Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ses Ver Sayın Yorgancılar...

Yayınlanma Tarihi : 05 - 02 - 2016 : 09:26
Bir haftadır kıyamet kopuyor olayı Milliyet Ege “İsyaaaan” başlığı ile başlattı daha sonra da diğer gazeteler konuya daldı.
 
Evet, anladınız Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nden bahsediyorum. BU OSB’de yüzde 27’lik bir zamla artan aidatlar zor günler geçiren sanayicileri adeta çıldırttı. 
 
KOSBİ ile mesleki ilgim yaklaşık 8 yıldır var. Bu organize sanayi bölgesinin deve mi, yoksa kuş mu olduğunu yıllardır çözemedim.  
 
Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi’nin mahkeme 4 defa tüzel kişiliğini bozmuş ama her karardan sonra bir gerekçe yaratılarak yeniden organize sanayi bölgesi vasfına kavuşmuştur.
 
Kemalpaşa’nın şöhreti, köylülerin elinden arazilerinin 3 kuruşa zorla alınmasıyla başladı. Güzelim zeytinlikler ve kiraz bahçeleri sanayi bölgesi yapacağız denilerek geçimini yıllardır bu topraklardan sağlayan insanların ellerinden alındı.
 
Her nasılsa o zamanlar köylülerin avukatlığını yapan, hatta KOSBİ’nin tüzel kişiliğini de dört kez iptal ettiren kişi, şimdi KOSBİ’nin hukuk temsilcisi olmuş. Ne derler; İş bilenin kılıç kuşananın, hayırlısı olsun.
 
Benim esas merakım KOSBİ’nin yönetimini atayan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın sanayicilerin bu haklı isyanına sessiz kalması.
 
Şimdi Sevgili Yorgancılar’a birkaç sorum olacak. Haliyle bu sorulara cevap da bekliyor olacağım.
 
Birinci sorum: 410 hektarlık alanla başlayan sanayi bölgesine önce 270 hektar eklendi, sonra 800 hektar planlandı şimdi hedef 1300 hektar. Sorum; Köylüden 30-40 liradan toplanan arazilerden bu büyüme planları içinde kimler faydalanacak? Hangi yönetim kurul ve müteşebbis heyeti üyelerinin bu bölgede arazileri vardır?
 
Soru 2. İlk kurulum alanı içinde kalan 410 sanayici neden yeni eklenen bölgeler içinde katkı payı ödüyor?
 
Soru 3. Sizin yönetiminizde olan birçok sanayi bölgesinde OSB aidatları metrekaresi 3.75 ile 6 kuruş arasındayken tam hizmet alınamamasına karşılık neden burada 7 kuruş yapılmıştır?
 
Soru 4. Sizin atadığınız KOSBİ Başkanı ”Alınan zam kararında Müteşebbis Heyet Başkanı İzmir Valisi Mustafa Toprak da vardı” şeklinde bir açıklama yapmıştır. Araştırmam sonucu yönetimin 7,5 kuruş olarak önerdiği zam müteşebbis heyetinde kabul görmemiş 6 kuruş olması için görüş verilmiştir. Daha sonra yönetimin ısrarı sonucu 7 kuruş olmuştur. Sayın Vali burada karar mekanizması değildir. Ama adı karıştırılmıştır. Neden ‘’Sayın Valimizde vardı’’ denilerek hedef saptırılmış, sorunun bir parçası gibi Sayın Toprak da gösterilmiştir?
 
Soru 5.  Hazineden 95-100 liraya alınan araziler sanayiciye 300 lira gibi astronomik rakamlardan satıldı mı? Satıldıysa, KOSBİ’ye ekstra bir gelir olmadı mı?
 
Soru 6. KOSBİ Başkanı bölgedeki arazilerin değerleri arttı demiştir. KOSBİ’nin görevi arazi değerlerini arttırıp birilerine rant sağlamak mıdır?
 
Soru 7. Birinci sorumu tekrarlıyorum, genişleme alanında kimlerin arazisi vardır. 30-40 liraya köylüden alınan araziler şimdi kaç liradan yatırımcıya satılacaktır? Kimler metrekarede 3-4 misliden fazla para kazanacaktır?
 
Sevgili Yorgancılar ses ver demem bundandır. Sen özü, sözü doğru bir adamsın. Şayet susmaya devam edersen bu söylemler ve sorular artarak devam edecektir.
 
KOSBİ de yeniden huzurlu ve güvenli bir çalışma ortamı isteniyorsa bu fahiş zamlar geri çekilmelidir. Yoksa bu gidişle Kemalpaşa’da birçok kişinin başı ağrıyacaktır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN