Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Şehitlerimize saygı ile...

Yayınlanma Tarihi : 18 - 03 - 2016 : 09:21
Bu gün, ülkemiz tarihine altın harflerle yazılmış kahramanlık destanlarından en büyüğünün, Çanakkale Zaferi’nin 101. yıl dönümü.
Aslında bu, şanlı-şöhretli olduğu kadar, çok ağır bedelli bir zaferdir.
 
İngiltere ve Fransa’nın birlikte oluşturduğu dünyanın en gelişmiş savaş gemilerine doldurulan sömürge ülkeleri (Avustralyalılar, Yeni Zelandalılar) askerleriyle, öz yurdunu korumaya çalışan Anadolu insanının 250 bin şehitlik bedel ödediği bir zaferdir.
 
Kendi sınırlarında can derdine düşmüş Osmanlı askerinin, bazılarının “milli kahraman” ilan ettiği saray damadı Enver Paşa tarafından bir oldu-bitti bir oldu-bitti sonucu içine itildiğimiz 1.Dünya Savaşı’nın ağır bedelidir.
 
Henüz yetişme çağındaki gençlerimizi, üniversitelilerimizi, hatta liselilerimizi kaybettiğimiz, bunun yanında bu ülkenin Türküyle, Kürdüyle, Çerkeziyle, Lazıyla kazandığı zaferdir. 250 bin şehit pahasına püskürttüğümüz düşman birlikleri, aradan sadece bir yıl İstanbul olmak üzere korumaya çalıştığımız vatan parçalarını tamamen işgal etmişken, Anadolu insanına Mustafa Kemal gibi bir savaş ve siyaset dehasını armağan etmiştir. Bir kurmay yarbay olarak katıldığı savaşlardan kurmay albay olarak çıkan Mustafa Kemal, “Çanakkale Savaşları’nın kaderini değiştiren subay” olarak tarihe geçmiştir.
 
Bu münasebetle, başta Mustafa Kemal olmak üzere aziz şehitlerimizi bir kez daha saygı ve minnetle anarken, bu büyük savaşın başlangıcına, sonucuna ve kahramanlarına şaşı bakanları, baktırmaya çalışanları bir kez daha şiddetle lanetliyorum.
 
14 yılda İzmir uçardı...
Şöyle elimi vicdanıma koyup düşündüğüm zaman, geride bıraktığımız 14 yıllık AKP İktidarı’nın İzmir kanadının adeta havanda su dövdüğü gibi bir sonuca varırım; Her mevkiden AKP yöneticileri ve özellikle de milletvekilleri, yerelde yönetimler tarafından yapılan her hizmeti eleştirme, engelleme, geç bırakma gibi bir gayret içinde olmuşlardır. Hükümetin İzmir’e yaptığı her haksızlığın, şehircilik ilkeleri ile bağdaşmayan her projesinin keskin birer savunucusu olmayı kendilerine asli görev bilmişlerdir.
Büyükşehir’in proje dosyaları Ankara’da bakanlık raflarında yıllarınken, hiç birinin içini açıp bakmadıkları gibi “Bu proje bizim kent için yararlı bir proje, şunu bir an önce onaylasanız” gibi bir hemşerilik girişiminde bile bulunmamışlardır.
Bulunmuşlarsa da, bulunmadıklarının çokluğu altında kaybolmuştur.
Önceki gün, bir bölümü basına da yansıyan, çoğunu da bildiğimiz Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun isim isim, proje proje ortaya koyduğu “İktidar Partisi mensubu engellemeleri”ni dinleyince ya da okuyunca, yukarıdaki inanışlarımın içinde asla haksızlık bulunmadığını bir kez daha anladım.
Hakka devamında dedi ki, şu bizim yerel siyasiler, böylem, eylem ve eleştirileriyle birilerinin gözüne girmek, onunla veya onlarla dününce senkronizasyonun sağlamak yerine, ekmeğini yedikleri, suyunu içtikleri, havasını soludukları bu kentte taş üstüne taş koymayı hedefleselerdi, 14 yılda İzmir üzerine bir İzmir daha koyarlardı...
 
“AB’ye girmedik’’...
Son günlerde yine “Avrupa Birliği” özlemimiz ince ince işlenmeye başladı. Yeni müzakere fasılları açılıyor, “vizesiz Avrupa” havucu gösteriliyor. Bu ülkenin 50 yıldır tüm olup bitenlerinin izleyicisi olarak belirteyim ki; Avrupa ülkelerinin Türkiye’yi AB’ye almadığı gibi bir durumdan ziyade, son 50 küsur yılının hükümetlerinden hiç biri samimi bir AB’ye girme gayreti içinde bulunmadı. Yani “AB’ye alınmadık”, yanlış, “AB’ye girmedik” doğrudur. Bir gecede çıkardığımız torba kanunların hangisi, şu anda yürürlükte olan yerel yönetim yasalarının hangi maddesi, “gel bakalım şu suçsuzluğunu bir ispat et” uygulamasıyla insanların hapse tıkılması, AB’nin hangi kriterlerine uygun. Ama AB, siyasiler için 50 yıldır iyi bir iç malzeme olmaya devam ediyor ve edecek gibi de görünüyor. Ancak bunu fark etmeye başladığımız zaman AB’ye girmesek de girmeye layık oluruz.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN