Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Putin’de Tavır ve Akıl

Yayınlanma Tarihi : 18 - 12 - 2015 : 09:13
Türkiye Rus uçağını düşürdü.
Haklı mıydı? Haklıydı... Çünkü sınır ihlallerinin yoğunlaştığı son uygulamada; Rus uçağını on kez ikaz etmiş, umursamazlığı görünce, ders vermenin nihai adımını atmıştı.
Putin bu olayın arkasında bir süre, bir sürü anlamsızlığın örnekleriyle, kendini güçlü göstermenin peşine düştü. 
Sonuç?
Sonuç şu: Putin, abesin peşinde koşan bir akıl israfına dönüştü.
Tayyip Bey de, sert lisanlı ve tehditkâr tavırlarla, Putin’i hedef alıp hırpaladı.
Yeni yılda bu gerginlik hafifler ve bahara doğru, akıllı adımlar atılmaya başlanır diyordum. 
Olayın olumlu gelişmesi umduğumdan erken başladı.
 
Putin bir deneme adımı attı: Türkiye’nin (Tayyip Bey’in), bundan böyle uçak düşürmeyeceği konusunda Rusya’ya (yani kendisine) “teminat” vermesini istedi.
Bu yetmedi, bir de tazminat talebinde bulundu.
Bunlar çift içerikli, tek ve yeni bir adım niteliği taşıyordu. Üstelik bir düzelme ihtiyacının ifadesi olarak tezahür ediyor. 
Bu gelişmenin kısa özeti şudur: Putin, ilk günlerin bütün sert havasına rağmen, özür bekleme talebinden vazgeçmiş oluyor. Yani bir tür âlicenaplık havası var...
Dış politika böyledir: Eğer çok ısrarlı olduğunuz bir talepten vazgeçip, muhatabınıza yeni bir talep başlığı açıyorsanız, bu olayda kendi kabahatinizi kabul etmeye başlamışsınız demektir.
Şimdi makul olan tavır, yorum ve hükümde isabet aramaktır...
 
Eğer bir olay için önünüzde iki ihtimal varsa, bir tanesinin, diğerinden daha avantajlı olduğunu kabul etmişsiniz demektir. Bu ihtimali ileri sürmek, makulü en kısa sürede değerlendirmek anlamına gelir. 
Nitekim Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov’un açıklamalarına ilişkin olarak cevap verdi.
Yani (Tayyip Bey adına), Rus Dışişleri sözcüsüne (Putin’i muhatap alarak), açık seçik ve “muhtevada münasip”; “lisanda müeddep” bir cevap verdi:
Dedi ki: “Rusya Federasyonu, Türk hava sahasını ihlal etmeyeceğini garanti ederse, bir daha böyle bir hadise ile karşılaşmaz.”
Tecrübeli bir sözcü olarak Tanju Bey, bu açıklamayı Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’nun yapacağı dış temaslar öncesinde gündeme getirerek, Türkiye’nin konum değerlerini evrensel muhataplarına yaygınlaştırmayı hedefliyor...
 
Rus gemilerinin alıkonulmasına ilişkin olarak, Türkiye bir sorun yaşadı. İşin gerçeği Türkiye, Rus askeri unsurlarına karşı kışkırtıcı değildi. Aksine gerginliği düşürmek amacıyla temkinli davrandı. Yani siyasetin bütün isabetlerini kullandı.
Bütün bu iyi niyete rağmen Rusya, hala kendilerine yönelik bir tehdit algısı varmış gibi davranıyor. Buna kriz tırmandırma hareketi diyoruz.
Genel manzarada öyle görüntüler var ki, yaşanmış bütün gerginlikler, zaman içinde makule dönüşün hızıyla düzelecektir.
Bekleyiş de bu olmalıdır.
Siyasi adımlar da bu olmalıdır...
Bir de hayırlı temenniden bahsedilebilir: Rusya ile Türkiye arasındaki bu gerginlik, iki iddialı muhatabı, işin dışına çıkarmakla giderilebilir.
Artık bu tartışmanın mikrofonlarından Tayyip Bey ile Putin’i uzaklaştırmak, yerlerine makul bürokratlar ve tecrübeli sözcüler koymanın zamanı geldi...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN