Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Darbelere Karşı Çözüm

Yayınlanma Tarihi : 19 - 07 - 2016 : 10:04
"Demokrasi" ile "Darbe" kavramlarını;
Gece ile gündüz,
Karanlık ile aydınlığa benzetirim.
Birbirinin tam zıddıdır.
Bakıldığında her darbe, bu ülkeyi onlarca yıl geriye götürmüştür.
2016 yılında, böylesine gelişmişlik düzeyinde ülkemizin isminin tekrar "darbelerle" anılmasına neden olanlara gerçekten "yazıklar olsun..."
 
15 Temmuz gecesi başlayan ve altı saat sonra büyük ölçüde sonlandırılan darbe girişimi, hazırlanışı, oluş biçimi, süreç içinde ve sonrasında yaşanacaklarla daha çok konuşulacaktır.
Ayrıntılar gün ışığına çıktıkça, yargı süreci başlayınca her kafadan bir ses çıkacaktır.
Bugün için 15 Temmuz'un düşündürdüklerine gelirce;
Türk siyasi tarihinde önemli bir "viraj" olacak 15 Temmuz darbe girişimi, taşıdığı ideoloji bir yana dayandığı güçlerin sınırlılığı ve sonucu bakımından, Harbiyelilerin 23 Şubat ve 21 Mayıs darbe girişimlerine benzemektedir.
 
15 Temmuz darbe girişimi, Fettulahçıların hükümetin tüm temizleme hareketine karşı devlet içinde, özellikle bürokrasi, yargı, emniyetin yanında ordu içinde de önemli bir güçleri olduğunu göstermiştir.
Nasıl bu kadar güçlenildiği ve bu ölçüde gizlenebildikleri hayret vericidir. 
 
Darbenin başarısızlığa uğramasındaki ilk neden; halkın geçmiş darbelerden çok zarar görmesi ve bu darbenin de kendilerine zarar vereceği kanısıdır.
Darbecilerin bütün orduyu temsil etmemeleri ve belli başlı bir kaç kentte harekete geçebilmeleri de önemli faktörlerden biridir.
Darbe hareketi boyunca medya kuruluşlarının açık olması ve Başbakan ve Hükümet üyelerinin, sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın buradan halka seslenebilmeleri darbecileri bitirmiştir.
 
Hükümet ve onları destekleyen politikacılar, bundan önceki darbelerden farklı olarak halkı meydanlara çıkmaya ve darbecilere karşı koymaya çağırmışlardır. Bunda başarılı olunmuştur.
Şimdiye kadar gücünü seçim sandıklarında gösteren iktidar, bu kez sokak gücünü de göstermiştir.
 
Türkiye'de ilk kez Diyanet İşleri Başkanı aracılığıyla cami cemaati de darbecilere karşı harekete geçirilmiştir.
Minarelerden ezan okunarak halkın direnişe çağrılması, iktidarı savunmanın dini bir vecibe sayılması etkisini yaratmıştır.
 
Türkiye uzunca bir süredir Kürt Sorunu, Siyasi İslam’ın yükselişi ve parlamenter rejimden başkanlık sistemine geçiş çabaları nedeniyle siyasi bir kargaşa yaşıyor.
Tüm siyasi partilerin 15 Temmuz darbe girişimi sırasında demokrasi adına gösterdiği birlik, beraberlik ve dayanışmayı, yaşanan tüm sorunların üstesinden gelinmesinde de tekrarlaması şarttır.
ÇÜnkü tek çözüm; halkın demokratik iradesinin iktidar olmasıdır.
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN