Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Zihnin Geleceği

Yayınlanma Tarihi : 19 - 12 - 2015 : 09:22
Zihin çok tehlikeli bir deyimdir. 
Zihin ve tehlike kelimelerinin yan yana gelişi, her koşulda beni ürkütür. 
Babam, çocukluktan çıktığım yıllarda, zihnin tehlikeli tesirlerini anlatırken, kelimenin bırakacağı izlenimlerin bana ağır faturalar keseceğini söylerdi. “Tehlike” yerine “muhatara” sözcüğünü kullanmamı önerirdi.
Merak ediyorsanız sözlüklere bakarak, “zihin” kelimesinin mana genişliğini araştırın. Aradan altmış yıl geçmiş. Baba nasihatini tutar ve hala “muhatara” deyimini kullanırım. 
***
İzmir’in düşünce üretme zemininde seçkin bir konumu ve etkinliği bulunan Uğur Yüce, ara sıra bana kitap özetleri gönderir. (Teşekkür ederim)Ara sıra diyorum; çünkü başka dostlarına, bu kitap özetlerini aksaksız gönderdiğini biliyorum. Örneğin İbrahim Yüncü dostumuz, toplantılarımızda mutlaka bir vesile yaratır ve Uğur Bey’in kitap özetlerinden söz eder. 
***
Bu ay gönderdiği kitap özeti Michio Kaku’nun “Zihnin Geleceği” isimli eseri idi. Bu kitap dilimize çevrilmiş ve ODTÜ Popüler Bilim Yayınları arasında okuyuculara sunulmuştu.
Kitabın 25 sayfalık özetini, Uğur Beyin bilgi paylaşımında, vazgeçilmez değer dizileri ve ifadeleriyle yücelttiği dostu Halit Yıldırım Bey yapmış.
Dört yüz küsur sayfalık bir bilimsel çalışmayı, 25 sayfaya sığdırmanın ne büyük maharet olduğunu anlatamam, ama hayranlık ifade eden bir özetleme ustalığı için Halit Bey’e teşekkür ederim.
Bundan tam altmış yıl önce, Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi’nde, felsefe hocamız Fatma (Başaran) Hanım, “Zihnin etkinliği ve yarattığı tesirlerin kavranması” konusunu tartışmaya açmıştı. Zihnin, zamanı nasıl yönlendireceğini yorumlamamızı istiyordu. 
Sınıf arkadaşlarım Cenap Önen, Remzi İnanç, İhsan Dokucu, merhum Doğan Kotanoğlu ve merhum Oğuz Üçok zihnin etkinliğini, geleceği düzenleyen bir yetenek olarak tanımlamışlardı. 
Ben ve arkadaşlarım zihnin varlığını; “mutabakat arayışını” kollayan “iyi huylu akıl ustalığı” olarak tanımlamış ve savunmuştuk.
(Bizim bunu tartıştığımız yıllarda Michio Kaku, henüz ilkokuldaydı.) 
Cumhuriyetin ilkelerinde yetişen hocalar, cumhuriyetin kurduğu liselerde böyle bahisleri tartışarak öğrencilerini olgunlaştırırlardı. (Heyhat! Bugünün iktidarı liselerde felsefe dersini kaldırdı. Felsefeyi boş iş sayıyorlardı...)
***
Benim lise arkadaşlarım “zihin” kelimesini, lügatlerde yer alan karşılıklarının tam içeriğine uygun olarak kullanırlardı. Bu konuşmalarda o yaşın lise öğrencileri Osmanlıcayı büyük vukuf ile dillendirirlerdi.. 
“Zihin” sözcüğünün Osmanlıca lügatlerdeki anlamına bakın ve sonra o 25 sayfalık özetteki zihinsel yeteneklerin karşılıklarını değerlendirin.
Şimdi size Osmanlıca - Türkçe lügatlerdeki zihin sözcüğünün karşılıklarını sıralıyorum: 
- Canlının ruhsal süreç etkinliği, 
- Bellek, 
- Anlayış, 
- Kavrayış,
- Bilinç,
- Dimağ,
- Algı...
***
Zihnin “didaktik” değerlerini bu tarifte bulamazsın. 
Zihnin “diyalektik” değerlerini de bu tarifte bulamazsınız.
Zihnin “deha” dediğimiz üstünlüğünü de bu tarifte bulamazsınız...
Zihnin “tefekkür” dediğimiz işlekliğini de bu tarifte bulamazsınız...
O zaman, zihinle ilgili yorumların ne kadar zor (kısır) olduğunu görür ve değerlendirme cesaretlerimizi tesadüfün insafına bırakırız. 
***
Şimdi elimizi vicdanımıza koyup bir hakkı teslim edelim: Kaku son derece önemli değerleri tartışıyor. Örneğin “deha”...
Örneğin ileri yıllarda “deha” yetiştirme hedefi için doktorlar Princton Hastanesi’ndeki Einstein’in otopsi sonunda beynini çıkarıp korumaya almışlardı. Hala aynı ümit ile saklamaya devam ediyorlar... Mihico Kaku, bütün bu hayretli zihin üstünlüklerini kullanmasına rağmen bilimin “rock yıldızı” olarak tanınır...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN