Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Rusya’nın Akdeniz Stratejisi

Yayınlanma Tarihi : 16 - 12 - 2015 : 09:02
Rusya’nın Akdeniz stratejisini isabetle tartışabilmek için, Rusya’nın Suriye’de kendisine sağlam bir zemin arayışının, asıl amacını iyi tahlil etmek gerekir. Bu nedenle bazı temel tespitleri sıralamak, sonra bu saptamalar arasındaki bağlantıları iyi değerlendirmek gerekir.
Birkaç önemli tespiti şöyle alt alta yazalım:
- Türkiye’nin Sovyet uçağını düşürmesi, sıradan bir asabiyet değildir. Gösteriş hiç değildir.
- Rusya’nın bütün fırsatları ve imkânları kullanarak, Türkiye aleyhine tavır takınması da sıradan bir asabiyet değildir. Gösteriş hiç değildir.
- Rusya’nın her fırsatı kullanarak, Türkiye toprakları üzerinde sınır ihlallerini alışkanlık haline getirmesi; dost Türkiye’yi ciddiye almayan, hatta istiskale girişen, bir dış politika ve askeri uygulama laubaliliğine dönüşmüştü.
- Türkiye; Rus uçağını düşürünce, bütün dünya anladı ki, Rusya’nın bu sert havası sıradan bir asabiyet olarak yorumlanamaz.
- Çünkü Türkiye; Rusya’nın Akdeniz politikası ve emelleri doğrultusunda hayal dah etmediği bir stratejik sertlikle, Suriye’deki mevcudiyetini tartışmaya açtı.
- Rusya; sağlam ve güçlü bir üs sistemiyle, Akdeniz’de kendine yer edinme siyasetinin zora girdiğini fark etti ve asabiyetinin asıl sebebi bu oldu.
- Rusya; denizler üzerindeki siyasetini, en az Karadeniz ölçeğinde olmak üzere, Akdeniz’de de kurmayı planlamıştı. Bu hedef şimdi ilk ciddi mukavemet ile karşılaştı ve asıl emellerinin aşikâr olduğu tartışmalı bir konum içinde kalmıştı.
- Rusya’nın, Karadeniz’de çok sağlam bir konumu var. Çünkü Karadeniz’e sınırı olan dayanıksız ülkelerin Rusya’ya karşı direniş göstermeleri beklenemez.
- Akdeniz’e gelince; iş tamamen değişik manzara sergiliyor. Akdeniz’deki en önemli ülke Fransa... Güvenlik konseyi üyesi.. Veto hakkına sahip olmanın avantajı ile Rusya karşısında en önemli engelleyici güç. İtalya ve İspanya da yakın ölçeklerde Rusya’ya dikkat çekecek askeri ve siyasi konum kazanmış ülkeler.
- İngiltere’nin Akdeniz ülkelerindeki üslerinin askeri güç ve strateji etkinliği dikkate alınırsa, Rusya’nın Akdeniz’de üs sahibi olmak istemesinin önemi ve değeri kolayca anlaşılacaktır.
 
Rusya, Suriye topraklarında istediği gibi hareket ediyordu. Kimsenin de Rusya’ya “nedir bu Suriye hevesiniz” diye soru sorduğu yoktu. Ortadoğu’nun en güçlü ülkesi Türkiye’nin sınırlarını ihlal ederek, kimseye metelik vermediği izlenimi yaratarak, varlığına güç katmanın kabadayılığını sergiliyordu.
Yani Akdeniz’i, Karadeniz gibi babasının çiftliğine dönüştürmeye heveslenmişti.
Türkiye’nin sınır ihlallerine müsamahakâr davranmayışı bir gerçeği ortaya koydu: Türkiye, Rusya’nın Akdeniz üzerindeki emelleri karşısında çok ciddi ve etkin bir karşı siyaset planlamasıyla, Suriye - Rusya ilişkilerinin ciddi ölçüde değerlendirilmesini gündeme getirmiş oldu.
Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ, Rusya ile Suriye ilişkilerini yorumlarken çok ciddi bir tahlil özeti veriyor.
Başbuğ diyor ki; Eğer Rusya, Suriye üzerindeki emellerini yerine getiremezse, sonucu tehlikeli bir durumla karşılaşacaktır.
Yani, Rusya Suriye’yi kaybedecektir ki, bu da, Rusya’nın Akdeniz’i kaybetmesi anlamına gelir.
Çünkü Türkiye, başlangıçta angajman kurallarını ilan etmiş ve bu kurallara mutlak riayet edilmesini açıkça talep etmişti.
Uçağın düşürülmesi, bu yoldaki en keskin ve sert hatırlatma olmuştur.
 
Suriye, Rusya açısından, son derece önemli bir coğrafyayı ifade ediyor. Rusya’nın ihtiyacı olan Akdeniz’e çıkış kapısı, ancak Suriye topraklarından ve limanlarından sağlanabilir.
Lazkiye’de hava üssü, Tarsus bölgesinde de deniz üssü var. Rusya’nın Suriye’yi kaybetmesi, Akdeniz’i kaybetmesi anlamına gelir. Rusya’nın böyle bir şeyi kabul etmesi söz konusu değildir. Bu neticeden hareketle Rusya, Esad yönetiminin arkasında duruyor
Ve bu da, Türkiye’nin en ciddi sorunu olarak tezahür ediyor...
Bu yüzden gerginlik, sanıldığı kadar basit değildir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN