Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Cezalar Tüm Çeşme'ye Kesiliyor

Yayınlanma Tarihi : 09 - 03 - 2016 : 13:35
BEN HABER GAZETESİ 42.SAYI
 
Çeşme Ayayorgi’deki krizi nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yaklaşık 10-15 yıldır tartışılan bir konu bu. Çeşme eğlence yeri mi olsun, dinlence yeri mi olsun? İki grup, aynı okul münazaralarında olduğu gibi tartışıyorlar. Ama ne yazık ki bir netice elde edilemiyor. Görünen o ki artık belli bazı caydırıcı cezalar işletmeler üzerinde etkili olmuş ve mekanını açmama karara alanlar var. Cezayı kimin yazdığı beni pek ilgilendirmiyor. Sonuç olarak yazılmış milyonluk cezalar var ortada. İnsanların bu cezaların faturasını düşünmesi lazım. Bu fatura bir tek o işletmeciye mi çıkıyor, yoksa bu fatura beldede eğlence sektörünün getirdiği ekonomiden faydalanan birçok sektöre mi çıkıyor?
 
Yazdığım köşe yazısına yüzlerce yorum geldi. Birçoğu şunu söylüyor; “bu işletmeler zaten bir suyu şu kadar paraya satıyordu, beter olsunlar.” Kimsenin kimseye “beter olsun” demeye hakkı yok. Kimse kimseyi bu tesislere silah zoruyla sokmuyor. Yoksa senin imkanın gidersin başka bir yerden denize girersin. İlle ki Ayayorgi’den denize gireceksin diye bir kural yok. Herkes kendi ekonomik standardına göre olan yerlere gitsin. Başkasının harcadığı seni rahatsız etmemeli. Bu bir anlamda servet düşmanlığına girer. Benim burada savunduğum onun bunun aldığı para değil. Ben bir beldeyi savunuyorum. Çeşme son 10-15 yıldır eğlence sektörü konseptiyle Türkiye’de marka oldu. Deniziyle, kumuyla, plajıyla değil. Çeşme’ye birçok insan eğlence için gidiyor. Bu eğlence sektörünün geliştirdiği bir ekonomi de var. Tesisler mevsimlik işçileri bu gelen insanlardan dolayı çalıştırıyor. Restoranlar bu insanlar için ekstra eleman alıyor. 45 günlük sürede bir belde bir yıl yaşayacağı parayı kazanıyor. Çeşme şimdi bunun kararını vermeli. Ben neden tarafım? Çünkü ben Çeşme ekonomisinin yaşamasını istiyorum. Yoksa benim gece hayatım da yok, beach clublara gitmişliğim de yok. Birçoğunun yerini tarifle zor bulurum.   
 
 
BELEDİYE İŞLETMECİLERE YER GÖSTERSİN
Çeşme’nin iki konusu var. Bir; sezonun uzatılması. İki; eğlence sektörünün belli bir alanda toplanması. Bu ikisi de başarılamadı. Belediye bu noktada “ben bu kesilen cezaların uygulayıcısıyım” diyeceğine orada işletmecilere alanlar oluştursun, alt yapısını yapsın ve desin ki, “burası Çeşme’nin eğlence bölgesidir…” O zaman herkes o bölgeden ev almaması gerektiğini bilir. Ama siz gelip de eğlence yerinin dibine villa yaparsanız, sonra da “ben bundan şikayetçiyim” derseniz burada bir tezat vardır. O yüzden bunun çözülmesi lazım. Eğer bu tartışmalar, bu yüksek cezalar devam ederse önümüzdeki sezondan pek umutlu değilim. 
 
 
MHP, HDP İLE AYNI MASAYI NASIL PAYLAŞIYOR?
Şu anda siyasetin birinci gündem maddesi yeni Anayasa çalışmaları. Siz bu çalışmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Yeni Anayasa çalışmalarını yine iki tane muhalefet partisinin beceriksizliği olarak görüyorum. Yani CHP’nin ve MHP’nin beceriksizliği… Ben hayatımda MHP kadar tutarsız bir parti görmedim. HDP ile masaya oturmam diyen MHP nasıl oldu da şimdi Anayasa değişikliğinde HDP ile aynı masayı paylaşıyor… Bir kere MHP’nin öncelikle bu açmazı toplumla paylaşması lazım. Bu masaya oturulurken iktidar partisinin olmazsa olmaz koşullarından birinin zaten başkanlık olacağını biliyorlardı. Baktığımız zaman AK Parti kartlarını çok açık oynuyor. Ama AK Parti’nin bu açık satranç oyununa ayak uyduramayan iki parti var. Birisi CHP, diğeri de MHP… Masanın bozulmasını zaten Erdoğan istiyor. Bunu da açıkça belli ediyor zaten. Diyor ki; “Ben Başkanlık Sistemi’ni istiyorum. Bu masa bunu çözemez. Hadi millete gidelim…” Yani Erdoğan erken seçimi istiyor. Ve olabilecek bir erken seçimde tablo net olarak görülüyor. HDP baraj altında kalacaktır ve MHP’nin de barajı geçip geçmeyeceği soru işaretidir. Böyle bir erken seçimde de AK Parti’nin alacağı milletvekili sayısı yaklaşık 400’e yakındır. Siz şimdi masaya oturmamakla Erdoğan’ın değirmenine su taşıyorsunuz. Peki bunu nasıl tersine çevirebilirler? Tabii ki masaya oturarak. Masaya oturursun, Başkanlık seçeneği karşına geldiği zaman kabul etmezsin, Meclis’teki oylamada da reddedersin. Böylece o madde de geçmemiş olur. Ama onun dışındaki düşünülen konularda Anayasa çalışmalarına destek verirsin. Aynı hatayı 7 Haziran sürecinde koalisyon görüşmelerinde de yaptılar. Yine yeteneksiz, beceriksiz ve Türkiye’nin toplumsal duyarlılığını anlamayan iki parti yine Sayın Erdoğan’ın değirmenine su taşıyor. 
 
 
AZİZ KOCAOĞLU 2019’DA DA ADAY
Aziz Kocaoğlu sizce 2019 seçimlerinde yeniden aday olur mu?
Aziz Bey’i 3 dönemdir hepimiz çok iyi tanıyoruz. Önce olmayacağını söyler sonra da fikrini değiştirir. Benim hissettiğim şey, Aziz Bey 3 yıl sonra yeniden aday olur. Geçen sefer Binali Yıldırım var diye çıkıyorum dedi, bu sefer de mutlaka bir gerekçe oluşur. Yine Sayın Kocaoğlu’nu biz bu dönem karşımızda görebiliriz. Çünkü 2019’da Aziz Bey’in de oluşturacağı birçok proje bitecek. Elbette bu projeler bittiğinde diyecek ki; “Bakın ben neleri başardım İzmir’de. Dördüncü dönemde de daha farklı projelerim olacak” deyip bir dönem daha aday olmak isteyeceğini düşünüyorum. Ama her zaman söylüyorum; 2019, bu şehirde çok farklı bir seçime gebe olacak. Genel siyasette yapılan hatalar İzmir’e de yansıyacak. İzmir artık CHP yorgunu oldu. Bu da bir bedel ödetecek. 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN