Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bir Başka Bahara

Yayınlanma Tarihi : 13 - 05 - 2016 : 10:17
Bu kez tamam. Oldu bu iş; diyenleri de
Bekle biraz birader, Mayıs sonuna ne kaldı; diyenleri de hep "bıyık altı" gülümsemeyle dinledim.
Kalkacağına hiç inanmadım.
Son anda sudan bir neden bulunur, ertelenir diyordum.
Öyle de oldu.
Sözde varılan ortak karar uyarınca; sığınmacılar ülkemizde kalacaklar, ancak AB tarafından 6 milyar avro tutarında bir yardım sağlanacak, AB ülkeleri belirli sayıda ve kendilerince seçilmiş göçmenleri ülkelerine kabul edecekler, Türklere de vize serbestliği sağlayacaklardı.
Ammaaaaaaaaaa, vize serbestliği, AB’nin 72 maddelik bir talep listesinde yer alan yaptırımların yerine getirilmesinden sonra, yani;
Bu maddeler arzu edilen şekilde düzenlenirse, Mayıs sonu veya Haziran ayı başında vize sorunu çözümlenmiş olacaktı.
 
Ne oldu?
Türkiye beş önemli maddeyi parlamentosundan geçiremedi.
Özellikle AB tarafından ısrarla istenen terör olgusu ve kişisel bilgilerin gizliliğini kabul maddeleri ile ilgili yasal koşullar sağlanamadı.
Ve beklenen oldu; AB Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, bu gerekçeler ile vize muafiyeti konusunun şimdilik geri bırakıldığını resmen açıkladı.
Ekim ayı için belki demeyi de ihmal etmedi.
 
Tekrar etmemi ister misiniz;
Avrupa, tam yetkili AB üyesi olacak bir Türkiye’yi is-te-me-mek-te-dir...
Neden mi?
80 milyona yaklaşan nüfusu ile, AB Parlamentosu’nda en fazla sandalye sahibi ülke olabilecek ve güçlü bir oy potansiyelini elinde tutabilecek olan Türkiye, Avrupa ülkeleri için kabul edilebilir değildir.
Daha da önemlisi AB ülkeleri, serbest dolaşım hakkını elde edecek Türk vatandaşlarını kucaklamaya hazır değildir.
Özellikle  rüzgârları eserken ve İslam kökenli terör örgütleri sorun yaratmakta devam ederken, serbest dolaşım neredeyse olanaksız bir durumdur.
 
  
Ayrıca, Türkiye ekonomisi yönünden de ciddi yapısal sorunlar vardır.
Büyümesi yüzde 4-5 bandında kalmış, enflasyon oranı yüzde 8-10 dolaylarında gezen, işsizlik oranı ise yüzde 10’nun üzerinde olan bir ekonomik yapı, AB için bir risktir.
Üretkenlik yönü zayıf, cari işlemler kalemi devamlı açık veren yapısı, üstelik sürekli açık veren bütçenin kaynağı kuşkulu kayıt dışı kaynaklarla finanse edilmesi AB yönünden anlaşılır olmaktan uzaktır.
 
Bu olumsuzlukları alt alta koyunca, AB için tam üyeliği asla düşünülmemiş Türkiye’nin vizesiz serbest dolaşım hakkı elde etmesi çok arzulanmamış, göçmen krizi baskısı ile kabul edilmek zorunda kalınmış bir karardı.
Türkiye olarak yapacağız dediğimiz 72 maddelik yasal çözümleri üretemeyince, AB için vize serbestliği ön kararı doğal olarak "askıya" alındı, ötelendi.
Ekim deniyor ya; benim o tarih için de umudum yok.
 yanılan taraf olurum.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN