Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Filmi Geriye Sarınca

Yayınlanma Tarihi : 12 - 12 - 2015 : 09:13
Bu yazımı kaleme alırken, başlık seçmede biraz duraksadım. Aklıma gelen ilk başlık, “Siyasi bellek cesur ve bonkördür” idi. 
Yazımı bitirince dinlenmeye bıraktım. Bu kez aklıma yeni bir başlık geldi: “Filmi geriye sarınca...”
İkinci başlıkta, gönül okşayıcı bir yumuşaklık bulamadım. Kendimce bu anlatımda, geçmişin muhasebesine sert bir tahlil ve karar otoritesi ile yaklaşan, ustalık iddiası fark ettim.
Meseleye amaç isabetiyle bakınca, kitabın yayın adıyla başlık atmanın uygun ve saygılı bir karar olacağını düşündüm.
Şimdi size, Türk sol siyasetinin, sıcak duygularını hemen fark ettiren usta bir politikacının hatıralarını takdim etmek istiyorum.
 
CHP’nin eski ve kıdemli grup başkanvekillerinden, eski Zonguldak ve İzmir milletvekili Kemal Anadol’un, siyasi geçmişini ve mücadelelerini özetleyen yeni kitabını dün gece bitirdim.
Hani, “haldır, haldır okumak” diye ilgimizi ve merakımızı aktaran sevimli ve etkin bir tanımlama deyimi vardır ya, gerçekten büyük bir merakla kitabı didik didik ettim. 
Çünkü anlattıklarının perde önündeki gelişmeleri, zaten yaşamıştım. Bu yaşadıklarımın perde arkasını bize, Kemal Bey yeni kitabında anlatıyor...
Bu tecrübenin, olgunlaşma aşamalarını hatırladım. Kemal Bey’in ilk milletvekili seçildiği dönemdi. Türkiye’nin kalkınma iddiasının ilk yıllarında, sanayileşme hedefini derinliğine tartışıyorduk. 
O tarihte Devlet Planlama Teşkilatı’nın finansman şubesi müdürüydüm. Yıllık programların ve bütçenin Meclis müzakerelerinde Kemal Bey, DPT’ye gelir; ekonomik dengeleri ve sayısal hedefleri inceleyerek, Meclis’te hayranlık uyandıran konuşmalar yapardı.
Derhal dikkat çekmiş ve büyük itibar toplamıştı. Son siyaset yıllarına kadar Meclis kürsüsünü onun kadar heyecanlı ve tesirli kullanan parlamenter az bulunurdu.
 
Bugün herhangi bir siyasi partiyi işaret etmiyorum. Olayın içeriklerini o dar ve kısır çekişmeli zeminler için de yazmıyorum. Çünkü inanıyorum ki, Kemal Bey’in parlamento tecrübesi ve birikimi, gerçekten müstesna değerler içeren bir tarih ve politika kütüphanesidir.
Kemal Bey, bu birikimini grup ve Meclis kürsülerinde nadir görülen bir taze heyecan ve ikna değerleriyle sergiler ve unutulması hakikaten zor izler ve hatıralar yaratırdı.
Kemal Bey kitabında bu izleri hala canlı değerleriyle tanımlıyor ve hatırlatıyor. 
Güzel huylu, dürüst, etkin ve baki değerli bir siyaset tarihçesi izlemek ve günümüzdeki siyasi yanlışlıkları ve kurnazlıkları asıl anlamlarıyla teşhis etmek istiyorsanız, Kemal Bey’in hatıralarını mutlaka okuyun.
Sabırla ve ısrarla okuyunuz...
Filmi geriye doğru sararken siyasi hatıraların ne kadar cömert huylu ve yaratıcı olduğunu, bir kere daha yakından izleyin...
 
Kemal Bey’in, asıl üzerinde durmak istediğim, seçkin ve değerli özelliği yazarlığıdır.
Sosyal ve siyasal gelişmelerin gerçeklerini, vefakar bir hafıza tazeliği ve saygın bir hatıra duyarlılığı ile aktarmış; bunları bir roman sürükleyiciliğiyle kaleme almıştı. 
Her iki üslupta da diyalektiğin keskin ve tesirli hakimiyeti hemen fark edilirdi. 
“12 Eylül Günleri” (1987), “Kartal Maltepe’den Sağmalcılar’a İnsan Manzaraları” (1989), “Milattan Sonra” (1990).”Termik Santrallere Hayır” (1991), “Karşıyaka Memleket” (1998), “Büyük Ayrılık” (2003), “Kasırga – Area!” (2013) ve “Filmi Geriye Sarınca” (2015) adlı yayımlanmış sekiz kitabı bulunuyor. 
Kemal Bey uzun ömürler ve bol ürünlü yazım hayatı ve imkanları dilerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN