Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir CHP Yorgunu Oldu

Yayınlanma Tarihi : 30 - 12 - 2015 : 17:54
BEN HABER GAZETESİ 39.SAYI
 
 
Siyasetten ekonomiye, yerel yönetimlerden kentin sorunlarına kadar gündeme dair merak ettiğiniz her şey Genel Yayın Yönetmenimiz Erol Yaraş’ın yorumlarıyla bu sayfada sizlerle buluşuyor. 
 
 
Geçtiğimiz haftalarda CHP İzmir’de bir kongre süreci yaşandı. Siz bu süreci ve gelinen son noktayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Birleştirici bir kongre olmadı. İzmir’deki çatlakları daha derinleştiren bir kongre süreci geçirdi CHP. Ne yazık ki Bedri Serter dönemi de böyle geçmişti İzmir’de. O da birleştirici bir il başkanlığı yapamadı. Ondan önce Ali Engin dönemi de sancılı bir süreçti. Yani son 7-8 yıldır İzmir’de il başkanlığı yapanlar örgütü tam olarak kucaklayamıyorlar. Bu kongrede de görünen o ki önümüzdeki günlerde Alaattin Yüksel söylediği sözlerin arkasında durursa örgütü yeniden toparlar. Ama yok aynen bu süreç devam ettirilirse CHP’deki çatlaklar daha da büyüyecek. Zaten bu 2019’u dizayn kavgasıydı. Veya önümüzdeki günlerde eğer bir genel başkan değişikliği olursa, o genel başkanlık masasında yer kapma hesaplaşmasıydı. Bazıları şikayet edebilir. Ama ben Aziz Bey’i yadırgamıyorum. Çünkü karşı taraf da kendi gücünü oluştururken vaatlerde bulundu. Birisi peşin veriyor, diğeri taksitle vereceğini söylüyor. Sonuçta kimse siyaseti babasının hayrına yapmıyor. Birisi mevcuttan faydalanıyor, öbürü gelecekten faydalanmak adına bir takım sözler veriyor. O yüzden ben Aziz Bey’in yaptıklarını yadırgamıyorum çünkü karşı taraf da sütten çıkmış ak kaşık değil. Az bir oyla da kazansa hala bu şehrin patronu Aziz Kocaoğlu. 2019’a kadar böyle devam edecek. 2019’da İzmir nasıl şekillenecek, CHP bu üç yılda rahat olacak mı, bana göre bu tartışılacak. Herkesin dile getirdiği, merkez sağda bir yeni oluşum meydana gelirse bu süre zarfında, elbette CHP’nin işi daha da zor olacak. Aynı zamanda İzmir bir CHP yorgunu haline geldi, bu da bir gerçek. Bir anlamda CHP’yi karşılıksız destekleme durumundadır İzmir. Çünkü özellikle kontenjanlardan memnun olmamasına rağmen Sayın Kılıçdaroğlu, İzmirli kanaat önderlerini de dinlemeden kontenjanları kendi kafasındaki insanlara göre dizayn etti. Bu da İzmirlilerde bir küskünlük yarattı. Onun için bu 3 yıl CHP açısından çok önemli bir sınav dönemidir. Bu yüzden Alaattin Yüksel’i çok zorlu bir 3 yıl bekliyor.
 
 
SİYASET KAYPAK ZEMİNDE YAPILIYOR
 
Kongrede sinirler gerildi, tartışmalar yaşandı. Kimisi Aziz Başkan’a hak verdi, kimi de Tuncay Bey’e. Sizce kim haklıydı?
Ben o haklı, bu haklı demiyorum. O beni ilgilendirmiyor, buna partilileri karar versin. Ama beni asıl düşündüren şu; siyasetin ne kadar kaypak bir zeminde yapıldığını gösterdi bu olay. İzmir’deki CHP kongresi siyasetçiye olan güvenin ne kadar diplerde olduğunun bir göstergesidir. Yaklaşık 400 kişi imzasını veriyor, “ben seni destekliyorum” diyor, sonra kulübeye giriyor karşı tarafa oy veriyor. Bu, dönekliğin dik alasıdır. Bu durum, kaypak insanların siyasette olduğunun bir göstergesidir. Bu bakımdan siyasetçinin sözüne güven yok bu ülkede. Bir insanın imzası namusudur. En önemli yerlere imza atarsın.  
 
 
BALBAY’IN HİÇ ŞANSI YOK
 
Ocak ortasında bir de olağan genel kurulu var CHP’nin… şimdilik bilinen üç aday var genel kurul öncesi. Muharrem İnce, Umut Oran ve Mustafa Balbay. Kılıçdaroğlu ise dördüncü aday oluyor bu durumda. Sizce neler yaşanacak? Öngörünüz nedir?
Bu adayların içinde çıkabilecek tek aday olarak Muharrem İnce’yi görüyorum. Diğerleri kongre için yeterli imzayı bile toplayamazlar. Balbay’da ben zaten bir genel başkanlık potansiyeli görmüyorum. Balbay’ın şunu bilmesi lazım; özellikle partililerin ve Silivri’de onu ziyarete gidenlerin kendisiyle ilgili söyledikleri tek bir cümle var: Biz hayatımızda Balbay kadar vefasız bir adam görmedik. Bence Balbay’ın ilk önce bir güven tazelemesi lazım. Vefasız insanları hiçbir zaman siyasette su kaldırmaz. Onun için ben Balbay’ın hiç şansının olduğunu görmüyorum. Çıkarsa Muharrem İnce çıkar. Ancak alması çok zor. Çünkü onlar biliyorsunuz kongreleri yaptırmadan genel başkanlık seçimine gitmek istediler. Bu yapılan kongrelerde tamamen Kemal Bey’e yönelik bir örgütlenme söz konusu. Onun için ben CHP’de genel başkanlık değişimi olacağını düşünmüyorum. 
 
 
AK PARTİ HİZMETLE KAZANABİLİR
 
İzmir’e bakacak olursak özellikle AK Parti kanadında tam anlamıyla bir hizmet yarışı var diyebiliriz. Siz bu hamleleri İzmir için nasıl buluyorsunuz?
AK Parti 13 yıllık iktidar dönemindeki en akıllıca kararı verdi. Geçen yıllarda AK Parti; bu şehri cezalandırmakla, bu şehre yatırım yapmamakla, bu şehri pes ettiremeyeceğini gördü. Özellikle İzmir stat konusunda cezalandırıldı. Ama ne oldu? AK Parti bundan dolayı fazla oy alabildi mi bu şehirde? Alamadı… Binali Bey çok akıllı bir insan. Yeniden dönüşünde kendisi de ifade etti ve “Biz İzmir’i hizmetle kazanmalıyız” dedi. Önümüzdeki 3 yıl hem AK Parti hem de Büyükşehir Belediyesi açısından İzmir’e hizmetin yoğunluğunun çok artacağı bir yıl olacak. İzmir’de çok kurdele kesilecek önümüzdeki dönemde.  İzmirli bu dönemde hizmete doyacak. 3 yılın sonunda da bu hizmet yarışının sonundaki düşüncelerine göre oy verecekler. 
 
 
İZMİR’İN ÖNCELİKLERİ…
 
Sizin için İzmir’in en birinci önceliği nedir?
Körfez’in bir an evvel devreye alınması gerekiyor. İzmir Körfezi’nin ben gazeteciliğe başladığımda da kirliliği konuşuluyordu, yarı emeklilik dönemimi geçiriyorum halen İzmir Körfezi’ni konuşuyoruz. 41 yıl olmuş. Artık bu körfezin kötü durumuna tam anlamıyla son verilmesi lazım. Onun dışında yurt dışı uçuşlarda THY’nin artık burada devreye girmesi lazım. Direkt uçuşların artması lazım. Çünkü İzmir önümüzdeki 5-10 yıl için cazibe merkezi olarak düşünülüyorsa o zaman İzmir’in dünya bağlantısının daha iyi gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ayrıca İzmir’in marka şehir iddiasını destekleyecek, uluslar arası ses getirecek etkinliklere sahip olması lazım.
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN