Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Zorla İleri Belediyecilik!

Yayınlanma Tarihi : 18 - 01 - 2016 : 09:10
Yıllardır Agora kazılarına büyük maddi destek veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilgi alanına bir hayli genişletmiş ve Eski Foça, Çeşme Ildırı’daki Erytrai, Bayraklı’daki Smyrna ile Yeşilova Höyüğü’nü de dahil etmiş. Bu iş için 2016 bütçesinden ayrılan para tam 3.2 milyon lira ki; orta halli bir Anadolu ilçesinin bütçesini gölgede bırakacak bir rakam. Kazılara belediye desteği için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile protokol imzalanmış.
Tabii ki; İzmir Büyükşehir Belediyesi, sorumluluğu ve kazımı sadece ve sadece Kültür ve Turizm Bakanlığı sorumluluğunda bulunan ören yerlerine bu kadar parayı, her halde harcayacak yer bulamamaktan ayırmıyor.
Bir çok kent hizmetleri hükümet tarafından yapılan ya da desteklenen Ankara, İstanbul, Konya, Kayseri, Trabzon ve benzeri iktidar partisi belediyelerinin böyle bir harcaması olduğunu zannetmiyorum.
Zaman zaman Başkan Kocaoğlu’nu, İzmir genel bütçeden yapılması gereken, Körfez derinleştirilmesi, yetersiz Arkeoloji Müzesi’nin depolarına kilitlenen tarihi eserleri sergilemek adına müze yapma telaşına kapılması, kent içinde ve bölgedeki arkeolojik alanlardaki kazılara destek vermesinden dolayı eleştirdiğim “devletin yapması gereken yatırımları da üstleniyor” dediğim olmuştur.
 
Hükümet Yapmayınca...
Ancak, hükümetin bu kentte mutlak yapılması gerekenleri yapmadığının örnekleri çoğaldıkça, kendisine bu alanda yönelttiğim eleştirileri taktire dönüştürüyorum. Çünkü, kentin limanına daha çok yolcu ve yük gemisi yanaşmalı, tarihi alanlarına daha çok turist gelmeli, dolayısıyla bu kente daha çok para girmeli, bu da hemşerilerimize iş ve aş olarak dönmeli... Görevi olan kurumlar, malum nedenlerle yapmayınca, kenti cezalandırmaya devam ettikçe, yerel güçlerin harekete geçirilmesinin dışında bir seçenek kalmıyor.
Konu açılmışken devam edelim; Kadifekale eteklerinde, Agora’nın hemen üstünde bir Roma tiyatrosunun varlığı, yüzyıllar önce kenti gezen seyyahların notlarından, kara kalem resimlerinden tespit edilmiş. Normalde; ülkenin üçüncü büyük ve turistik kentinde böyle bir değerin varlığının bilinmesi, ülkenin Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yöneticilerini seferber etmeye, derhal kazı çalışmasını gerektirecek bir durum olmasına rağmen, duyarsız kalınmıştır.
“İş başa döşünce” harekete geçen Büyükşehir Belediyesi milyonlar dökerek, yüzlerce binayı kamulaştırıp, kentin göbeğindeki kaza alanını ilgili bakanlık için “dikensiz gül bahçesi” haline getirtir. Ne yazık ki, bakanlık bu alanda da İzmirliler’i oyalama yolunu seçtiği gibi, belediye yöneticilerini “işlerine burun sokmakla, hadlerini bilmemekle” suçlayabilmiştir.
Asli görevleri olan devlet kurumları, üzerlerine düşeni yapsa, Büyükşehir Belediyesi yöneticileri, normal belediyeciliği bırakıp “ileri belediyecilik”e yönelir mi?...
Bu durum, olsa olsa “zoraki ileri belediyecilik” tanımına girer...
Bu da, normal demokrasiyi mumla aratan, “ileri demokrasi”nin getirilerinden biri olsa gerek...
 
1.000 “Asi” Akademisyen...
Son günlerin “flaş bildirisi”ne imza atanların linç edilme girişimleri tüm hızıyla sürerken, aklın, mantığın, ölçünün, izanın çuvala konup ağzının bağlanmış olmasını da büyük üzüntü ile izliyorum. Beğenilmeyen her fikir ve söz sahibinin başına gelenleri, getirilmek istenenleri, kanla, canla kurduğumuz ülkemizin geldiği nokta açısından hiç hazmedemiyorum.
Bunun da bu güne kadar yaratılmış suni gündemlerden birisi olduğunu düşünüyor, bana ayrılan yerin sonuna gelirken ölümsüz Volter’i bir daha saygı ile anıyorum;
- Ben senin fikirlerini beğenmiyom... Ama senin fikirlerini özgürce ifade edebilmen için canımı bile veririm...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN