Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Cumhurbaşkanı ve Hariciye Erbabı

Yayınlanma Tarihi : 13 - 01 - 2016 : 10:16
Cumhurbaşkanı, yeniden büyükelçileri topluyor. Bu, Tayyip Bey’in sekizinci “monşerler” toplantısıdır.
Basında yer alan açıklamalara göre bu toplantının üç amacı var.
 
Amaçların birincisi, bakanlık aracılığıyla, Türk-Rus kapışmasının dış dünyada nasıl algılandığının izlenimlerini edinmek ve bu izlenimlere bağlı olarak bazı dış politika hassasiyetlerini ve tesirlerini ölçmek olarak değerlendirilebilir.
Tartışma içeriklerinin ve ölçeklerinin birincisi, dış politika otoritelerinin Rusya karşısında Türkiye’nin değerlerini ölçmek olarak yorumlanabilir.
Aynı şekilde, Türkiye karşısında Rusya’nın değerlerini ölçmek de, önemli bir yorumlama alanı ve hedef başlığı olacaktır.
 
Amaçların ikincisi, birincisinin ağırlığını tam yorumlamadan ve önemini vurgulamadan, gündeme mana kazandırmak olacaktır. 
Türkiye’nin nasıl değerlendirildiği ve yorumlandığı hususu burada önem taşımaktadır.
Çünkü Türkiye, bu bahiste değişik yorumlara vesile olsa bile, henüz bir yargılama aşamasına getirilmiş değildir. 
İyi geçinen iki müttefikin, telaşlı bir kararla müdahale ölçüsünü kaçırması ve sonra diplomasinin aklıselimi yerine, günlük duygusallığın zaaflarını ve asabiyetlerini öne çıkaran müzakere üslubu, pek makbul bir dış politika üslubu oluşturmaz.
Suriye’deki iç savaş, amaçların ikinci değerlemesinde öne çıkarılacak olsa bile, sonuç sağlayıcı bir hüküm cümlesi getiremeyecektir. Çünkü Putin ile Tayyip Bey’in inatçılığı, henüz teskin edilebilir noktaya gelmiş değildir.
 
Toplantının üçüncü amacı çerçevesinde, Orta-Doğu hassasiyetleri ve niyetleri değerlendirilecektir.
Bu başlık altında hemen bir uzlaşma zemininin varlığından söz etmek mümkün değildir. 
IŞİD, PYD ve diğer Orta-Doğu ihtilafçılarının gündemi anlam kazanamayacak ve makul bir çözüm önerisi getirilemeyecektir.
Tayyip Bey’in bu kez sekizincisi yapılan “Büyükelçiler Toplantısı”nda, dünyadaki mülteci sorunu karşısında Türkiye’nin tavrının ve adil davranış siyasetinin ve ahlakının iyi anlatılmasını isteyeceği ileri sürülebilir.
Çünkü Tayyip Bey, insan odaklı yaklaşım üzerinde yoğunlaşarak; İyi duygularla zenginleştirilmiş, keskin zekalı Orta-Doğu siyasetinin yararlarını, Türkiye lehine çevirmeyi amaçlamaktadır.
Bu arada paralel yapının, eğitim hayatlarında etkin olarak yer ve görev almış ülkelerle ilişkilerinin, sona erdirilmesi telkinlerinin ısrarla üzerinde durulacağı da, gündemde yer alacak gibi görünmektedir...
 
Tayyip Bey, AK-Saray’da vereceği öğle yemeğinde büyükelçilere direktif mahiyetinde, bir konuşma yapacaktır. 
Tayyip Bey’in konuşmasının yanı sıra, başbakan yardımcıları Numan Kurtulmuş ile Yalçın Akdoğan’ın yapacakları, birer saatlik bilgilendirme konferanslarında, Türkiye’nin ekonomik durumu ve iç politik konumu hakkında açıklamalarda bulunması programlanmış bulunuyor.
Ekonomik gelişmeler ile güvenlik konularının ele alınacağı bu başlıklarda büyükelçilerin genel sunumla, bu özel nitelikli sunumlar arasında karşılaştırmalı sonuç tahlilleri arayacakları düşünülebilir.
Bu toplantı, diplomatlarla devlet ricalinin sekizinci kez bir araya geldikleri, hassas bir müzakere zemini oluşturmaktadır.
 
Her başlığın çok önemli bir müzakere içeriğiyle zenginleştirileceğini beklemek makul manzaradır. 
Ama asıl önemli nokta, büyükelçiler peyzajının şöyle silkinip canlanarak, can alıcı sorular sorup soramayacaklarıdır. 
Genel merak başlığı budur...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN