Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Berbad ile Abad Olunmaz

Yayınlanma Tarihi : 25 - 12 - 2015 : 09:09
Yazının başlığı benim ilkokula başladığım yıllarda, öğretmenlerimizin bizlere verdiği hayat terbiyesinin düstur deyimlerinin başında gelirdi: Türkçede, “kötü şeylerle iyi şeyler yaratılmaz, yapılamaz” anlamına gelirdi...
İşte size örnek...
HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Rusya’da Lavrov ile temaslarda bulunurken; öteki eş başkan Figen Yüksekdağ, bombalı sabotajcı iki MLKP’li teröristin cenazesine katılmış. 
Yetmemiş; üstelik destek de vermiş: “Bütün sosyalist kadınları ölümsüzlüğe uğurluyoruz” demiş...
***
Siyasette her fırsatı, ganimet sayan bir kadro vardır. İşledikleri onlarca yanlış örneğe rağmen bu yöntemin isabetsizliğine itibar etmeden uygulamaya devam etmek isterler.
HDP’de “eş başkan” yanlışlığının, çok sayıda örnek ile varlığını ve üslubunu tekrar etmesi, zamanla güvensizlik yaratması ihtimalini düşündürmüştü.
Şimdi bir örnek daha yaşıyoruz: 
Rusya ile aramız bozuk. Bu sevimsiz ve hırçın inatlaşmanın kısa sürede sükûnet bulup, ilişkilerin düzelmesi beklenirdi. 
Nitekim Putin; Ukrayna ile bozuk olan ilişkilerinin Avrupa Birliği anlayışında, uzlaşılması gerektiğini beyan ediyor: Akıllı bir karar ve makul bir zaman belirlemesi ile dikkat çekiyor.
Dış politikada akılla hareket ederseniz; önce ilgi çekersiniz; sonra lehinize makul düşünen bir zemin yaratırsınız, daha sonra çözüm için akıl üretirsiniz...
***
Bir de bunun aksini yapanlar var...
Üstelik bunu yaptıktan sonra bulundukları siyasi zeminde, nasıl hareket edeceklerinin güvenini veremeyen bir kadro vardır.
İşte örnek: Demirtaş, Rusya ile Türkiye arasındaki ihtilafı vesile ederek, Lavrov’dan yardım dileyen bir üslup kullanıyor.
Mesela, öğrenci deyimi ile “Lavrov’dan kıl çekiyor”, “Türkiye uçağı düşürmekle hatalı davrandı” diyerek anlamsız siyaset örneğini diline doluyor.
Sonra kriz içeriğinde, kendi yararının gereğini, öne çıkararak tartışmaya alıyor.
Peki bu, ulusal üslup mudur? Hayır!
Bu, makul bir üslup mudur? Hayır!
Bu, manada isabetli, uygulamada mümkün üslup mudur?
Hayır!
***
Lavrov, kurnaz adam; kurnazlığı akıl gibi gösterip, muhatabı üzerinde etkinlik sergilemeye çalışıyor.
Örneğin, HDP’nin Türkiye’de tüm etnik azınlıkları temsil eden bir siyasi platform olduğunu iddia ederek, bu çizgiyi her zaman desteklemeye devam edeceklerini söylüyor. Lavrov’un ne kadar mültefit (kurnaz) bir siyasetçi olduğunu düşünebiliyor musunuz?
Bu da yetmiyor: Kürtlerin bütün haklarının gerçekçi, makul, isabetli ve meşru olduğunu savunan bir mantığı kullanarak, Demirtaş’ı haklı ve cesur bir savunucu olarak kamuoyuna takdim ediyor...
***
Peki, en yüksek düzeyde siyaset planladığı kabul edilen (birinci) eş başkanın Rusya’ya giderek, yüksek siyaset zeminleri ararken, (ikinci) eş başkanın Marksist ve Leninist kadroların cenazesinde, sol siyaset yapanların tümüne hayranlık duyguları ifade etmesini nasıl açıklayabilirsiniz?
Basit bir tesadüf mü? Yoksa derli toplu düşünülmüş, taşınılmış bir Rus destekçiliğine talip olma kurnazlığı mı?
İkisi de geçerli ve etkin içerik taşımıyor...
Başta Lavrov olmak üzere olayı ne Türkiye’de, ne Rusya’da, ne de onca devlet arasında ciddiye alan bir kadro çıktığını sanmıyorum...
Neden mi?
Berbad ile abad olunmaz da ondan...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN