Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Sıradanlık

Yayınlanma Tarihi : 18 - 01 - 2016 : 09:11
CHP’nin en önemli ve kapsamlı “teşhir zemini” Kurultay’dır. Öyle ki cumhuriyetin ilkeleri, kurumsal nitelikleri, uygulama etkinlikleri ve partinin genel başkanları daima kurultaylarda belirlenir. Bu üslubun ciddiyet ölçeği olarak; bir zamanların çok keskin disiplinli (yani nefes bile alınmadan dinlenen) karar kurultaylarından, yaldızlı merdiven vodvillerine kadar, değişik manzaralı örnekler sergilendi.
İşin başında; Türk kurtuluş savaşının karar zemini olarak Sivas Kongresi, CHP’nin birinci kurultayı idi. İkinci kurultayda “Büyük Nutuk” okundu.
Milli mücadele tarihi ve devlet düzeninin hangi kapsamda ve muhtevada olacağı tartışıldı. Düşünebiliyor musunuz, kurultay ne kadar önemliymiş... Sonra çok partili düzene geçtik. Zamanla kurultaylar “sıradan”laştı”. İsmet Paşa, kurultay kararı ile “ebedi şef” ilan edilmişti. Ecevit, kurultay kararıyla genel başkanlığı sıradanlaştırıldı...
 
***
 
2016 kurultayı CHP için son derece önemliydi. Neden? Çünkü üst üste iki seçimi aynı yıl içinde yaşadık. Sonuç ne oldu? Birincisinde AKP silkelendi. AK-Saray’a rağmen bir iktidar değişikliği yapılacak fırsat, muhalefet kadrosunun eline geçti. Ama AKP, “koalisyon görüşmeleri” adı altında CHP’yi otuz gün oyaladı da, oyaladı... Ve ikinci seçimde de CHP bir fevkaladelik gösteremedi...
Böyle bir manzara içinde bu kurultayın, genel başkan seçiminin çok renkli olması beklenirdi. Ama kürsü konuşmalarını renklendirme ustalığıyla dikkat çeken isimler bile adaylıktan çekildiler? 
Makul açıklaması yapılmayan karar caymaları, siyasette cesaret bahsinin nitelik değiştirdiğine işaret edebilir.
 
***
 
Kemal Bey’in, Tayyip Bey’i muhatap alan konuşmasının içeriği üzerinde geniş bir tartışma açıldı. Kemal Bey’in, Tayyip Bey’i muhatap alan ifadelerini ağır hakaret olarak kabul eden bakanların, AKP sözcülerinin ve cumhurbaşkanlığı danışmalarının televizyonlarda verdikleri açıklamalarını gözden geçirin... 
AKP savunma sözcülerinin, ana muhalefet liderine hangi lisanla hitap ettiklerini, Kılıçdaroğlu’nun lisanıyla karşılaştırırsanız, kullandıkları sözcüklerin savunma nitelikli olduğunu kimse söyleyemez...
 
***
 
Kurultay’da bazı önemli isimlerin, adaylıktan caymasına üzüldüm. Siyaseten bu kurultayı kendileri için sağlam zemin olarak görmemiş olabilir. Kararlarını sonraki kurultaylara ertelemiş olabilirler. Bunu anlayışla karşılarım. Önemli Not: Muharrem İnce Bey, kendisine teklif edilen genel sekreterlik görevini kabul etmediğini açıklamış. O zaman genel başkan adaylığından çekilmesini anlayışla karşılamak gerekir. Hak teslimi bunu gerektirir.
 
***
 
Kemal Bey’in kurultay konuşması, belli ki AKP’yi tedirgin etmiş. Bunu sadece hakaret anlamında düşünürseniz, işin siyaset yanını eksik bırakmış olursunuz. 
Evet! Belli ki, Kemal Bey’in kurultay konuşması, bir siyasi huruç niteliği olarak değerlendirilmiş ve AKP’de siyasi endişe yaratmış. Çünkü cevap konuşmalarında ne söylendiğini belirtmeden Kılıçdaroğlu’nu siyaseten hedef aldılar. 
Bu konuşmayı tartışmak için televizyonlara davet eden konuşmacıların hiçbirisi de, konuşmanın içeriğini vermedi. Lafını bile etmedi. 
Yani izleyiciler, Kemal Bey’in hangi sözleri üzerinde konuşulduğunu anlamadılar. Dolayısıyla ne söylendiğini bilen de olmadı.
 
***
 
Bakalım Tayyip Bey bizzat konuşmalarında olayı nasıl değerlendirecektir? Çünkü    AKP kadrolarını önceden konuşturarak, gelecekteki konuşması için zemin hazırlamayı düşünmüş olabilir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN