Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bir Sanat Olayı ve Ötesi...

Yayınlanma Tarihi : 11 - 01 - 2016 : 09:05
Ekol Sanat Galerisi bu kez salonlarını heykel ve tasarım sanatçısı Ozan Ünal’a açtı.
Bu sergi, Karşıyakalı Ünal’ın İzmir’deki il kişisel sergisi olsa da, İzmirliler onun sanatının klasik yüzüne yabancı değil.
Çünkü kentin birçok park ve meydanında onun heykellerinden ve kompozisyonlarından biriyle mutlaka karşılaşıyor.
Hemen itiraf edeyim ki; ben bir sanat eleştirmeni de değilim.
Ayrıca, müzik aleti çalmak, resim yapmak gibi bazı dallarına heves edip, yoğun mesailer de harcamama rağmen, sanatın bu alanlarında kendi yeteneksizliğini kendisine ispat etmiş ve haddini bilebilmiş bir vatandaşım.
Onun için sanatın herhangi bir dalında sivrilmek için mutlaka Allah vergisine ihtiyaç olduğuna inananlardanım.
Güzel sanatları güzel icra edenlere, hele hele alanında virtüozleşebilen sanatçılara hayranlığa varan sempati duyarım.
Ancak bu sanatseverliğim, sanatsal sergilerin, gösterilerin, konser salonlarının müdavimi olduğum anlamına gelmese de, son yıllarda Ekol Sanat Galerisi’ni İzmir’e kazandıran sevgili Op .Dr. Mehmet Baz ve eşi Sevgili Figen Baz beni, galerideki sergi açılışlarının müdavimi yaptı.
Bugüne kadar Ekolsanat’ta açılan sergilerin yüzde 90’ına katıldım ve her seferinde de kendi kendime sordum: Sanatı, sanatkarı severim ama bu bir tutku mu?
Sanat izlemeye mi koşuyorum, yoksa her sergi açılışına ancak oğullarının nişan ve nikah törenini veya benzer aile kutlamasına hazırlanırken gösterebilecekleri özene, titizliğe duyarsız kalmamak için mi gidiyorum?
 
Sanata ve Sanatçıya Pay Ayırmak...
Bugüne kadar Ekolsanat’ta sergi açmış ve açacak olan sanatçılarımız kusura bakmasın ama, benim için ikinci neden ağır basıyor.
Nitekim bu “katılımcılıkta” yalnız olmadığımı, gide gele kazandığım yeni dostlar arasında yaptığım “sondaj”la da öğrenmiş bulunuyorum. Örneğin, Ekol Sağlık Grubu ile çalışan, tüm sergi açılışlarına zarif eşi ile birlikte katılan bir meslek uzmanına (ismini vermeyeceğim) engin hoşgörüsüne sığınarak şöyle bir şaka soru yönelttim; “Siz, her sergi açılışına sanata olan tutkunuzdan mı katılıyorsunuz, yoksa görev icabı mı?...”
Cevabını, attığı kahkahalarla verdi...
Evet...
Ekolsanat’taki her sergi açılışının katılımcılarından en az yüzde 25’i, sürekli katılımcılardan oluşuyor.
İnanıyorum o grubun çoğunluğu da, sağlık alanında hizmet veren ve para kazanan bir ailenin, her ay kazancının önemli bir bölümünü, sanata ve sanatçıya destek için ayırmasına, aile fertlerinin her birinin sıradan bir sergi alışını, müstesna bir sanat şölenine dönüştürmesine tanık olmaya koşuyor.
 
Her sanatçının rüyası...
Bugüne kadar Ekolsanat’ta sergi açan her sanatçı ile konuşma fırsatım oldu.
Hepsinin buluştuğu ortak bir nokta şuydu:
Bugüne kadar katıldığımız hiç bir etkinlikte, bu kadar özenle hazırlanılmış bir sergi açılışına, bu kadar titizlikle hazırlanmış davetiyelere ve hedef adrese mutlaka iletilmiş olma çabasına, 70 sayfayı bulan ve baskı teknolojisinin en son olanaklarıyla hazırlanmış sergi kataloglarına hiç tanık olmadık.
Hele, gerçek birer sanatsever olan Baz Ailesi’nin tüm fertlerinden, personelinden gördüğümüz ilgi, yakınlık, dostluk ve samimiyetin benzeri ile hiç karşılaşmadık. İzmir’de ve özellikle de Ekolsanat’ta sergi açmış olmaktan mutluyuz.
 
Sevgili sanatçı Ozan Ünal Kardeşim kusura bakma...
Sanattan anlamayan, ama sanatseverlik, insanlık, adamlık, paylaşım, katkı koyma, vefa, vatanseverlik gibi değerlerden anladığını sanan bir köşe sahibinin “sanat yazısı” ancak bu kadar olur...
Senin eserlerinin her biri zihnime ayrı ayrı kazınmış durumda. Sıradan yaşam gerçeklerini bu kadar kestirmeden anlatan, hayatın aslında bir tahteravalli sahnesi olduğunu, tahteravallide hakim güç olmanın kahrolasılığını, insanlar arasında anlaşmaya varabilmenin önemini bir kez de senin sanatın aracılığıyla öğrendim.
Eline, emeğine ve beynine sağlık... Bu sergide, senin sanatının yaşadığımı kentte gördüğümüz klasik yüzünün çok ötesine geçmişliğini de öğrenmiş olduk...
Nice sanat olaylarına...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN