Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Başkanları Rahat Bırakın...

Yayınlanma Tarihi : 05 - 02 - 2016 : 09:05
İktidar Partisi ile CHP arasında bir başka “bilmem ne yarışı” kapanan özel idarelerden köylere, (mahallelere) bırakılan, oradan da belediyelere geçen kırık-dökük gayrimenkullerin satışı konusunda yaşanıyor. Bilmem ne mahallesinin bilmem ne mevkiinde şu kadar metrekare zeytinlik, şu kadar metrekare arsa, şu kadar metrekare mera...
 
Belediye başkanları ne yapacak bu malları?.. Kiraya mı verecek? Ya da personele işlettirip, çıkan 3-5 çuval zeytini belediyenin araçlarıyla fabrikaya taşıtıp, elde edilen 1-2 teneke yağı ihale ile satışa çıkarıp, elde edilen parayı gelir hanesine mi yazacak?
Olması gereken nedir?
 
Yerel meclisler oturup konuyu enine boyuna tartışacak, işletilebilecekler işletilecek, kiraya verilecekler kiraya verilecek, somut bir işe yararlılık vasıflarını taşımayanlar da köylüye veya başka birilerine ihale usulü ile satılacak. Elde edilen para da, belediyenin her hangi bir hizmet alanında değerlendirilecek, ya da bir borç kapatılacak.
 
Ama; “hariçten” demeyim de “uzaktan gazel okuyucular”, kendi aralarında bu taşınmaz mallar üzerinden atışıp, yerel meclislerin de, belediye başkanlarının da elini kolunu bağlıyorlar. Karşıt partiden bir belediyenin yerel unsurları bu mallara dokunmaya kalkıştı mı, “vaaayyy satıp yemeye alışmışlar!... İşte bilmem ne zihniyeti budur....” deyip, ellerinde sürekli taşıdıkları çamur kovalarını rakiplerinin üzerine boşaltmakta tereddüt etmiyorlar...
 
Daha önceleri nerelerdeydiniz?
 
Geçmişlerinde, bu kentin içinde 5 yıldızlı iki otel dahil trilyonluk tapulu mallarına sahip çıkmamak gibi bir “hemşerilik sabıkası” taşıyanların, köylerdeki kırık-dökük malların peşinde olmaları ne yaman çelişkidir. Cumhuriyet dönemi yöneticilerinin yoktan var ettikleri dev devlet kurumlarının çatır çatır satılmasına alkış tutanlar bu arkadaşlar değil miydi?
Son aylarda, CHP’li Tire Belediyesi’ne geçen köy malları ile, AKP’li Ödemiş Belediyesi’ne kalan köy malları bu ucuz siyasetin çatışma alanı haline geldi. Tire’de mal satışı konusunda bir kıpırdanma oldu mu, hemen AKP’liler harekete geçiyor, Ödemiş’te bu konuda bir kıpırdanma oldu mu CHP’liler harekete geçip verip veriştiriyorlar.
Malların asıl sahibi olan, her türlü tasarruf haklarını ellerinde bulunduran belediye başkanlarına, yerel meclislerin kararlarına ve karar haklarına saygı duyan yok.
 
Topu topu 240 bin lira ediyor...
 
Şu sıralar en güncel tartışma alanı Ödemiş... AKP’li Belediye Başkanı Mahmut Badem ve arkadaşları Mursallı Köyü Anacık mevkiinde 4 bin 800, Dolaylar Köyü’nde 2 bin 240 metrekarelik tarla ile Üçkonak Köyü’ndeki 5 bin 560, Pirinççi’deki 950 metrekarelik zeytinliği satışa çıkarmış... Beklenen gelir 240 bin lira...
 
CHP’nin konu ile ilgilileri “fırsat”ı kaçırmazken, Tıpkı Tire Belediye Başkanı Tayfun Çiçek’i dinlemedikleri gibi Başkan Badem’i de dinleyen yok:
 
“Bizim sattığımız araziler büyük çaplı yerler değil. Birincisi bunu söylemek gerekiyor. Kiraya verdiğinizde yıllık kirası 300-500 TL civarında oluyor. Bunun için de encümeni topluyor, komisyon kuruyor, heyeti köylere incelemeye gönderiyorsunuz. Masrafları kiralama gelirinden çok oluyor.
 
Uzaktan eleştirmek kolay. Ben belediyeyi 23 milyon 500 bin lira borçla devraldım. Hem borçları ödüyorum hem de köyler de dahil eski beldelere hizmet götürüyorum. Görevde olduğum süre içinde proje üretmek, yeni şeyler yapmak zorundayım. Bunları ne ile yapacağımı bana söylesinler...”
 
 
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN