Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


''Kubilay Yasakları'' Üzerine...

Yayınlanma Tarihi : 21 - 12 - 2015 : 09:23
Devrim Şehidi Kubilay’ı bu yıl da “devlet töreni” ile anacağız ama, bu yıl yasaklı anacağız;
Valilik kararı: Menemen Belediye Başkanı anma töreninde konuşmayacak.
Genel Kurmay Başkanlığı emri: Bu yılki anma törenlerini, kamu kurumları Anadolu Ajansı ve TRT dışında hiç bir basın mensubu izleyemeyecek.
Dolayısıyla; gazete ve televizyon yöneticileri, eğer Kubilay’ı anma töreninden haber ve görüntü kullanmak isterse, kamu kurumu Anadolu Ajansı’nın abonelerine geçtikleri dışında hiç bir şey kullanamayacak.
Bu yıl 85. kez düzenlenecek Devrim Şehitleri’ni anma töreninin bundan önce yapılan 84’ünde belediye başkanı konuştu da ne oldu, tüm basın mensupları izledi de ne gibi bir sakınca doğdu anlayamıyoruz. Bu işe bu kadar “özen” gösterildiğine göre, acaba ortaya Devrim Şehitleri konusunda bizim tarih kitaplarından öğrendiklerimizi çürütecek yeni belgeler mi çıktı?
Bunu öğrenmenin de “vatandaşlık hakkı” olduğunu düşünüyorum...
Bu “Kubilay yasakları” konusunda, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Misket Dikmen’in eleştirileri var.
Merak edenler, internet haberlerinden okuyabilir.
 
Yine Yiğitler Barajı...
Yaşı müsait ve konuyla ilgili olanlar hatırlar; İzmir’de 30 yaşını çoktan aşmış bir proje var:
Kemalpaşa’nın Yiğitler Deresi üzerine bir baraj yapılacak, yöredeki tarımsal alanlarla birlikte Kemalpaşa Organize Sanayi’nin de su ihtiyacını karşılayacak...
Bu güne kadar nice politikacıya malzeme olan bu projeyi, son haftanın İzmir Konuğu Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da hatırlamış.
Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi (KOSBİ) yöneticilerini ziyaret eden Bakan;
“Kemalpaşa’da 1500 kişiye istihdam sağlayacak 9 tesisi açtım. Yatırımın önündeki engelleri tek tek kaldırıyoruz. OSB’lerin yapılarını güçlendireceğiz. Sanayicinin tüm gücünü üretime vermesini sağlamak istiyoruz. Bu kapsamda Yiğitler Barajı’nın da hayata geçmesi için elimizden gelen gayreti göstereceğim. Bölgeye meslek lisesi kazandırılması için de gerekli adımları atacağım...”
Bu kez tutar mı acaba?...
 
İZSU Mühendislerinin Keşifleri...
Çiğli Çamur Çürütme ve Kurutma Tesisi’nde, ithal ve faturalı doğal gaz yerine, atıklardan çıkan biyogazı kullanan İZSU mühendisleri, 21 ayda 15 milyon liralık tasarruf sağlamış. Bu da eder ayda 714 bin lira... Ayrıca çürütülen ve kurutulan çamur dönüşümleri, çimento fabrikalarına ek yakıt, tarlalara da gübre olacakmış. Buradan da vatandaşın yüksek atık su parası ile canını sıkan İZSU’nun kasasına epey bir para girer...
Olaya doğru tarafından bakarsak; bu gerçek zincirleme mühendislik olayına imza atan mühendis ve ekipleri kutlamak, hatta maddi manevi ödüllendirmek lazım.
“Şeytan” tarafından bakarsak; biyolojik atıklardan biyogaz elde etmek, yoğun biyolojik özellikli çamurdan gübre yapmak yeni bir teknoloji değil... 21 ayda 15 milyon liralık ithal doğal gazı tasarruf edebilen mühendislerimiz 21 ay öncesine kadar tüm dünyada bilinen ve bir çok yerde de uygulanan akıl ve yöntemi hayata geçirmekte neden bu kadar geç kaldılar?
“Geç olsun da güç olmasın” diyelim ve mühendislerimizden, doğaya, çevreye ve kumum bütçesine faydalı yeni keşifler bekleyelim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN