Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dünya Kazakları İzmir’de...

Yayınlanma Tarihi : 17 - 07 - 2016 : 12:43
Türkler’in anayurdu Orta Asya’da başlayan iklim değişikliği ve sonrası dünyanın başka bölgelerine savrulmalar ve yaşananlar, binlerce yıldır süren ve halen de sürmekte olan Türk hikayelerinin kaynağıdır. Özellikle dünya savaşları sonrası hakim güçlerin paylaşım ve sömürü kaynağı hesapları Türk ırkına da ağır bedeller ödetmiştir ve ödetmeye de devam etmektedir.
 
Özellikle Sovyetler Birliği döneminde Türkler’e uygulanan asimilasyon, zorunlu göç ve beraberinde getirdiği zulümler, kütüphaneler dolusu kitaplara konu olmuştur. Çin hakimiyeti altında bulunun Doğu Türkistan’da yaşananlar ise İzmir Kemalpaşa’daki Kazak Vadisi’nin kurucusu, saf kan Türk, saf kan Kazak Şirzat Doğru tarafından ilgi alanıma sokulduğunda, önüme koyduğu bilgi, belge ve yaşanmış hikayelere baktığımda resmen dehşete kapıldım.
 
Çin zulmü, işkencesi ve baskılarıyla kaçacak yer arayan Kazak Türkleri dünyanın dört bir yanına dağılırken, en çok da Türkiye’yi tercih etmişler. 1940’lı yıllarda 3.000 kişi ile Doğa Türkistan’dan başlayan toplu kaçış, 15 yıl sonra Türkiye’de noktalandığında geriye sadece 750 kişi kalmıştır. O dehşet verici uzun göçün kısa hikayesi, halen Kazak Vadisi ya da Kımız Çiftliği’nde konuklara dağıtılmaktadır.
 
 
Kemalpaşa’daki Kazakistan...
 
Bu girişten sonra gelelim önümüzdeki Cumartesi (23 Temmuz) İzmir’de dünyanın dört bir yanından gelecek Kazaklar’la kutlanacak bir kazak etkinliğine... Bir millete yapılan zulümler, baskılar haliyle bunlara canı pahasına karşı koyan gerçek kahramanlar da yaratır. Nitekim, 21. yüzyılın ilk yarısında azıtan Çin baskıları Zuvka Batur isimli bir Kazak kahramanı ve aydınlatıcısı yaratmış, bu girişim 1929 yılında, Batur’un Altay Dağları eteklerinde Çinliler tarafından başı kesilerek şehit edilmesi ile noktalanmıştır. İçinde bulunduğumuz 2016, 1866 doğumlu Zuvka Batur’un doğumunun 150. yılıdır. Daha önce dünyanın çeşitli yerlerinde bu Kazak Kahramanı’nın doğum yıldönümlerinde anma törenleri yapılmış olsa da, önümüzdeki Cumartesi Kemalpaşa’daki Kımız Çiftliği’nde sabahtan gece yarılarına kadar sürecek etkinlik bu güne kadar yapılan Zuvka Batur anmalarının en muhteşemi olarak planlanmaktadır.
 
Örneğin sabah 09-10 arası kahvaltı ile başlayan etkinlik gün boyu çeşitli programlarla sürüp, gece yapılacak Kazak sanatçıların konseri ile noktalanacak.
 
İzmir’de ilk kez yapılacak Zuvka Batur etkinliğinin organizasyonunun genç kuşak oğulları, kızları ve torunlarıyla birlikte düzenleyen, bu güne kadar Kazak Kültürü’nün yaşatılmasına gönül vermiş Şirzat Doğru, Kemalpaşa’da Nif Dağı eteklerinde oluşturduğu 300 dönüm araziye, Altay Dağları vadilerindeki Kazak kültür ve yaşantısını aynen taşımıştır. Bundan sonra geleneksel hale getirilecek Zuvka Batur anma etkinlikleri, her Temmuz Kazak Vadisi Kımız Çiftliği’nde yapılacak.
 
Bilmeyenler için özellikle belirteyim ki; burası ziyaretçiler için oluşturulmuş minyatür bir Kazak Vadisi değildir. Burada tıpkı Doğu Türkistan’daki gibi, atlarla, ineklerle, koyunlarla yaşanır, at sütünden ata içkisi kımız yapılır, konuklara Kazak yemekleri ikram edilir...
Ayrıntılı bilgi için 0536 577 67 57 numaralı telefondan Çolpan Gürkan aranabilir..
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN