İsrail ve Rusya'dan Sonra Sıra Mısır ve Suriye'de

BEN HABER GAZETESİ 47. SAYI
 
 
 
Siyasetten ekonomiye, yerel yönetimlerden kentin sorunlarına kadar gündeme dair merak ettiğiniz her şey Genel Yayın Yönetmenimiz Erol Yaraş’ın yorumlarıyla bu sayfada sizlerle buluşuyor. 
 
 
Öncelikle Başbakan Binali Yıldırım’ın ilk 1 ayını nasıl değerlendirirsiniz? Dış politikayla ilgili son günlerde çarpıcı adımlar atıldı. Hem İsrail’e hem de Rusya’ya yönelik. Artık dış politikada normalleşme süreci içine girdik diyebilir miyiz? 
Sayın Yıldırım ilk defa bir cümleyi dile getirdi: Dostlarımızın sayısını arttırırken, düşmanlarımızın sayısını azaltacağız. AK Parti’nin ilk yıllardaki söylemlerine bakarsak komşularımızla sıfır sorun politikasından komşularımızla yüzde 100 sorun noktasına gelindi. Bu sorunların yıllar içerisinde Türk ekonomisinde derin yaralar açtığını ve dünyada Türkiye imajının çok farklı algılanmasına sebep olduğunu gördük. Sayın Erdoğan da komşularla olan iyi diyalogları yeniden başlatmak adına önemli kararlar aldı ki Binali Bey ile birlikte başlayan süreçte, bu olumlu mesajlar en sıkıntılı olduğumuz ülkelere gönderilerek, İsrail ile yıllar önceki konumumuza gelmemiz sağlandı. Sayın Erdoğan’ın Putin ile gerçekleştirdiği görüşme sonunda Rusya ile eski konumumuza geri dönüyoruz. İleride Sayın Yıldırım’ın Mısır ile de farklı diyaloglara gireceğini düşünüyorum. Hatta Beşar Esad ile bile ilerleyen süreçte farklı koşullar altında ilişkiler yumuşayabilir.
 
 
TÜRK TURİZMİ ALACAĞI YARAYI ALDI
 
Dış poltikadaki hamleler 2016 yazını turizm açısından kurtarır mı? Yansımaları ne olur?
Özellikle Rusya’nın koyduğu yasakların kaldırılmasıyla Temmuz’un ortalarından itibaren yoğun bir şekilde Türk pazarına akın edileceğini gösteriyor. Onlar da Türkiye hasreti içindeler. Açıklanan bazı verilere göre Türkiye 22 yılın en kötü sezonunu geçiriyor. Ciddi kayıp var. 10 milyar dolar gibi çok astronomik rakamlardan bahsediliyor. Elbette bunu geri getirmez. Mart ile birlikte başlayan düşüş Haziran’da maksimum seviyeye geldi. Temmuz da kayıp. O yüzden sadece Ağustos ve Eylül aylarıyla bu açık kapatılamaz. Türk turizmi bu sene alacağı yarayı almış olur. 
 
 
 
AKLIN YOLU BİR
 
Çeşme’de müzik yayınıyla ilgili yeni kararlar alındı. Bu kararları nasıl yorumluyorsunuz?
Aklın yolu birdir. Olması gereken buydu. Biz bunu ilk Şubat ayında gündeme getirdiğimiz zaman bize çok ağır saldıranlar oldu. Biz de defalarca altını çizerek söyledik; bizim ne beach clublarımız, ne otellerimiz ne de ranta açılacak arazilerimiz vardı. Ama ben sonuçta oradaki esnafı, iş yapan insanları düşünerek eğlencesiz bir Çeşme’nin ekonomik anlamda çökeceğini dile getirmiştim. Ama benim “uykuyu seven kesim” olarak adlandırdığım kesim çok ağır bir şekilde bana saldırdı. Elbette onların da uykuya ihtiyaçları var. Bir tarafın hakkı yüzde 100 verilirken diğer tarafın sınırları yok edilemez. Aslında Belediye Başkanı ve Kaymakam’a düşen en önemli görev eğlence mekanlarının bir bölgede toplanmasıdır. Bu sene sorun 03.00’a kadar çözüldü gibi gözükse de bana göre bir anlamda buzdolabına kaldırılmıştır. Bu yaz yine şikayetler yağacak ve biz önümüzdeki yıl yine bu konuları konuşacağız. 
 
 
 
ALAATTİN YÜKSEL’E YAPILAN İNSAFSIZLIKTIR
 
Alaattin Yüksel’in, basın toplantısında gözyaşlarını tutamaması kimilerince samimi bulundu, kimileriyse “timsah gözyaşları” benzetmesinde bulundu. Siz nasıl görüyorsunuz? Sizce Yüksel’in sinirleri yıprandı mı?
Bugün şehitler söz konusu olduğunda Cumhurbaşkanı’nın da, Başbakan’ın da gözlerinden yaş geliyor. Vicdanı olan herkesin duyguları o anda elinde olmadan o refleksi gösteriyor. Eğer bugün Alaattin Yüksel’in sırf şehitler konusunu gündeme getirdiği anda gözünden yaş geldi diye durumu timsah gözyaşı olarak nitelendirmek bana göre biraz insafsızlıktır. Çünkü duygu sömürüsü yapılacak bir konu değildir bu. Kimsenin de haddi değildir. Allah kimseye vermesin. Alaattin Yüksel zaten siyasetin içinde olan bir isim. Gözyaşlarıyla o koltuğu koruyacak bir politikayı inanıyorum ki kendine yakıştırmaz. 
 
 
 
NORMAL İNSAN BEYNİ MHP’Yİ ANLAMAKTA ZORLUK ÇEKER
 
MHP’de yaşanan son gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Son dönemde MHP’de yaşananlar kimsenin aklının ermediği konulara doğru gidiyor. Normal insan beyni bu olayları anlamakta zorluk çeker. Bir parti, siyasi partiler kanununun emrettiği şekilde kongresini yapmaya çalışıyor ama ne yazık ki bunu bir türlü beceremiyor. Son kongrede yeterli sayıya ulaşıldığı noter tarafından onaylandı. Bahçeli’nin has askeri olan yaklaşık 700 kişi değişim istiyor. Binlerce MHP tabanı da böyle bir değişim istiyor. Eğer MHP’de bu değişim gerçekleşirse Türk siyaseti önümüzdeki dönemlerde çok farklı şekillenecektir. Eğer değişim gerçekleştirilmezse yapılabilecek bir erken seçimle Türk siyaseti çok farklı dizayn edilecektir. Esas düşünülmesi gereken olay budur. Esas kavga, 2019’un nasıl şekilleneceği üzerinedir.
YORUM EKLE