Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Öner Abi'ye İtirazım Var

Yayınlanma Tarihi : 31 - 12 - 2015 : 09:42
Milliyet Ege’den Gülengül Uslu, İzmir’in yetiştirdiği en önemli iş adamlarından Sevgili Öner Abi (Akgerman) ile çok güzel bir söyleşi yapmış. Ellerine sağlık.
 
Pazar günü keyifle okuduğum röportajın yalnız bir bölümüne itirazım var. Dünyanın en hoş görülü insanlarından biri olan Öner Abi  itirazımın ne olduğunu okuyunca çok normal karşılayacaktır ona hiç şüphem yok.
 
Duayen işadamı söyleşinin bir bölümünde İzmir’in mevcut ve geçmiş belediye başkanlarını kastederek diyor ki; ''Behçet Uz’un B’si'' olamadılar. Rahmetli Uz’dan sonra gelen Rauf Onursal, Enver Dündar Başer, Enver Saatçigil, Osman Kibar, İhsan Alyanak, Cahit Günay, Ceyhan Demir, Burhan Özfatura, Yüksel Çakmur, Ahmet Piriştina ve Aziz Kocaoğlu bu sözden nasiplerini alıyorlar.
 
Arada mutlaka isimlerini unuttuğum başkanlar vardır. Sağ iseler kendilerinden, vefat etmişlerse yakınlarından özür dilerim.
 
Behçet Uz elbette İzmir’in en unutulmaz belediye başkanlarındandır. İzmir Fuarı onu ölümsüz yapmıştır ama bu demek değildir ki ondan sonra gelenler İzmir’e bir çivi bile çakmamışlardır.
 
Burhan Özfatura başlattığı ''Körfez Projesi'', Yüksel Çakmur ''Metro'' yatırımları ile İzmir’e en büyük katkıyı sağlamışlardır. Rahmetli Piriştina birçok projeyi başlatmış ama ömrü vefa etmemiştir.
Ama Öner Abi, en büyük haksızlığı Aziz Kocaoğlu’na yapmıştır.
 
Beğenin beğenmeyin, Aziz Kocaoğlu İzmir’e damgasını onlarca yıl silinmeyecek şekilde vurmuştur. Hala eksikleri veya yanlışları yok mu dur mutlaka vardır ve tartışılır. Ama bu bardağın neresinden baktığınızla ilişkilidir.
 
Kocaoğlu’nun son yıllarda İzmir’e kazandırdığı önemli yatırımları şöyle bir hatırlatıp yazıma son noktayı koyacağım.
 
-Çevreye yatırımlarında Türkiye’de kimse eline su dökemez. İleri biyolojik arıtması olmayan ilçe neredeyse kalmadı.
-Kuş Cenneti Türkiye’nin sayılı kuş gözlem merkezlerinden biri oldu.
-Belediyenin imkanlarıyla parsel parsel arsa satın alarak hayata geçirdiği “Fuar İzmir”, bu kentin geleceğine en büyük yatırımdır.
Bu fuar alanı bile Aziz Bey’in adından yıllarca söz ettirecek bir eserdir.
-Kadifekale; 1930’ların kart postal resimlerindeki kale neredeyse tam olarak ortaya çıktı. Buradaki gecekondular yıkıldı ve yerlerine binlerce ağaç dikilerek, denizden İzmir’in görünümü güzelleşti.
-Agora başlı başına bir başarı öyküsü. Bakanlığın çelmelerine rağmen hem binlerce yıllık Agora ortaya çıktı hem de etrafı çarpık yapılardan temizlendi.
-Üçkuyular’daki Kent Ormanı 5-6 tane fuar büyüklüğünde ve İzmirliler hafta sonlarında burada rahat nefes alarak denizle buluşuyorlar.
-Doğal Yaşam Parkı’nı dünyada duymayan kalmadı. Avrupa’da imrenerek gezdiğimiz parkları aratmayacak güzellikte.
-Raylı sistemin 11 kilometreden 130 kilometreye çıkması.
-Buz spor salonları, Adnan Saygun, havaalanı yolu üzerindeki alt ve üst geçitler, bisiklet yolları.
-Deniz ulaşımı, Yeni gemilerle körfez içi ve dışı başarılı toplu taşım. 
-Daha irili ufaklı yüzlerce proje ve son olarak hayata geçirdiği ''Yarımada İzmir Projesi''
 
Bunları neden yazma gereği hissettim. Zaman geliyor ben de Sayın Kocaoğlu’nu eleştiriyorum ama Sezar’ın hakkını Sezar’a vermekte de fayda görüyorum.
 
Belediye Başkanı olmadan önce Sayın Kocaoğlu iyi bir iş adamı hatta çok başarılı bir pazarlamacıydı.
 
Yalnız kendi iş adamlığı dönemindeki başarılı pazarlamacı yönünü başkanlık döneminde tam olarak sergilediğini söyleyemeyiz.
 
Başkan'a tavsiyem başta Öner Abi olmak üzere İzmir kanaat önderlerine ve STK başkanlarına birkaç gününü ayırıp bir otobüs ile onlara yaptıklarını yakından göstereceği bir İzmir turu düzenlesin. 
 
İnanıyorum ki, Sevgili Öner Akgerman başka söyleşilerde bir daha “B’si’’ olamadılar” cümlesini kullanmayacaktır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN