Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


En İyi Vatandaş; Sessiz Vatandaş

Yayınlanma Tarihi : 14 - 12 - 2015 : 09:05
Bir yıl sonuna daha yaklaşırken, geride bırakılan yılla ilgili istatistikler de bir bir dökülmeye başladı. En taze rapor Türkiye İnsan Hakları Vakfı’ndan... Tespitlere göre; İzmir’de yılın ilk 11 ayında izinsiz gösteri, afiş asmak, slogan atmak gibi demokratik hak kullanımları veya gerekçe göstermeksizin toplantı ya da gösterilerde ve ev baskınlarında toplam 767 kişi gözaltına alındı.
Rapordaki en çarpıcı tespitlerden birisi; “İzmir’deki ihlallerin “Cumhurbaşkanı’na hakaret’ ve ‘2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet etmek’ gerekçesiyle gözaltılara dönüşmesi...”
Rapordaki diğer ayrıntıları özetleyelim: Aralarında parti yöneticilerinin ve avukatların da bulunduğu gözaltına alınan aktivistlerin en az 253’ünün öğrenci olduğu saptanırken, gözaltına alınanlardan 45’i tutuklandı.
Görevli polis memuruna görevini yaptırmamak için direnmek, 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Yasası’na muhalefet etmek, kamu malına zarar vermek ve yasadışı örgüt propagandası yapmak iddialarıyla 251 kişiye açılan davalar ise sürüyor.
 
İnsan Hakları İhlali: Bas Yasağı Gitsin
İnsan Hakları Raporu’nda, “Bir İzmir Valiliği icraatı”nın da altı çiziliyor:
“Laik ve bilimsel eğitim” talebiyle 13 Şubat 2015’te ülke genelinde yapılması düşünülen okul boykotunun İzmir’de 6 Şubat 2015’te İzmir Valiliği tarafından yasaklanarak, okul boykotuna katılacak personel ve öğrenciler hakkında disiplin işlemi yapılması talimatının verildiği, yasak kararının gerekçesinde ‘Eylemin Sayın Cumhurbaşkanı, Sayın Başbakan ile hükümet politikalarının karşıtı olarak, radikal sol söylemli etkin bir seçim propaganda faaliyeti içerisinde olacağı anlaşılmaktadır’ ifadelerinin kullanılması da insan hakları ihlalidir.
 
Polis “Ceza” Verebilmeli mi?
Ülkemizde yasalarda yazılı olmayan cezalandırma yöntemleri de (!) var. Örneğin “polis cezası” gibi... Adalete teslim edilmek üzere “yakalananlar”a kötü muamele, tekme-tokat, karakol dayağı gibi... 
Karakollarda veya polis araçlarında kimin ne kadar “yazısız ceza”ya tabi tutulduğu bilinmese de, günümüz teknolojisi polisi de suç işlerken yakalayabiliyor. 
Son örnek yine İzmir’den: Gezi Parkı olaylarının yıldönümü eylemlerine katıldıkları için yargılanan 63 gence, götürüldükleri karakolda atılan dayağın, tekmenin tokatın, yerlerde sürüklemenin görüntüleri...
Valiliğimiz açıklama yapıyor; Görüntülerde kabul edilemeyecek fiil içerisindeki polis memuru hakkında teşkilat disiplin tüzüğünün ilgili maddesince işlem yapılması gerektiği sonucuna ulaşılmış ve disiplin cezası, ilgili görevliye tecziye edilmiştir...
Açıklamadan anladığım şudur: “Korakolda kötü muamele” gibi insanlık dışı bir olaya imza atan o kadar polisten sadece biri seçilmiş, kabak onun başına patlatılarak, yeni bir dayak kaydı ortaya çıkana kadar, tepki gösterenlerin gazı alınmıştır. Yedikleri dayak ve kötü muamele ile içleri devleti yönetenlere, valiye, polise “saygı-sevgi” ile dolup taşan gençlerimiz de, “suçlarının yazılı cezasını” almak üzere hakim karşısında...
 
İki de bir, “Avrupa Birliği’ne giriyoruz, girdik” diyen “umut aşıcıları”na selam olsun...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN