Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hayırlı Ramazanlar

Yayınlanma Tarihi : 13 - 06 - 2016 : 13:21
BEN HABER GAZETESİ 46. SAYI
 
 
 
Günler geçip gidiyor. Sevgiye aç yürekler büyütüyoruz içimizde... Yaş aldıkça eskiye olan özlem çığ gibi büyüyor yüreklerde. Her geçen gün acı çığlıklar yükseliyor yurdumdan. İşte yine kış, yaz bayram derken yine geldi Ramazan. Tokların açların halinden anlamasını sağlayan açların ve tokların yalnız mideyi değil elini dilini gözünü ve bedeni haramdan korumak için bir ay boyunca oruç tuttuğu hayırlı ay... Ne yazık ki acı çığlıklar yükselen o evlere bayramlar eskisi gibi gelmeyecek artık. Hep bir taraf eksik kalacak, açılan her oruçta lokmalar boğaza dizilecek. 
 
Hayret ediyorum ramazan davulcusunun sesinden rahatsız olan insanlara. Oldum olası davul sesini uykumda bile olsa gülümseyerek karşılarım. Çocukluğuma olan özlem mi bilinmez davul sesi çocukluğuma ve gençliğime götürür beni. Uzaktan gelen davul sesiyle ayağa kalkılır, hızla yenilen yemeklerle birlikte davulcunun aileden biriymişçesine mahalleden geçişi ile yataklara dönülürdü. Oruç tutmak ya da tutmamak değildi önemli olan. Ermenisi Alevisi Kürdü Türkü Müslümanı Hıristiyanıyla bir arada yaşıyorduk çünkü. Hoşgörü ve saygıydı bizi bir arada tutan. Bayramlar yaklaşınca hepimiz bir çift kırmızı rugan ayakkabıyı yatağımıza alır sevinçle ve huzurla giyeceğimiz güne kadar sabrederdik. Bayram sabahı küsler barışır, en güzel ve en yeni giysilerle karşılanan misafirler sevgiyle ağırlanırdı. Doğal yaşamın doğal sonucu nedeniyle oluşan acılar hep birlikte göğüslenir, kırgınlık duymadan paylaşılırdı. 
 
Doğal olmayan bir yabancılaşma ötekileştirilme yaşıyoruz artık. Hoşgörüyü kaybettiğimiz günümüzde Ramazanı yalnızca dini bir sınavmışçasına gösteriş süslemesiyle alıyoruz yaşantımıza. Evlerden her gün yükselen çığlıkları yok sayarak yine bu Ramazanda gösteriş merakıyla lüks yemekleri sunacağız iftar sofralarımızda. Sarayların ve sanatçıların verdikleri sosyetik iftarları izleyeceğiz yine bu yılda. Ruhumuz yine tüm yıl yapılması gereken yardımları bir aya sığdırıp huzura ererek kirlenecek. Çok mu karamsar konuştum? Çok mu karamsar düşünüyorum? HAYIR. Her gecenin sabahı olduğu gibi YURDUM da yeni 19 Mayıs'lar yeni ATATÜRK'ler görecek.
 
Hayırlı RAMAZANLAR
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN