Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Zıkkım İçsinler'' Zamları!...

Yayınlanma Tarihi : 04 - 01 - 2016 : 09:15
Geride bıraktığımız 1.5 yıl içinde Cumhurbaşkanlığı, yerel yönetimler, genel seçim, “olmadı bir daha seçim”i arzulanan biçimde geride bıraktıktan sonra hükümetimiz, seçmeni ürkütmemek adına dizginlediği zamların önünü açmış bulunuyor.
Biz vatandaşlar olarak ay başında aldığımız üç-beş kuruş maaşı veya geliri ile ay sonunun getirmek üzere nasıl geçim cambazlıkları yapıyorsak, devleti yönetenler de ayağını topladığı vergilere göre uzatsın, makam harcamalarında ve lükste ölçüyü kaçırmasın.
Son yıllarda dikkat ediyorum; özellikle de alkollü içecek ve sigara sevmeyen yöneticilerimiz, bütçede açtıkları her deliği, tiryakilerine yamatıyor. Daha geçen yıl başında artırılan sigara ve alkollü içki üzerindeki ÖTV, bu yıl başında bir kaz daha arttı. Bunun, enflasyon zamlarıyla kendiliğinden artacak olan normal vergi KDV ile hiç bir alakası yok.
 
Kaçakçı, Sahtekar Mutlu...
Basit hesaptır; yurt içi fiyatları ne kadar şişirirseniz, aynı ürünlerin daha ucuz olduğu ülkelerden yapılacak kaçakçılığı o kadar körüklersiniz. Yurt içinde de bol miktarda kaçakçıyla sahtekar üretirsiniz. Bilirim ki; bırakın güneydoğu il ve ilçelerini, en batıdaki illerimizde bile bol bol kaçak içki ve sigara satılmaktadır. Hükümet ürkütücü zamlarla ürküttüğü sigara, içki tüketicisini kaçakçının, sahtekarın kucağına itmektedir.
Maalesef bir sigara tiryakisi olarak bu güne kadar milli duygularım baskın geldiği için, vergilendirilmişin yarı fiyatından daha az bir fiyata satılan kaçak sigara ile ilgilenmedim. Ancak iyi bilirim ki; bir çok tanıdığım kaçak sigara tüketmekte, kaçakçıların kendilerine servis yapmasını sağlamaktadır. En ucuzundan bir paket sigaranın üzerine ÖTV, KDV derken bindirilen 4.66 liralık vergi çok ağırdır. Bir şişe 70’lik rakının üzerindeki 48 lira 70 kuruşluk “devlet payı” ise, vergi insafıyla bağdaşacak bir durum değildir.
Bu durumdan da en çok, ağır vergilerden kaçanlarla “pazarlar”ı büyütülen kaçakçılar ve sahtekarlar memnundur.
Bu aşamada samimi inancımdır. Hükümet, vergi oranlarını düşük tutsa, hem kaçakçılığı önler, hem de daha çok vergi toplar.
Alkollü içeceklerle zehirlenen, ölen vatandaşların sayısı hiç de az olmamakla birlikte, bu vatandaşların sayısının içkiye yapılan zamlarla doğru orantılı arttığı gerçeğini de akıllarda tutmak lazım. Nitekim, 2015 yılında kaçak içkiden zehirlenip ölenlerin sayısındaki katlanmada, ağır zamlara imza atanların günahının bulunmadığını söyleyemeyiz. Şu veya bu şekilde, ağır tiryaki olmuş, hastalık derecesinde bağımlılık kazanmış vatandaşlarımızı yok sayamadığımız gibi, bazı çevrelerde oluşan “gebersinler”le de geçiştiremeyiz.
 
Ya Kaçak İçkiden Ölmeyenler...
Yeri gelmişken bir gerçeği de hatırlatmanın sırasıdır: Zam yapanlar mutlaka ve mutlaka, vatandaş üzerindeki sosyolojik ve psikolojik etkileri de göz önüne almak, bu alanda uzman görüşüne başvurmak sorumluluk ve zorunluluğunu omuzlarında ve vicdanlarında hissetmek durumundadırlar. Kaçak içki mutlaka öldürür, içen de kendi cezasını kendisi bulur, diye bir gerçek yoktur...
Ülkemizdeki kaçak içki tüketimi, zehirlenip ölenler veya hastanelik olanlarla sınırlı değildir... Bu vakalar sadece “zehirli alkol”le yapılan içki vakalarıdır. En azından bunun milyon katları da “zehirsiz alkol”le ve kitabına uygun yapılmakta, piyasaya sürülmekte ve tüketilmekte, tükettirilmektedir.
Özellikle şaraba yapılan ve insaf ölçülerini zorlayan zamların altında, geçimini şaraplık üzüm üreterek sağlayan yüz binlerce ailenin, milyon kişiye ulaşan üretim ve pazarlama zinciri halkalarının kopmakta olduğunu, devletin kendi vergi kaynaklarından birini daha kurutuyor olmasını fark etmenin zamanıdır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN