Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İdamlık Sokrates Gibi olmak...

Yayınlanma Tarihi : 15 - 08 - 2016 : 09:13
Ayarlanmış, çekirgenin sürekli sıçradığı yıllar, aylar, günler şaşıyoruz. Sanki bir şeyler, tam da “planlandığı” gibi yürüyor. Devletin en hassas noktalarına kadar virüsler girmiş, ortada tek suçlu “devlet suçlusu” yok. Diğer tarafta, bu ülkede istihdam yaratan, vergi veren nice iş adamı sorgu odalarında hesap vermekle meşgul... Siyasilerin “tövbe”sinin bin katı tövbeleri, “böyle olduğunu bilmiyordum”ları, arkasına ekledikleri yemin billahları bile makbul değil... Sanki, “Hep birlikte yaptık, siz çekeceksiniz....” gibi bir durum...
***
Ülkemizde binlerce insan, bir şafak vakti evlerinden alınıp, yıllarca hapisliklerde tutulduktan sonra uyduruk bir Anayasa Mahkemesi kararıyla serbest kaldı. İçinde bulunduğumuz kargaşa ortamında, olağanüstü hal döneminde de binlercesi “yaptıkları”nın hesabını vermek için sorgulanmakta, suçlu görülenler içeri alınmakta. 
Samimi dileğim, hapse girerken “ben bunu bir anlamda hak ettim, cezasını çekmeliyim” diyebilmeleridir. O zaman sayılı gün çabuk geçer... Ya “ben bunu asla hak etmedim” diyorlarsa, o zaman eşlerine ve çocuklarına, Ölümsüz Sokrates’in idama giderken eşine söylediği şu onurlu cümleyi söylemeleridir: “Üzülmeyin... Ya haklı yere içeri tıksalardı...”
Günümüzden 2.000 küsur yıl önce Sokrates’e idam cezası verenlerden hiç birisi hatırlanmıyor. Hiz bir cümlesi, kelimesi tekrarlanmıyor. Ancak, hakimler karşısında boynunu kıldan ince tutan Sokrates hala yaşıyor ve dünya durdukça da yaşayacaktır.
O kısa yaşanmışı tekrarlayalım:
Sokrates idama mahkum edilince karısı ağlayarak dedi ki;
— Ahhh Sokrates, haksız yere öldürülüyorsun.
O da gülerek cevap verdi;
— Ne o?... Yoksa sen benim haklı yere mi öldürülmemi isterdin?...
Büyük Filozofun, idam kararını duyan acılı arkadaşlarına da ölmeden önce şöyle dediği bilinir;
— Neşelenin ve yalnızca bedenimi gömdüğünüzü söyleyin...
***
Sokrates, vücut yapısı olarak çirkin ve zayıf bir yapıya sahiptir. Kel kafalı soğan burunludur. Karısı Xenthippe ise son derece alımlı ve güzel bir kadındır. Sokrates’i filozof yapan ön önemli sebebin, karısı olduğu rivayet edilmektedir.
Xenthippe, eşinin sürekli dışarı çıkıp öğrencileriyle birlikte olmasını kıskandığından evi sürekli olarak cehenneme çevirmektedir. Evde her gün kavga vardır. 
Bu yüzden Sokrates de bir an önce kendisini dışarı atmaya çalışmaktadır. Bir gün talebeleriyle birlikte sokakta ders yaparak yürürken, o esnada evlerinin önünden geçmektedirler ve Sokrates’in anlattığı konu da “evliliğin faziletleri”dir.
Tam bu sırada evde bulaşık yıkayan Xenthippe, suyunu balkondan Sokrates’in, dolayısıyla öğrencilerinin de üzerine boşaltır. Sokrates olaylara hiç şaşırmaz ve talebelerine dönerek “Evlenin!... Evlilik çok kutsal bir müessesedir. Evlenin... Eşiniz iyi çıkarsa mutlu olursunuz. Kötü çıkarsa filozof...” der...
***
Aslında sadece eşler değil, ülke yönetimleri de insanı filozof yapabilir. Diyelim Fransa vaktiyle iyi yönetilmiş olsa, yönetenler ve de rejim tüm ülke insanlarını refah ve mutluluğa eriştirmiş olsaydı, bu kadar ünlenmiş siyasal filozof yetişir miydi?
***
Hepinize sağlık içinde mutlu günler dilerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN