Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çok Tanıdık Çokk

Yayınlanma Tarihi : 31 - 08 - 2016 : 10:55
BEN HABER GAZETESİ 48. SAYI
 
15 Temmuz darbe girişimi, toplumda hayal kırıklığı, şaşkınlık, güvensizlik, gelecek kaygısı gibi depresif duyguların yoğun yaşanmasına neden oldu. Çünkü şiddet içeren  ağır olayların süresi uzadıkça bireylerde daha yoğun belirtilerle seyreden travma sonrası stres bozukluğu gelişme olasılığı yükselmektedir.
 
Bu olayların tekrar yaşanabileceği kaygısını duymak travma sonrasında oldukça sık görülür. Bireylerin daha önceki travmatik yaşam tecrübeleri, mevcut travmatik olay karşısındaki psikolojik tepkilerini ve baş etme becerilerini önemli ölçüde etkilemektedir.
 
Travmaya maruz kalan bireylerde keyifsizlik, isteksizlik, iştahta değişiklik, uyku düzensizlikleri, öfke kontrolünü sağlayamama, aşırı korku ve endişe, panik atak, konsantrasyon bozulması, ölüm korkusu vb. önemli ruhsal belirtiler görülebilir.  
 
Bu beklenmedik darbe girişiminin ardından ruh sağlığımızın daha az olumsuz etkilenmesi için bu olayların genelleştirilmemesi, şiddet içeren paylaşımlardan uzak durulması büyük önem taşıyor. Olayları yok saymadan doğru bilgiler verebilecek medya paylaşımlarından faydalanmak ve mümkün olduğunca olağan yaşam şartlarına dönmek güven hissinizi çoğaltacaktır. Demokrasimizi ve Cumhuriyetimizi korumak için vereceğimiz çabalar yanında şehitlerimiz ve yaralılarımız için yas kutlama dengelerini ayarlamakta oldukça önemlidir.     
 
Her gün onlarca şiddet içerikli haber, şehitler, tecavüzler, cinnet ve arkasından DARBE GİRİŞİMİ... Böyle ağır bir olaya maruz kalmak ve bilinmezlik toplum olarak psikolojik yükümüzü biraz daha arttırdı. 
 
Prof. Dr. Nevzat Tarhan Toplum Psikolojisi kitabında: “Psikolojik savaşta, bir kültür yok edilmek istendiğinde marjinalleştirilmeye çalışılır. Marjinalleştirilen kültüre karşı toplumda korku ve öfke uyandırılır.” ( s.115)
 
“Bu kişiler kendi doğruları için adaleti yok sayarlar. Cadı avına çıkarlar, kendileri gibi düşünmeyenler hakkında dehşet uyandırırlar, şüphe ortamı oluştururlar, yandaş- karşıt, dost düşman ayrımı yaparlar.” (s.117)                                              
 
“Kişilere doğaüstü güçler verilerek sorgulanmaz hale getirilir ve dogmalaştırılır. İnsan kutsallaştırdıklarını sorgulamaz.”diyor. NE KADAR TANIDIK GELİYOR DEĞİL Mİ?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN