Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


M.Kemal ve M.Luther...

Yayınlanma Tarihi : 10 - 01 - 2016 : 09:46
Yazının başlığı bir alıntı vaktiyle Türkiye’de Amerikan Büyükelçiliği yapan General Charles N.Sherrill’e ait. 1932-1933 yılları arasında görev yapan Büyükelçi, Türkiye hatıralarını kitaplaştırırken, ülkemizdeki önemli gelişmeleri de özgür ve özgün biçimde değerlendiriyor. İşte o kitaptan bir bölüm: “.....Semplon Ekspres Treni ile Paris’ten İstanbul’a yolculuk iki gün sürer. Bu zamanın önemli bir bölümünü, zor olduğu kadar çok ilgi çekici olan Türkçe’yi incelemekle geçirdim. Yataklı vagon kondüktörü Türk’tü; ara-sıra bazı sözcüklerin nasıl söyleneceği konusunda yardım alıyordum.
Yolculuğumuzun son günü, geçen yıl Türk Hükümeti’nin Kuran’ı Türkçe’ye çevirtmek için verdiği kararla ilgili olarak ne düşündüğünü sordum. Onun vereceği karşılık beni çok yakından ilgilendiriyordu. Çünkü bu karşılık, hükümet uygulamaları konusunda hiçbir olumlu ya da olumsuz görüşü olmayan bir halk adamı tarafından verilecekti:
Müslüman olmakla birlikte dindar değilim. Hele son yıllarda hayatımın çoğu trende geçtiği için camiye bile gidemedim, dua okumayı unuttum. Artık bu adam, tek sözcükle her dinde ve ülkede rastlanan büyük savaş sonrası ‘modern’ bir insan olmuştu.
 
“Kuran’ı Siz de Okumalısınız...”
 
“Evimizde her zaman güzel yazma bir Kuran bulunur” dedi. “Bununla her zaman övünür, daha çok bir masa üzerinde bulundururduk. Çünkü hiçbirimiz Arapça bilmiyorduk. Kuran’ın Türkçe’ye çevrileceğini duyduğum zaman biraz canım sıkılmıştı. Bunu hata sayıyordum. Çünkü biz, Allah’ın sözlerini Peygamberimiz’e Arapça söylediğine inanırız. Ancak bu işi ben pek az düşünürüm. Çünkü bir yataklı vagon kondüktörünün günlük işlerden başka şeyler düşünmeye pek az zamanı vardır. Kuran’ın Türkçe çevirisi çıktıktan sonra merak ederek bir tane ucuz fiyatlısından aldım. Hayretle gördüm ki; içinde pek çok ahlaki ve pratik kurallar ve öğütler var. O zamandan beri bunlardan bazılarını zaman buldukça tekrar tekrar okurum. Siz de okumalısınız Mösyö!.. Göreceksiniz ki, gerçekten okumaya değermiş...”
...Konuşmayı düşündükçe olay gözümde büyüdü. Çünkü karşımda bir halk adamı vardı ve Kuran Türkçe’ye çevrilmesiydi, bu adam hiçbir zaman Tanrı buyruklarını anlamayacaktı. Şimdi nasıl olur da ben “Gazi’nin dinle ilgisi yoktur” gibi ötede beride söylenen sözlerle bu gerçeği, bu olayı bağdaştırabilirim.
 
VIII.Henry (İngiltere), Mussolini (İtalya), Fransız ve Amerika Birleşik Devletleri gibi Gazi de hilafeti ve dini-siyasi makamları kaldırmıştı. Ancak o bununla kalmamış, halktan bir elle aldığını öteki eliyle geri veriyordu. Ona kutsal kitabını kendi diliyle sunuyordu. Hilafet zamanında Kuran’ı okuyup anlayacak yalnız din adamları iken, şimdi okur-yazar herkes bunu yapabiliyordu.
 
Din Adamları Aradan Çıkarılınca...
 
.....Şimdi de Mustafa Kemal ile Martin Luther arasında bir benzetme yapacağız.
Ortaçağ’da Avrupa’da büyük bir din devrimi olmuştu. İncil Latince’den bazı ulusların günlük dillerine çevrilmiş, doğal olarak İncili okuyanların sayısı artmıştı. İleri düşünceli bazı papazlara göre, halk için kapalı, erişilmez durumda olan İncil’in bir dilde kalması ve anlamak için din adamlarının yorumuna gerek duyulması beklenemezdi. Bunların adlarını biliyoruz; Martin Luther, John Wycliff ve arkadaşları... Bugün onların bu cesaretine hayran oluyoruz. Cesaretten söz edince şurasını söylemek gerekir ki; bunu anlayabilmek için İslam dünyasında bir süre yaşamak, eski geleneklerin gücünü yakından görmek lazım. İşte o zaman Gazi’nin Kuran’ı Türkçe’ye çevirtmek için giriştiği işin önemi ortaya çıkar.
 
Mustafa Kemal, sayısız çalışmaları ve savaşları süresince bunun kadar tehlikelisine girişmemişti. Oysa o kahraman bunu da yaptı ve bunda da başarılı oldu. Kim ne derse desin; bu reform Mustafa Kemal’e, tarihte Luther ve Wycliff gibi büyük din reformistlerinin yanında bir yer ve onur vermiştir.”
 
Tüm ömrüm, beni “Ahhh Atatürk ahhh!...” demekten kurtaracak bir “lider” beklemekle geçti. Ve ne yazık ki bu beklenti ile daha nice ömürler geçecek gibi görünüyor. Bir kez daha “Ahhh Atatürk Ahhhh!...” diyor ve sağlık içinde mutlu pazarlar diliyorum...
Konuşma Sonu
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN