Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Petrol Düşer, Türkler Bakar...

Yayınlanma Tarihi : 26 - 12 - 2015 : 17:54
Dünya ekonomilerine yön veren ham petrol, altın gibi referans ürünlerin fiyatları büyük oranlarda düşerken, bizim ülkemizde sadece kuruşluk kıpırdamalara yol açması sizde nasıl bir içsel tepkiye yol açıyor bilemem ama, sıradan bir tüketici olarak beni bir hayli sinirlendiriyor.
Örneğin; ham petrol fiyatları 100 küsur dolarlardan 35 dolara doğru yelken açmışken, bunun bizim ülkemiz tüketicisine pek de yansımamış olması, 220 bin makam aracı binicisini, kullanıcısını hiç ilgilendirmese de, bu ülkenin üretim çarklarını çevirenleri, tüketicileri üzerinde ağır bir burukluk yaratıyor. Çünkü devleti yönetenler, akaryakıtın üzerine öyle bir litre üzerinden sabit vergi koymuşlar ki, hiç bir düşüş kıpırdatamıyor.
Nitekim; önceki gün bir söyleşisi yayınlanan Türkiye’nin en büyük dağıtım şirketlerinden Opet’in Genel Müdürü Cüneyt Ağca, durumu bizlerin de anlayacağı şekilde özetliyor:
Türkiye’de benzin 16 Temmuz 2014’te 5.1 lirayken, ham petrol petrolün varili 105 dolardı. Bugün benzin 4.29 lira, ham petrol 37 dolar. Ham petroldeki fiyat düşüşü yüzde 80, bizim perakende satışlara yansıyan ise yüzde 20 bile değil.
Çarpıcı bir tespit daha; ABD’de sütün galonu (3.8 litre) 3 dolar (5.7 lira), benzinin galonu ise 2 doların altına indi... Litresi 50 cent (1.5) lira...
Altın fiyatları da öyle değil mi?...
 
Seçim Vaadinden İşverene Ne?
Gelelim; milyonlarca asgari ücretli ve aile fertlerinin beklentisi olan 1.300 liralık asgari ücret olayına... Başbakanımız bu alanda ürkütücü bir açıklama yapmış:
“İşçi ve işveren bir tek konuda anlaşmış. O da asgari ücretten kaynaklanan bütün yükü bizim üstlenmemiz yönünde. Ancak bütün yükü biz karşılayamayız...”
Doğal olarak seçim meydanlarında verilmiş bu söz için, özellikle “seçim vaadini üstlenmeye zorlanan” işverenin söyleyeceği çok şey var. Tabii ki, 1.300 liralık asgari ücret beklentisi içinde olanların da... Belli ki; CHP Gelen Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “1.500 liralık asgari ücret” sözü, “Kaynak nerede? İş verenin sırtından mı söz veriyorsun?” sorularına boğan “özgür basın” mensupları ve malum çevreler, Başbakan seçim meydanlarında “Asgari ücreti 1.300 liraya çıkarıyoruz...” dediği zaman, aynı soruları akıllarına bile getirmemiştir.
Bu konuda şahsi görüşüm şudur:
1.300 liralık asgari ücret, seçim meydanlarında verilmiş bir Başbakan, bir devlet sözüdür, iş verene dokunmadan mutlaka yerine getirilmelidir... Formül aranıyorsa, CHP’nin “kaynağı”na baksınlar...
Ama görülüyor ki; hükümet hiç bir vergiden vaz geçmediği gibi, yeni vergiler icat etme peşinde...
 
“Hukuk Devleti”ne Yakışan...
İzmir’in Urla İlçesi’nde yaşayan 58 yaşındaki Nail Güçlü, 4 yıl önce elektrik faturasına yansıtılan kayıp kaçak bedelini geri almak için başlattığı hukuk mücadelesini kazandı. Yargıtay 3’üncü Hukuk Dairesi, İzmir 1’inci Tüketici Mahkemesi’nin verdiği ‘Kayıp kaçak bedelinin 10 yıl geriye dönük olarak aboneye ödenmesi’ yönündeki kararı onadı.
Nail Bey, “haksız, hukuksuz tahsilat”a mahkum edilmiş milyonlarca Türk tüketicisinden biri... Hakkını söke söke hak etmiş. Ancak bir hukuk devletinde olması gereken ve bir hukuk devletinden beklenen şudur:
Eğer bir tahsilatta bir hukuksuzluk tespit edilmişse, hükümetin otomatik olarak harekete geçmesi, en azından bu alandaki haksız tahsilatları derhal kaldırılmasıdır. Vakti ve inadı olanın mahkemeye gitmesi, vakti ve inadı olmayanların aynı tahsilata mahkum edilmesi, bir hukuk devletine yakışmıyor.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN