Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


HeForShe...

Yayınlanma Tarihi : 27 - 01 - 2016 : 09:34
Birleşmiş Milletler destekli bir projedir.
İyi Niyet Elçisi Emma Watson tarafından genel kurula sunulan bu proje ilgi görmüş ve kadınların cinsiyet ayrımı yapılmadan eşitliğini sağlamak için erkeklerin destek olması gerektiği ifade edilmiştir.  
İlk destekçileri Barrack Obama, aktör Matt Damon ve Ban Ki-moon'dur.
2015 yılı Davos Ekonomik Forumu içeriğinde de konuşulmuş ve 2016 yılı toplantısı için özel bir gündemle tartışılması karara bağlanmıştı.
Projenin dünya genelinde yayılması için 10 erkek iş insanı seçilmiş ve projeyi sürüklemeleri talep edilmişti.
Ülkemizden seçilen iş insanı Mustafa Koç idi.
Koç, ölüm gününe rastlayan program için Davos’a giderek konuyu değerlendirecekti.
Kısmet olmadı.
Ancak yapacağı konuşmayı hazırlanmıştı, çantasındaydı.
İlginizi çeker diye düşünüyorum.
Yaşasaydı, Mustafa Koç, Davos'tan dünyaya kadınlar konusunda şöyle seslenecekti:
 
 
"Ben gelişmekte olan bir ülkeyi temsil eden tek etki lideri olarak, benzer kültürlerden başka liderleri de bu konuya sahip çıkmaları yönünde cesaretlendirmek istiyorum.
Unutmayalım ki, kadınların yeterince özgürleşmediği, güçlenmediği, eğitim ve istihdam olanaklarına erişemediği bir dünyada kalkınma da mümkün olmayacaktır.
 
 
Toplumsal cinsiyet eşitliği, gelişmiş ülkelerde bile ulaşılması zor bir hayal gibi.
Ancak hepimizin bildiği gibi bu cinsel eşitlik uçurumunu kapatmak gelişmekte olan ülkelerde daha da zor. Hele bu eşitliği sağlamak, konuşmak, cinsiyet normları olan kültürlerde çok daha zor.
 
 
Gelişmiş ülkelerden tek HeForShe IMPACT şampiyonu olmaktan gurur duyuyorum. Bu meydan okumayı kabul ettim çünkü benzer kültürlerden gelen liderlere cinsiyet eşitliğini konuşmak için cesaret ve ilham vermek istedim.
Sosyal ve iş hayatında erkek egemenliğine, cinsiyet hakkındaki kalıplaşmış yargılara ve seksizme karşı çıkmak bizim sorumluluğumuzda. Çünkü meydan okuma ne kadar zor olursa ödülü de o kadar iyi olur.
 
 
Özellikle gelişmekte olan ülkelerde kadınları güçlendirmeden, eğitmeden, özgürlüğe kavuşturmadan dünya çapında kalkınma amacına ulaşmak mümkün olmayacaktır. Gelişmiş ülkelerdeki birçok rol model olan insan, cinsiyet hareketine katkıda bulundular.
Şimdi gelişmekte olan ülkelerin daha çok rol model çıkarma zamanı.
 
 
Açıkçası ben bu eşitsizliğin ciddiyetinin boyutunun farkında değildim, ta ki cinsiyet eşitliği lensiyle bakmaya başlayana kadar.
Örneğin iş yaşamında kadın çalışanı geçmişteki performansıyla, erkek çalışanı ise gelecekteki potansiyeline göre teşvik ettiğimizin farkında değildim.
Bunun gibi önyargılar topluma ve iş hayatına zarar veriyor.
Eşitsizliğin arkasında bunu destekleyen bir literatür var.
 
 
Kadını iş yaşamından uzak tutamayız. Benim HeForShe'de sevdiğim şey; bu cinsiyet eşitliği olgusunu bir gerçekliğe dönüştürüyoruz olmamız. Ben bu fırsatı değerlendirerek diğer liderleri ve şirketleri gereken insan gücü ve zamanı ayırarak cinsiyet eşitsizliğini çözmeleri için davet ediyorum...
 
 
Bu çağrıya gönülden katılıyorum.
Bu vesile ile Mustafa Koç’u saygı ve rahmetle bir kez daha anıyorum...                                                                                        
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN