Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


“Yeşerecek dağlarımız...”

Yayınlanma Tarihi : 01 - 01 - 2016 : 10:58
Yeni yılın ilk günü, yeni umutların yeşerdiği, eski acıların bir nebze de olsa unutulacağı bir gündür. Ne yazık ki; 2015’in devrettikleriyle, ülke olarak daha kötü günlere doğru hızla yol alıyoruz.
...Ve bir önceki yılın “yarım kalmış hesapları”yla yeni bir yıla başlıyoruz... Kan gözyaşı, cenazeler, yasaklar, “kim vurdu”ya giden, yerlerde sürüklenen, hapisanelerde çürütülen insanlar...
 
Mutluluğumuzu engelleyen tüm olumsuzluklara rağmen, şartları zorlayarak da olsa kendimize bakalım, başkalarının engel olduğu huzuru kendi içimizde arayalım. Bunun için de Acıbadem Hastaneleri psikologlarından Yardımcı Doç. Dr. Ferahim Yeşilyurt’tan rehberlik alalım:
* Sosyal medyaya kanmayın: Günümüzde sosyal medya araçlarında insanlar sürekli, güzel yemekler yiyor, güzel kıyafetler giyiyor ve sürekli güzel yerlerde geziyorlar. Bu insanların tüm yaşamının böyle geçtiği yanılgısına kapılmayın ve kendinizi başkalarıyla kıyaslamaktan kesinlikle vazgeçin. Kendinizi kıyaslayacağınız kişi yine kendiniz olsun.
* Gardırobunuzda giymediklerinizi dağıtın: Gardırobunuz pek çok kıyafet olmasına rağmen giyecek bir şey bulamamaktan yakınıyorsunuz. Durdukça duran kıyafetler içinizi daraltıyor ama “ya bir gün giymem gerekirse düşüncesi” atmanıza çıkarmanıza engel oluyor. Gelin zihinsel ve ruhsal detoks yaptığınız gibi, gardırobunuza da dağıtın. Hem rahatlayacak hem de manevi tatmin duyacaksınız.
 
Hayat sürprizlerle dolu...
 
— Gereksiz kuruntulara kapılmayın: İnsanoğlunun elde ettiklerini bir gün kaybedebileceği endişesi küçük bir sorunda bile pek çok felaket senaryosu üretmemize yol açıyor. Unutmayın; hayat sürprizlerle dolu ve ürettiğimiz felaket senaryolarının çoğu da gerçekleşmiyor.
* Anı yaşayın: Elbette yarını düşünmek gerekli. Ancak bu, belirsiz bir yarın için bugünü feda etmek pahasına olmamalı. Oysa geçmiş bitti, gelecek ise hiç yaşanmadı. Anın tadını çıkarmaya çalışın.
* Kendinizi acımasızca eleştirmeyin: Kendinizi eleştirirken olaylara bizi çözüme götürmeyen “neden böyle oldu?” sorusu yerine, çözüme götüren soru olan “nasıl?”ı sorarak yaklaşın. Hatalarınızla dalga geçmeyi de bilin ve mizahı kullanmaktan çekinmeyin.
* Başarılarınızı tebrik edin: Yeni yılda yenilenmenin çok önemli bir kuralı da, bardağın dolu tarafını görmeye çalışmak. Bugüne dek hangi imkansızlıkları başardığınızı, başkalarına sağladığınız faydaları gözden geçirin. Kendinizi tebrik edin.
 
Fırsatlar Kaçmış Olabilir...
—Pişmanlıklarınızı abartmayın: Bugüne de yaşamınızda çok önemli fırsatlar kaçırmış olabilirsiniz. Ancak maddi ya da manevi bu fırsatlar karşısında doğru hamleyi atamamış olmanız dünyanın sonu değil. Üstelik yarının ne getireceği de hiç belli olmaz. Pişmanlık çok normal bir duygu olmakla birlikte sürekli kendinize kızar ve eleştirir noktaya gelirseniz anormal ve sağlığınıza zarar verici hale gelir. Üstelik yeni fırsatları görüp değerlendirmenize de engel olur.
—Teşekkür etmeyi de özür dilemeyi de bilin: Pek çok kişi teşekkür etmeye hele de özür dilemeye yanaşmıyor. Oysa sevgi ve mutluluk nasıl paylaştıkça çoğalırsa, teşekkür etmek ya da özür dilemek de ilişkilerin daha da geliştirilmesinde yardımcı oluyor.
—Bağışlamayı bilin, kin tutmayın: Hiç ummadığınız bir kişiden darbe almış olabilirsiniz. Ama o kişiye karşı kin tutmanız sizi içten içe sinsice kemirecek, pozitif enerjinizi baltalayacaktır. Oysa bağışlamak bir erdem olduğu kadar size pozitif enerji de verecektir.
 
Ahmet Kaya’yı rahmetle anıyor ve “Ağladıkça yeşerecek dağlarımız” diyerek yıla başlıyoruz.
Hepinize sağlık içinde mutlu yıllar dilerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN