Çeşme Eğlence 2

Geçen Hafta yazdığım ”Çeşme’de Eğlence Bitti” yazısı meğerse patlamaya hazır bir bombanın pimiymiş.
Aynı yazıyı  www.kanalben.com’da kullandım. Binlerce kişi yazıyı okudu, paylaştı. Yüzlerce yorum yapıldı. Öncelikle şunu belirteyim, küfür ve hakaret içeren yorumları sahiplerine aynen iade ediyorum. Buna karşılık Çeşme’nin bir eğlence mi, yoksa dinlence kasabası mı olması yönünde fikirlerini net bir şekilde ortaya koyanlara saygılarımı sunuyorum. 
 
Biraz önce de yazdığım gibi bomba patladı, bir anlamda cin şişeden çıktı.
Yorumlarda ‘’Çeşme’de eğlence yoksa Çeşme yok olmaya mahkumdur. Oturma alanları ile eğlence alanları ayrılmalı. Eğlencenin bittiği yerde tatilde biter” diyen A. D.’nin aksine M.A.’da “Bravo başkan, sonuna kadar destekliyorum. Doğma büyüme İzmirliyim, yıllardır ayağımı Çeşme’ye atmıyordum. Gençliğimin Çeşme’si bu kararla geri dönecek. İstanbullular gitsin birazda başka beldeleri sömürsün” diyordu.
Eğlenmek isteyenler ile dinlenmek isteyenler tam ortadan ikiye bölünmüşler. Bir araya gelmeleri zor gibi gözüküyor.
 
Yazılan yorumlar bana 2012 yazını hatırlattı.
O yaz da hatırlarsanız Çelebi ailesinin Ayayorgi’de ses savaşları vardı. Yine tüm Çeşme bu konuyu çok hararetli biçimde tartışmıştı.
Ben o gün de geceleri çok yüksek müzik yapan mekanların bir yerde toplanmasını fakat Aya Yorgi’nin konumunun tam olarak belirlenmesi gerektiğini yazmıştım. Bu koyda nasıl bir yaşam olacak, bir tercih yapılmalı demiştim. Ailelerin rahat uyuması mı? Yoksa beach clublar ve ekonomi mi?
Çeşme ekonomisinin yazın 100 milyon liradan fazla ciro yapmasını sağlayan eğlence sektörü nasıl bir formülle Çeşme’de dinlenmek isteyenlerle uyum sağlayacaktır? Tercih yine yazıyorum İzmir’i ve Çeşme’yi yönetenlerindir.
 
2012’deki yazımı şöyle noktalamışım. Bana gelince, benim sol kulağımda yüzde 45 işitme kaybı var, sağ kulağımın üstüne yatınca gürültü problemim halloluyor.  Gece yaşamım da olmadığı için her çözüme varım.
 
Bugün de aynı noktadayım. Eğlence veya dinlence ilçesi Çeşme benim için fark etmiyor. Nüfusu kışın bile 40 bini geçen Çeşme’de turizm kötü gider ve birçok kişi iş bulamaz ve esnaf zarar ederse sorumlu olanlar herhalde cevaplarını mağdurlara verirler.
YORUM EKLE