Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Akıl Heyecandan Çok Üstündür

Yayınlanma Tarihi : 16 - 01 - 2016 : 09:29
Dünkü makalemin başlığı “Türkiye yanıyor...” idi.
Az söylemişim: Cayır cayır yanıyor...
İki gündür Türkiye’nin gündeminde, terör olayının yer aldığı hedef saptırmaları yanında, devletin müdahalesine, beyanname yayınlayan bir kadronun, alelacele oluşturulup kamuoyunda yeni bir yangın yeri yaratmasının telaşı var.
Neden?
Eğer, bir ülke halkıyla, kamu ve özel yönetimiyle, siyaset birimleriyle, gündelik hayatın bütün unsurlarıyla, sürekli ve giderek hiddeti ve şiddeti artan bir terör tuzağına muhatap ise, devletin teröre karşı mukabilinde bulunma ve gereken tedbirleri alma hakkı olamaz mı?
Olursa ayıplanır mı?
Devlet, teröre şiddetle karşılık verdi diye; kim, kimlere; “kimse bana dokunmasın” diye feveran ederek, eski hain tuzakçılığına, siyaset kurnazlığına haklılık kazandırabilir mi?
Kimin buna hakkı olabilir?
 
Tayyip Bey, ülkenin en üst düzeydeki değerlendirme ve karar birimi başkanı olarak, sert lisanla, bir çaresiz mantığın peşine düşmüş kadroları ayıplıyor. 
Haklı olarak ayıplıyor...
Sert dille ayıplıyor... 
Diyor ki: “1228 akademisyen, terörist kadrolara verdiğimiz savaşı suçluyor, ve hükümeti aşağılıyor.”
Ve arkasından ekliyor (Okuyucularım için söylediklerinin özetini veriyorum):
“Kim bunlar, ne hakla devletin güvenlik ve savunma güçlerini büyük ve insafsız bir terör taarruzunun peşine düştü diye ayıplıyor? Kullandıkları lisan hangi lisandır?”
Sonra bir zamanlar “monşer” dediği, devletin en seçkin niteliklerle donanmış dışişleri bakanlığının saygın kadrosuna, akademisyen pervasızlığının ayıbını teşhir ediyor.
Yani Osmanlı edebiyatındaki karşı kavram mecazından hareketle, olayın ruhuna uygun özel anlam çıkartıyor. 
Yani doğru ve isabetli mana üreterek diyor ki: “Bunlar aydın değil, karanlıktır”... 
Gelin Osmanlı kültür ve edebi sanatlarındaki bir özellikten daha bahis açalım: Eğer bir söz, “usturub”tan mahrumsa, manadaki ayıbına çare üretilemez.
Burada usturuplu sözcüğü, düzgün ve değerli mana ve mantık disiplini içinde isabet aramak anlamına gelir.
1228 “akademisyenin” imzası; eğer ülkenin gerçeğine temas etmiyorsa, sayısal çokluktan dolayı manada isabet üretilemez ve ifadeye güvenilemez.
 
Başbakan Davutoğlu da, aynı hassasiyet içinde akademisyenler bildirgesinin haksızlığına işaret ediyor. Tayyip Bey’e oranla daha nazik dil kullanıyor. Ama açıkça; bildiriyi hem mana da, hem üslupta isabetsiz, haksız ve insafsız buluyor.
Diyor ki: “İnsan bu bildirgeyi imzalarken, şu terör örgütünün, binlerce insanımızın kanına girdiğinin bahsini etmez mi? Bir cümleyle dahi olsa ayıplamaz mı?
Haklı! Hakikaten bir cümle ile bu insafsızlıktan söz etmez mi? 
Sanki hiçbir terör olayı yokmuş gibi; kimseler yollarda insafsızca öldürülmemiş gibi; asker, polis, yurttaş, kadın, erkek, yaşlı, genç, çocuk ayrımı yapmaksızın sırf terör için, tedhiş yaratmak için, önüne geleni öldürmemiş gibi, bu zalim ve hunhar kadroyu ayıplamak, akıllarından bile geçmemiş...
Başbakan işte bunu anlatıyor.
Bir hiddeti ayıplayabilirsiniz. Ama önce ulusa, masum yurttaşa yapılan terörü ve şiddeti kınayacaksınız...
Böyle bir bildirgenin yayınlanmasında, çoğu iştirakçi, akademisyen arkadaşının hiçbir açıklamada bulunmadan “bastır şuraya bir imza” talebinin ciddiyetsizliğiyle imzalamış olabilir.
 
Teröristi ayıplamadan devleti ve hükümeti kınayan 1228 akademisyen için, sokağa dökülüp, diklenen gençlerimiz var. Hocalarına arka çıkma hassasiyeti göstermeleri anlayışla değerlendirilebilir.
Ama devlet ve millet için hassasiyet gösterme gereği, bu ülkenin vatanseverlik tarifinde yer alan en etkin ve içten değer yargısıdır.
Vatandaşlık, aynı sorumluluk ve aynı görev anlayışı paylaşıldığında güzel ve saygıdeğerdir...
Ve bu vatan için akıl, heyecandan çok üstündür...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN