Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Büyükşehir’in 3 Şirketi

Yayınlanma Tarihi : 20 - 01 - 2016 : 08:48
Bindiğiniz otobüsün şoförünün ESHOT’lu, mu, İZULAŞ’lı mı, İZELMAN’lı mı olduğuna bilir misiniz? Zaten bilseniz de işinize yaramaz ama, eğer yukarıdaki sıfatlara içinde adalet duyguları barındıran biriyseniz, binicisinin “birinci sınıf”, ikincisinin “ikinci sınıf”, üçüncüsünün de “üçüncü sınıf” Büyükşehir Belediyesi çalışanı olduğunu, bu sınıfların ne ifade ettiğini bilmelisiniz. Aynı otobüsleri kullanırlar, aynı can ve mal sorumluğunu taşırlar, aynı mesai saatlerine uyarlar ama aldıkları ücret farklıdır. 
 
Ya da başka türlü düşünelim?Peki; belediye otobüslerini çalıştırmak için 3 ayrı şirkete ihtiyaç var mı?
Konuyu azıcık açalım; ESHOT dışındaki İZULAŞ ve İZELMAN, vaktiyle belediye yönetimlerinin “sendikasız işçi ya da, sendikacıların ölçüsüz talep ve kaprislerinden kaçmak” üzere kurulmuş şirketlerdir. Binlerce işçinin gücünü arkasında hisseden sendikacılar, toplu sözleşme dönemlerinde o kadar ölçü kaçırmışlardı ki; arkalarına aldıkları işçinin “üretimden gelen gücü”nü sonuna kadar kullanmışlar, eylemden eyleme, grevden greve koşar hale gelmişlerdi.
 
Sonunda “çare” olarak, yeni ve sendikasız kadrolar ile ESHOT’a alternatif oluşturmak amacıyla İZULAŞ kurulmuş. İleriki yıllarda da İZELMAN geldi... Aslında bunlar, bir bakıma “sendikacıların yarattığı şirketler”dir. 
20 küsur yaşında olan İZULAŞ çalışanları ile ESHOT çalışanları arasında ne gibi ekonomik ve sosyal farklar olduğunu bilmiyorum. Ancak ESHOT çalışanları ile İZELMAN çalışanları arasında ekonomik ve sosyal hak farkı olduğunu biliyorum. 
 
Anlaşacak Gibi Görünmüyorlar
 
Bir süredir devam eden, Büyükşehir Belediyesi ile İZELMAN’ın 17 ayrı biriminde çalışan yaklaşık 7 bin sözleşmeli personel sonucu sabırsızlıkla beklese de, sendikacıların istediği ücret artışı ile, teklif edilen arasında yüzde 100’den fazla fark var. Örneğin Büyükşehir’in yüzde 8-10 arasında artış içeren teklifinin karşısında sendikacıların “aynı işi yapan çalışanlar arasındaki ücret farkının kapatılması, bunun ifadesinin de yüzde 25 ücret zammı” isteği var... Sendikacılar “arabulucu” aşamasına kadar gelen görüşmelerden umutsuz isteklerinde kararlı görünüyor.
Nitekim Genel İş Sendikası 1 Nolu Şube Başkanı Engin Topal “Bu görüşmelerin masada biteceğine inanmıyorum. Bizim olmazsa olmazımız, yüzde eksik ücretle çalışanlarla ilgili tekliftir (yani eşit işe eşit ücret). Eksik ücretlerle ilgili iyileştirme olmadan imza atmayacağız” diyor.
 
Bu demektir ki; İzmirliler’i, özellikle toplu ulaşımda zor, Konak Meydanı’nı da hareketli günler bekliyor.
Sendikacılar da haklı, aynı işi yaptığı halde aynı ücreti alamayan çalışanlar da haklı, yılların birikimi bir ücret farkını bir anda ödemek durumuyla karşı karşıya bırakılan belediye yöneticileri de...
“Aynı işe farklı ücret”, içinde adalet duygusu taşıyan kimsenin kabul edemeyeceği bir durum. Bu noktada naçizane önerim; yılların oluşturduğu ücret farkını bir seferde kapatmak yerine, bir kaç toplu sözleşme dönemine yaymaktır. 
 
Mezbahamız Kira İhalesinde
 
Mezbahasız İzmir’in devlet eline geçen ve üç yıldır çürüme safhasında olan İzmir Mezbahası için “kullanım hakkı ihalesi”ne çıkılmış. Bu kentin bunca malına “inisiyatife dayalı kanun”la resmen el koyan hükümetin, İzmirliler’in parası ile hazine arsası üzerinde var edilmiş bir tesisi İzmirliler’den esirgemiş olmasını, sade bir vatandaş olarak kabullenemiyorum. İzmir’deki iktidar gücü temsilcilerinin bu ve bu gibi konudaki sessizliğini de şiddetle eleştirmeye devam ederken, öğreniyoruz ki tesis için İzmir Defterdarlığı Konak Emlak Müdürlüğü kira ihalesi dosyası hazırlamış. Yıllık 741 bin lira bedelle, pazarlık usulü 30 yıllığına kiraya verecekmiş.
 
Kiralayacak olana şimdiden hayırlı olsun... 
 
NOT: Edremit Zeytin Hasat Sonu Şenliği davetlisi olarak, iki günlüğüne İzmir’den ayrılıyor, yazıları iki günlüğüne ara veriyorum. Cumartesi bu köşede buluşmak üzere...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN