Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kadınca mı İnsanca mı?

Yayınlanma Tarihi : 09 - 03 - 2016 : 10:14
BEN HABER GAZETESİ 42. SAYI
 
Cinsiyet ayrımını fark etmeye başladığım andan itibaren bir şeylerin ters gittiğini düşünüp isyankar bir ruh haliyle büyüdüm. Kızlar o yıllarda en fazla liseyi bitirip evinin kadını olmalıydı. Evliliği reddettim, Okumak ve erkeklerin egemen olduğu yaşam biçiminden kurtularak kendi yaşamımı üstlenmekti hayalim. Feminist olmadığımı söyleyebilirim. Fizyolojik olarak kadın ve erkeğin eşit olmadığını, üstlenilen roller bakımından farklı olunabildiğini düşünüyorum. Ancak cinsiyet farkı olmadan insanların insanca yaşaması taraftarıyım. 
 
Ailem yaşanılan çağa göre oldukça modern düşünerek bana tercih hakkı tanıdı ve ben Üniversite tercihini kullandım. Yaşamım kadın ve erkek ayrımı olmadan kişilik haklarına saygı duyulması gerektiğini savunarak geçti. Ne mutlu ki eşimle birlikte aynı düşünce yapısına sahip iki çocuk yetiştirebildik. 
 
Gün geçmiyor ki tacize, tecavüze uğramış, eşi tarafından darp edilmiş,  cinsiyetinden dolayı haksızlığa uğramış bir kadın haberi duymayalım...
 
Dünya kadınlar günü ilk kez 8 Mart 1857 yılında Amerika'nın New York kentinde bir tekstil fabrikasında çalışan yüzlerce kadının insanlık dışı çalışma koşullarını protesto etmek ve daha iyi çalışma koşullarına sahip olabilmek için greve giden kadın işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, çıkan yangında  barikatlardan kaçamayarak ölmeleriyle gündeme gelmiştir. Dünya emekçi kadınlar günü ülkemiz için de kadın haklarının kazanılması ve iyileştirilmesi için önemli bir gündür.  8 Mart kadın olmanın yükünü ve bedelini ödemeye niyeti olmayan kadınların değil İNSANLARIN günüdür. Bedenini sömürüsüne, dayağa, aile ve toplum baskısına, tacize, tecavüze, ev içi emeğinin görmezden gelinmesine karşı olan kadınların günüdür. İşin komiği bazı cömert erkeklerin 365 günden sadece 1 günü, kadınlara özgürce yaşamaları için sundukları gün gibi algılanmakta, o gün dışında "kadının adı yok" oyunu oynanmaktadır. Oysa Dünya kadınlar günü emekçi kadınların emeklerine karşılık saygının ifade edilmesi gereken günlerin başlangıcıdır.
 
MART ayı baharın müjdecisi. Aynı zamanda 8 Mart Dünya Kadınlar Günü... Baharın Müjdecisi olan Mart ayı ve 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününde cinsiyet ayrımcılığının olmadığı insanca  özgürce ve adaletle yaşayacağımız günlere uyanmanız dileğiyle...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN