Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Hoyrat Lisan Ayıptan Beterdir

Yayınlanma Tarihi : 28 - 12 - 2015 : 09:12
Nükte, ima, ihsas, kinaye, latife, mecaz, icaz siyasete yakışan hitabet zarafetleridir. 
Ustalık ister. Bilgi ister, birikim ister, idrak ister ve en önemlisi izan ister. Çünkü bunların hiçbirisinde ayıp yoktur. Terbiye dışı bir şey yoktur... Eğer bu vasıfları haiz değilse, söz kabadır. Ayıptır. Siyasete göre saygısızlıktır ve siyasi lisanda acemilik anlamına gelir. Son örnek, Sırrı Süreyya Önder’in, Davutoğlu’nu hedef alan ifadesindeki, (maalesef beceriksizce) dalga geçme amaçlı sözleridir.
Önder diyor ki “başbakan kaçak çayını içer ve gider...” 
Bunu böyle diyeceği yerde, “başbakan bir çayımızı içer ve gider” deseydi, hiç böyle seviyesiz bir tartışma zemininin, siyaset gündeminde yer alması söz konusu olmazdı...
 
HDP için, çok önemli bir siyasi tartışma fırsatı ve müzakere zemini, isabetsiz üslup ile nükte yapma kaprisinin sonunda elden kaçtı. Bu, HDP için önemli bir kayıptır.
Bundan sonra toplantılarda Davutoğlu ve/veya parti yöneticileri, HDP ile yapacakları görüşmelerde, Sırrı Beyi müzakere muhatabı olarak görmek istemezlerse haksız sayılmazlar. 
Ve Sırrı Bey, parlamenter siyaset yaşamının en hassas yıllarında, kadro dışı bırakılmış olur. HDP derse ki, Sırrı Beysiz görüşme yapmayız; bu kez de HDP çok önemli bir fırsatı kaybeder. Laf ola beri gele, bir “kaçak” kelimesinin tesir alanından, kendine mana çıkarmak isteyen üslup hatasının, nerelere uzandığını görüyor musunuz?
Meclis kürsüsünde ve/veya Meclis zemininin esas alındığı bütün mikrofonlarda, söz söylemenin ne denli hassas olduğunu fark ediyor musunuz?
HDP için, Sırrı Beyi kendine rakip görenlerin bu sevimsiz hitabetten ve yarattığı neticeden, ne kadar memnun olduklarını şöyle bir hayal edin ve sonra en az on ile çarpın; bu ölçekte bir Sırrı Süreyya Önder “SSÖ” husumeti yaratıldığını aklınızdan çıkarmayın. “Siyasette sözcülük çok zor iştir” sözünün boş laf olmadığını görmüş oldunuz...
 
Şimdi SSÖ konuşmasının bir de bütününe bakalım: Aslında Sırrı Beyin konuşmasının genelinde, öyle aman / eyvah denecek bir yanlışlık ve saygısızlık yok. SSÖ, açıklamasında ülkenin genel durumuyla ilgili tespitlerini ve politik değerler yönünden eksikliklerini sıralıyor.
Bu her siyasetçinin yaptığı açıklama üslubunu yansıtıyor ve nazik lisan ile ifadelendiriliyor.
Görüşünü de netleştiriyor. Ülkenin içinde bulunduğu siyasi ortamın özgürleştirilmesini istiyor. Hayatın demokratikleştirilmesini talep ediyor. Ve bunu diğer parti sözcülerinden, daha akıcı üslup ve müessir lisanla dillendiriyor. Buraya kadar kimsenin (hatta hiçbir muhalif siyaset sözcüsünün) yapamadığı kadar, etkin ölçekte konuyu gündeme getiriyor.
Ya sonra?
Hayda.....!!!!!
 
Evet! Bu haydadan sonra “kaçak çayını içer gider” diyor...
SSÖ herhalde, bir bardak çayın kırk yıl hatırı olmadığını da dikkate alarak, zaman yönünden ikramın sıradanlığına siyasi nükte kattığını sanarak, kendisini de, partisini de izan kantarında anlamsızlığa düşürüyor.
Mantıkta izan, eylemin idrakinde ve muhakemesinde isabet sağlamaktır. Siyasette izan, ifadenin nezaketinde ve muhakemesinde isabet sağlamaktır. İmanda izan, mahşerde eylemin adaletini sağlayan karar isabetidir...
 
Gelin bu işi bir hüküm cümlesine bağlayalım: “İzanı eksik olanın, mizanı sağlam olmaz...”
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN