Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Edremit’te Hasat Sonu

Yayınlanma Tarihi : 23 - 01 - 2016 : 09:12
İki gün aradan sonra yazılara, Türkiye’nin istihdamda, vergide, ihracatta yüzde onu demek olan ülkemizin en büyük özel sektör kurumları zinciri Koç Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’u erken yaşta kaybetmesinin derin üzüntüsü ve tüm Türkiye’ye baş sağlığı dilemekle başlıyorum.
 
Zeytin hasat günleri konusunda son yılların sessiz ilçesi Edremit, alışıldık hasat başlangıcı şenliklerini Türkiye’de bir ilke imza atarak hasat sonuna aldı ve “Zeytin Hasat Sonu Etkinlikler”i düzenledi. Haber Türk Egeli adına davetliler arasında bulunduğum, etkinliğin isminde “şenlik” kelimesi de var ama, yaşadığımız terörlü, acılı, şehitli, operasyonlu günlere duyarlılık gösteren düzenleyiciler, “şenlik” sözcüğünün kullanılmasından özellikle kaçındılar.
 
Edremit Kaymakamlığı, Belediyesi, Ticaret Odası, Borsası, Tariş Zeytin ve Zeytinyağı Birliği, Ziraat Odası, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Zeytincilik Üretme İstasyonu, Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Balıkesir Grubu ve Lokantacılar Odası’nın mükemmel uyumu ve işbirliği içinde hazırladıkları etkinlik programı çok soğuk havaya, atıştıran sulu kara rağmen tıkır tıkır yürüdü.
Kent yöneticilerinin, sivil toplum örgütlerinin, folklor ekiplerinin, günlük kıyafetleri ve sırık ve zeytin toplama kaplarından oluşan aksesuarlarıyla, zeytin dalları ve fidanlarıyla özel olarak süslenmiş traktörlerden ve bir de eskilerin “milli taşıt araçları” olan süslü develerin katılımıyla gerçekleşen muhteşem kortej yürüyüşünden sonra tam protokol konuşmaları yapılırken, ortalık birden hareketlendi. Ortalık birden makam araçları, polisler ve polis araçlarıyla doldu. Anons edildi ki; Balıkesir Valisi Mustafa Yaman gelmiş...
 
Üretici Satıcılar Görücüye Çıktı
Etkenlikler dizisinin en önemli ayaklarından birisi, Faruk Sepil Parkı’nda, Edremit’in irili ufaklı çok sayıdaki sofralık zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin ürünlerini sergilediği standlar vardı. Önünde Vali Bey’in yürüdüğü mahşeri kalabalık, standların bulunduğu alanı doldurduktan sonra ben de, sakin bir alanda sergilenen altın sarısı, altın yeşili zeytin, zeytinyağı ve yan ürünleri ile stand sahip ve görevlilerinin özenle hazırladıkları lokma lokma doğranmış ekmekleri, zeytin yağlarına, zeytin ezmelerine banmalarını izledim. Özellikle kadınlar bu işin tam uzmanı gibi davranıyor, lokmaları üst üste yuvarlıyorlardı.
Edremit izlenimlerime, satıcı üreticilerle zeytinyağında hile, yüksek fiyatlar ve tüketiciye üretici tüyolarını daha sonra paylaşacağım.
 
Kaymakam-Belediye Başkanı Uyumu
Edremit’te en çok dikkatimi çeken ayrıntılardan birisi de, etkinliklere eşleriyle katılan Kaymakam Ali Sırmalı (sağda) ile Belediye Başkanı Kamil Saka arasındaki samimiyet, işbirliği ve mükemmel uyumdu. Bir kokteyl masası çevresinde gördüğüm ‘dörtlü’ye yanaşıp, “bu birlikteliğe nazarım değmez inşallah” diye söze girdim ve Kaymakam ve Belediye Başkanı’nı, son yıllarda pek de alışıldık olmayan bu manzaradan dolayı hararetle kutladım ve şok bir soru ile onları açıklama yapma konusunda tahrik ettim. Her ikisinin de, söz birliği etmişcesine birleştikleri ortak nokta şuydu:
“Söz konusu, hasbelkader yönetiminde bulunduğumuz Edremit ve Edremitliler olunca, kişisel kapris, kısır çekişmeler içine girmeye hakkımız yoktur...”
Bu açıklamaların hemen ardından, aralarında eşleri hanımefendilerin izni ile yaptıkları bir “özel paylaşım”dan sonra yükselen kahkahalara ben de katıldım.
 
Edremit notlarının devamı yarın...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN