Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Başkanlık Yeniden

Yayınlanma Tarihi : 09 - 01 - 2016 : 12:14
Kılıçdaroğlu NTV’deki açıklamasında, CHP’nin sistematik değerleri ile pratik ifadelerinin yarattığı izlenimleri açıkladı. Bu görüşlerini daha sonra da Halk TV’de yayınlattı.
Parti liderlerini parlatmaya yönelik TV programlarına siyasette “kendin pişir, kendin ye” denir. Yani danışıklı dönüştür. Ve bizim ekranlarımızda örneğine bolca rastlanır.
Bu üsluptaki siyaset için, propaganda zeminleri hemen her vesileyle kullanılır. Örneğin Tayyip Bey’in her fırsatta kendini tekrar eden yemekli Ak–Saray Muhtarlar toplantısı bunun en ilginç örneğidir.
Bütün eleştirilere rağmen, Tayyip Bey bu üsluptan vazgeçmiyor.
Çünkü biliyor ki, kendisinden başka hiç kimse, başkanlık sistemini Türkiye koşullarında Türkiye aklı seliminde       makul bir siyaset talebi olarak görmüyor.
Öyle ki bu yaklaşımın ruhundaki hayret, Cumhurbaşkanı ile Başbakan’ın baş danışmanları arasında ağır lisanlı ve bol ithamlı tartışmalara vesile oldu.
Başbakan Başdanışmanı Etyen Mahçupyan ile Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut birbirine girdi.
Ama bu durum AKP’de kimsenin umurunda bile olmadı.
 
***
 
AKP grubu, kurucu genel başkan eğiliminin yarattığı gerçeği, grup üyelerinin asıl ve makul eğilimden farklı görmesine rağmen, talebi canlı tutmak için, Tayyip Bey’in talebini ve ısrarını haklı gibi göstermeye çalıyor.
Ama öyle görünüyor ki, Tayyip Bey’in kamuoyunu iknada zorlandığı tek başlık bu olmuştur.
7 Haziran’ı sanki bir hezimetmiş gibi üzerine giden ve 1 Kasım’da parmak ısırtan bir başarıyla tekrar tek başına iktidar olan tek siyasetçimiz var: Tayyip Bey...
 
***
 
Tayyip Bey, bütün ikna meziyetlerine rağmen, başkanlık sistemindeki iddiasında hala sonuç alıcı siyasetçi olarak görülmüyor.
Tayyip Bey de bu görüntünün gerçeğine önem ve yer veriyor ki, eline geçen her fırsatı bu amaç doğrultusunda kullanıyor.
Sonuç?
Sonuç şu: Tayyip Bey, CHP’yi suçluyor. Kendisinin başkan olmasına karşı olduğunu ileri sürerek siyasi kurnazlık sergiliyor. Bazen de dil kullanımı hatası ile (örneğin fetişizm gibi) yanlış izlenim de yaratıyor.
 
***
 
Başkanlık sisteminde Tayyip Bey kadrosunun geliştirdiği stratejideki “CHP’nin sisteme karşı olma” iddiasını Kemal Bey basın mülakatında açıkladı.
Kemal Bey, NTV’nin yayınladığı programda sorulara açıklıkla cevap verdi: “Biz başkanlık sistemine karşıyız, olayı Tayyip Bey kişiselliğinde görmüyoruz.” dedi.
 
***
 
Kemal Bey’in siyaset tespitlerinde zaman faktörünü kullanması, başka liderlerde görülmeyen bir hassasiyet (ve isabet) içeriyor. Ve Kemal Bey bu hassasiyeti de sıklıkla sergiliyor.
Örneğin başkanlık sistemini Tayyip Bey’in kullandığı ölçülerde ele alıyor. Böylece sistemin hatasını sergileme fırsatını kullanıyor.
Mesela Kemal Bey’in açıklamalarında dikkat çeken husus, Tayyip Beyin başbakan olduğu dönemde, 13 yıl süreyle başkanlık sisteminin aklına bile getirmediğidir.
Siyasetin gerçeği şu ki, Kemal Bey’in açıklaması doğruyu yansıtıyor.
Kemal Bey’e göre, Başkanlık sistemi, AKP için değil, bizzat Tayyip Bey için bir iktidar tarifi ve modeli getiriyor.
Tayyip Bey, kendisinin tayin ettiği başbakan Ahmet Bey’in yönettiği sistemi eleştiriyor. Sonra da bu sisteme “fetişizm” diyor.
Ailevi yakınlığı ve çok eski siyaset arkadaşlığı olan bakanların yer aldığı ve politik mesuliyet yüklendiği parlamenter sistemi eleştiriyor. Sonra da bu sisteme “fetişizm” diyor.
Yönetimin bütün politikalarını, kanun, karar ve uygulama cesaretlerini imzalayarak yürürlüğe koyuyor Sonra da bu sisteme “fetişizm” diyor.
Ama her fırsatta, ille de başkanlık sistemi, ille de başkanlık sistemi diyor...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN