Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yine Çılgınca Kutladık

Yayınlanma Tarihi : 12 - 01 - 2016 : 09:03
1961 yılında gazetecilerin çalışma haklarında önemli iyileştirmeler getiren 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi üzerine, 9 gazete sahibi, yasayı protesto etmek için 3 gün boyunca gazeteleri yayımlamama kararı aldılar.
Bu gelişme karşısında, gazeteciler 10 Ocak 1961 günü haklarına ve basın özgürlüğüne sahip çıkmak amacıyla sendika binası önünde toplanarak, Vilayet’e kadar bir yürüyüş yaptılar.
Gazeteciler, patronların boykot kararı karşısında ise, Sendika’nın öncülüğünde, “Basın” adıyla kendi gazetelerini 11–12–13 Ocak 1961 tarihlerinde yayımladılar.
 
***
 
O tarihten sonra 10 Ocak, “Çalışan Gazeteciler Bayramı” olarak kutlandı.
1971 yılındaki 12 Mart müdahalesinden sonra ise, çalışanların hakları ve basın özgürlüğüne getirilen kısıtlamalara tepki olarak, 10 Ocak “bayram” olmaktan çıkarıldı ve “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak anılmaya ve kutlanmaya başlandı.
O günden beri de kutlamalar harıl harıl sürüyor.
Bunlardan birini daha geçtiğimiz pazar günü yaşadık.
Çalışan Gazeteciler Günü’müzü idrak ettik.
 
***
 
Peki..
Bu kutlamalar nasıl oluyor, neler yapılıyor diye merak etmiyor musunuz hiç?
Edenler için bazılarını aktarayım.
Geçen yıllarda da benzer hatırlatmalarda bulunmuştum, ancak tabloda bir şey değişmediğinden hatırlatma her zaman tekrarlanabilir!
Fazla uzağa gitmeden, sadece son yıllarda yetkili makamlarca söylenenlere şöyle bir gözatsanız, kutlamaların çerçevesini ve seyrini (!) anlarsınız zaten..
Lütfen aşağıdaki sözlerle konuya devam edin..
 
İyileştir İyileştir Bitmiyor!
 
10 OCAK 2008
— Medya mensuplarının bağımsız görev yapması, demokrasinin işlemesi için hayati önem taşır. Gazetecilerin çeşitli sıkıntılar yaşadıklarını biliyoruz. Çalışma şartlarının iyileştirilmesi için çalışacağız. Günümüz ihtiyaçlarına göre düzenlemeler yapacağız.
 
10 OCAK 2009
—Böylesine önemli bir görevi sürdüren gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi, haklarının evrensel standartlarına kavuşturulması ve basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması, medyamıza daha da güç kazandıracaktır. Engelleri kaldıracağız. 
 
10 OCAK 2010
—Gazetecilerin çalışma şartlarının tüm Türkiye’de daha da iyileştirilmesi, basın özgürlüğünü kısıtlayan engellerin ortadan kaldırılması ve hak ve özgürlüklerinin evrensel standartlara kavuşturulması için tüm gücümüzle çalışıyoruz.
 
10 OCAK 2011
— Basın çalışanlarının özgür bir ortamda haber yapmalarını sağlayacak ve çalışma koşullarını iyileştirecek sendikal haklar ve düzenlemeler, çalışanların karşılaştıkları güçlükleri azaltacaktır. Bu düzenlemeleri en kısa zamanda gerçekleştireceğiz.
 
10 OCAK 2012
l Medya mensuplarımızın özlük haklarının ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi, görev sırasında karşılaştıkları sorunların giderilmesi gibi konularda ciddi çabalar sürdürülmektedir. Bu konuda hükümetimize düşen görevler, canla başla yerine getirilmektedir.
 
10 OCAK 2013
—İktidarlarımız döneminde basın mensuplarının görevlerini daha verimli yerine getirebilmelerine büyük önem verildiğini görmekteyiz. Çalışma şartlarının, günümüz ihtiyaçlarına göre iyileştirilmesi, hükümet olarak önceliklerimiz arasında yer almaya devam edecektir.
 
10 OCAK 2014
—Türkiye demokratik atılımlarını pekiştirdikçe, demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan basın kuruluşlarımız çok daha özgür, çok daha rahat, çok daha güvenli şartlarda görevlerini sürdürebilecek, demokrasimizin gelişmesine katkılar sunacaklardır.
 
10 OCAK 2015
—Hükümet olarak, medya mensuplarının mesleklerini yerine getirirken yaşadığı zorlukları ve özlük haklarına ilişkin sorunlarını aşmak için çalışacağız. Bu anlamda tüm meslek örgütleri ve medya çalışanları ile işbirliği içinde ilerlemeye devam edeceğiz. 
 
Galiba Uzay Formülü Gerek
Gördüğünüz gibi, bizim kutlamalarımız böyle sürüp gidiyor.
Çalışma şartlarının ayarlanması hala tam gaz devam ediyor.
Ve eminiz ki, daha pek çok  10 Ocak’ta aynı ifadeleri duyacağız. 
Bahsedilen şartların yerine getirilmesi, herhalde NASA’da bile bulunmayan uzay formüllerini gerektiriyor.
Bunca sene çözülemediğine göre, akla başka neden gelmiyor!..
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN