Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yıldırım Şans Olmalı...

Yayınlanma Tarihi : 02 - 06 - 2016 : 09:53
İzmir’e Cumhurbaşkanı geldi, “İzmirli Başbakan” geldi, o kadar konuşma, o kadar laf arasında en çok ilgimi çeken şu cümle ya da müjde oldu; “İzmir Çevre Yolu’nun Çandarlı’ya kadar uzatılması projesinin ihalesi bu yıl içinde yapılacak...” 
Bence İzmir’in en öncelikli projesi olması gereken ve başladığı gibi bitirilmesi gereken proje bu... Bunun ne kadar önemli ve gerekli olduğunu da her gün İzmir Aliağa arasında otomobille veya İzban dışı toplu taşım araçlarıyla seyahat edenler bilir. Büyük bölümü hız sınırlamasının bulunduğu şehir içinden geçen yol, bi de adım başı denebilecek sıklıkta kırmızı ışıklarla kesilince, insanların saatleri bu “zaman canavarı”nın dişleri arasında kaybolup gidiyor. Bizzat Başbakan Binali Yıldırım tarafından sözü verilen proje hayata geçerse, İzmir’in kuzey trafiği önemli bir rahatlama kazanacak, insanlar da değerli zamanlarını harcamaktan kurtulacak. Şimdi tek dileğimiz, İzmir’in on yıllar süren çevre yolu hikayelerine benzememesidir.
Başbakan’ın ilgimi çeken diğer bir cümlesi ise, bir nevi itiraf olarak alfıladığım şu cümleydi; “İzmir’e 14 yılda 30 milyon liranın üzerinde destek verdik, yatırım yaptık...”
Bu rakam aslında, bizim de yıllardır üzerinde durduğumuz, “İzmir’in yeterince devlet yardımı alamaması” yolundaki eleştirilerimizin tam da karşılığı oluyor. Azıcık açacak olursak, İzmir 14 yılda ödedeği en az 350 milyar liralık verginin 14’te birini bile devlet yatırımı olarak alamamış. Anlatımı derinleştirmek, İzmir’in bu yönde uğratıldığı haksızlığı tekrarlamak istemiyorum. Ancak mutlak umutlanmak istiyorum ki, İzmirli Başbakan Binalli Yıldırım, bu kentin bu yöndeki ihmal edilmişliğinin kapatılmasında yardım ve destekleriyle birlikte kararlılığını da ortaya koyar, bir hakkın iadesine öncülük eder.
Demek istediğimiz aslında çok basit, İstanbul, Ankara ve bazı imtiyazlı Anadolu kentlerinin önemli sorunlarına el atan devlet, hiç olmazsa bir kaç yıllığına İzmir’den aldığı verginin üçte birini yatırım olarak döndürsün... Yani Binali Yıldırım İzmir için gerçekten şans olsun...
 
Hizmetle anmak isterdik...
Diyarbakır’dan “becayiş-değiştirme” ile gelen Vali Mustafa Toprak, üç yıllık İzmir mesaisinden sonra Malatya’ya atanmış. Kendimce bir üç yıl değerlendirmesi yapsam, Vali Toprak’ı, yaşadığımız kentte iyi izler ve izlenimler bırakmış bir vali olarak anamam. Özellikle, kapatılan özel idare mallarının bir çok büyükşehirde, büyükşehir belediyelerine bir hak olarak verildiği bir dönemde, İzmir Özel İdaresi’nin mallarının diğer devlet kurumları arasında pay edilmesi, kendisi için en önemli olumsuzluktur. Hele hele valisi olduğu kente yaptığı haksızlığı “İzmir’in malları kanatlanıp uçmadı ya, hepsi yerinde duruyor”la savunmasını unutamam...
Dilerim; Aydın’dan İzmir Valisi olarak atanan Erol Ayyıldız’ın önündeki hizmet yılları Vali Toprak’ınkine benzemez…
 
Kazılı yollar, bitmeyen inşaatlar
Birkaç haftadır Ege’de çok yol yaptım... Bodrum, Bozdoğan, Didim Akbük derken epeyi yoldan geçtim. Hizmet kurumlarının “tam da esnafın iş yapacağı” aylarda harekete geçmesi, caddeleri, sokakları delik deşik etmesi ezeli rahatsızlığımızdır. Ancak, ilgili müteahhitlerin şu güzel havalarda günün ancak 7-8 saatinde çalışma yaptırması, üzerine bir de “pazar tatili” eklemesi kabullenilecek gibi görünmüyor. Çünkü, başlanılan işler bir türlü bitmek bilmezken, vatandaşın sinir katsayısını da yükseltiyor. 
Örneğin İzmir’in iki yakasında süren tramvay hattı döşeme çalışmaları, vatandaş gözünde kaplumbağa hızı ile yürüyor, işlerin bir an önce tamamlanması için günün büyük bölümünden yararlanılmıyor. Ben de her gün tanık oluyorum ki; EVKA 3 civarlarında uzun zamandır süren kanal döşeme çalışmaları, günde 8 saatlik çalışmaya mahkum ve bir türlü de bitmiyor....
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN