Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Vali Toprak’ı Alkışlamak Lazım

Yayınlanma Tarihi : 24 - 12 - 2015 : 12:14
Yedek Subay Öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay ve iki devlet bekçisinin bir grup “silahlı şeriat özlemcisi” tarafından şehit edilişinin 85. yıl anma törenlerini de sağ salim yerine getirmiş bulunuyoruz. Ancak, devlet katının Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 8. yılında, devletin anayasal düzenine karşı yapılan bu kanlı olayın anma törenleri konusunda devlet yönetim kadrolarının “anti hassasiyet”inin nedenlerini henüz çözmüş değiliz.
Nitekim; 5-6 yıldır sürdürülen “sessiz hassasiyet” ilk kez bu yıl sesli hale dönüştü. 
Yakın tarihimizde yer alan bu talihsiz olayın geçtiği yerin seçimle gelmiş yerel yöneticisinin, törende konuşması yasaklandı. Arkasından, ancak bir kaç gün yaşayabilen “Genel Kurmay yasağı” geldi.
Devrim Şehidi Kubilay ve arkadaşlarını anma törenlerine karşı neden böyle davranılıyor, neden “yasak” ihtiyacı duyuluyor, ne biz anlayabiliyoruz, ne de “yasak sahipleri” dillerini altındaki baklayı çıkarmaya yanaşıyor.
Bir önceki Vali Mustafa Cahit Kıraç, sorumluluk sahasında her yıl yapılan bir “devlet töreni”ne katılmadan görev süresini tamamladı. Ondan sonra gelen şimdiki Vali Mustafa Toprak ise, bu yıl bu alanda bir “ilk”i gerçekleştirerek Devrim Şehitleri’ni anma törenlerine katıldı. Bazı katılımcılar, Vali Toprak’ı, -her halde yasaklardan olsa gerek- protesto etmeye yeltenmişlerse de, bence yanlış yapmışlar. Nereden ve nasıl beslendiği bilinmeyen “kendi yasağı”nı delen Vali, aslında protestoyu değil, alkışı hak etmiştir. Şahsen ben kendisini alkışlıyorum, “Seneye de bekleriz Vali Bey” diyorum.
 
Polislik Hadise Yaşamadık
Ama, tören alanı ve çevresine yığılan polis güçlerinin, toma ve benzeri polis araçlarının varlık nedenini anlamak da zor. 85 yıldır yapılan Devrim Şehitleri’ni anma törenlerinin en az 55’ini hatırlarım, “polislik” hiç bir hadisenin yaşandığını, çeşitli ideolojik grupların Menemen’de bu özel günü “çatışma-karşılaşma” alanı haline getirdiklerine tanık olmadım.
Eğer; “yasakçı” yetkililerin bildiği bir şey varsa, örneğin “Devrim Şehitleri’nin anılmasından rahatsız olan grupların olay çıkaracağı” gibi bir istihbaratı varsa, onu da bilemiyoruz.
Haliyle bilinmezlik çoğalınca ha bire “uysa da, uymasa da senaryoları” yazmaya devam ediyoruz.
Gereğini yazdıranlar, yalan-yanlış varsayımlara yol açanlar düşünsün...
Ama bu alanda son yapılanları, maalesef “var olan toplumsal gerginlikleri besleme hareketleri” olarak değerlendiriyor, içinde “bir gerginlik yaşansa da, şu Menemen törenleri güvenlik nedeniyle kaldırılsa” düşüncesinde olan şeriat özlemcilerinin sevindirilmemesi gerektiğine inanıyorum.
Gelelim törenin “sakıncalı pankartı”na... Atatürkçü Düşünce Derneği katılımcıları “Yolsuzluklardan üşüyen halk, tezekle ısınıyor” diye bir pankart açmışlar ve polis pankartı toplayıp, taşıyıcıları gözaltına almış. Bu pankarttan ben hiç bir rahatsızlık duymuyorum, devlet yönetim kadrolarından da kimseyi rahatsız edeceğini sanmıyorum... Onların asıl görevlerinin başında, ülkede yolsuzlukları önlemek, tüm halkı tezekle ısınmayacak varlık ve dirliğe kavuşturmak olduğuna göre, bu pankarttan niye rahatsızlık duysunlar...
Polisin yaptığı da işgüzarlık...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN