Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Konut Seçme İmtiyazı

Yayınlanma Tarihi : 21 - 12 - 2015 : 09:23
Devletin yüksek makamlarına lüks nitelikli konut tahsis etmek, cumhuriyetin ilk günlerinden beri uygulanan bir konfor ve mahremiyet imtiyazı idi...
CHP yönetiminin devlet tarifinde; sivil devlet ricali ile yüksek rütbeli komutanlara, parmak ısırtan konutlar yapılması ve lüks eşya ile döşenmesi, bu uygulamanın imtiyaz tarifli örnekleriydiler.
Çankaya köşkü, Atatürk için yapıldı.
Bu girişim, halkın Gazi Hazretlerine gösterdiği şükran ve hayranlık hissinin somutlaştırılmış örneği idi.
Bu binada daha sonra İnönü ve Bayar yaşadı. Çankaya bahçesinin içinde, başbakan ve dönemin genelkurmay başkanı için, birer bağımsız lojman binası yaptırıldı.
 
Siyasetçiler, cumhurbaşkanının pembe köşkte yaşayarak, cumhuriyetin simgesi olan bu konutun, tarihsel hüviyetine ve siyasi şahsiyetine büyük saygı göstermenin, devam edeceğini sanıyorlardı.
 
Yanıldılar...
Tayyip Bey, Çankaya köşküne, (açık seçik bir örnek olarak) tam ve ağır ölçekli, bir “tenzil-i rütbe” yaşattı.
Cumhurbaşkanlığı konutunu, aslında başbakanlığı sırasında başbakanlık makamı için yaptırdığı Ak-Saray’a taşıdı ve Çankaya konutunu da başbakanlık ikametgâhı olarak Ahmet Bey’in kullanımına tahsis etti.
 
Davutoğlu’nun, Çankaya köşkünün kendisine tahsis edilmiş olmasından mutlu, hatta gururlu olduğu hisleri içindeyim.
Binaların şahsiyet tahlillerine bakarak yorumlayacak olursak; pembe renkli Çankaya Köşkü, altın manzaraları Ak-Saray tesirini, hala bertaraf edecek bir siyasi itibar simgesi olmayı sürdürüyor.
Süse, şatafata bürünmüş bir manzarada Ak-Saray, nasıl bir mukayesede mana kazanabilir?
Yeşiller içinde, şakrak tabiatlı bir cenneti andıran Çankaya bahçesinin, yaşayanlara ruh serinliği yaşatan sükûn ve zarafetini, başka hiçbir zeminde bulmak mümkün görünmüyor.
Tayyip Bey halefine, bir selef ağabeyliğiyle, gerçekten Ankara’nın, başkentin ihtişam örneğini teslim etti.
Bu hareket az rastlanır bonkörlük değildir...
 
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Tayyip Bey, 7 Aralık akşamından itibaren Ankara’da ikametgâh olarak, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi sınırları dâhilindeki, Devlet Konukevi’ni kullanmaya başlamış.
Biz Ak-Saraya külliye diyoruz. (Yani biraz uhrevi bir mana ve idrak değeri izafe ediyoruz; ama Batılılar buna “komplex” diyorlar...)
Başbakanlığı döneminde Erdoğan ailesi Ankara Subayevleri’nde bir apartman dairesinde yaşıyordu.
Tayyip Bey, Cumhurbaşkanı seçildikten hemen sonra Abdullah Beyin, ikametgâh olarak kullandığı, eski Dışişleri Konutu’na taşınmıştı.
 
Dışişleri konutunu ikametgâh olarak kullanmak, hayret yaratan bir iştahla, başbakanları harekete geçirirdi. Örneğin Tansu Hanım, bu konuta transfer olmayı çok istemişti. Rahmetli İsmail Cem ve Hanımefendisi, buna hiç fırsat vermediler.
Abdullah Bey, cumhurbaşkanlığı sırasında koskoca Çankaya köşkü dururken, Dışişleri konutuna yerleşmişti.
Tayyip Bey de Ak-Saray’daki, Devlet Konukevi’ni kullanacaktır.
 
AKP iktidar olunca, “milletvekilleri halkın içinde yaşasınlar” diye, milletvekili lojmanlarını satmıştı. Şimdi bu satış kararını alanların yaşadıkları yerlere bakınca insan, hayretli ifadelerle, bu imtiyazlı konakları ve köşkleri seyrediyor ve “nedir bu hal” deyip gülüyorlar...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN