Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Turistik Bölgedeki TOKİ İcraatı...

Yayınlanma Tarihi : 12 - 12 - 2015 : 09:13
Denizli’de arkadaşım Eren Güneş’in gazetesi Deha’ya göz gezdirirken “Karahayıt’a hücum...” başlığı dikkatimi çekti. Haberin içeriğine bakınca şaşkına döndüm... Dar gelirli aileleri ucuz ve bol taksitli yoldan yuva sahibi yapmak üzere kurulmuş devletin Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Pamukkale’nin oteller ve pansiyonlar ve termal bölgesi Karahayıt’ta, Denizli’de aklı erenlerin, ağzı laf yapanların tüm itirazlarına rağmen toplu konut yapmış, bitirmiş, şimdi de satışa çıkarmış...
Tıpkı, yerel yönetimin ve bu alanda uzman kişilerin tüm itirazlarına rağmen Türkiye’nin gözde turizm merkezi Çeşme’de “toplu konut” yaptığı gibi...
Karahayıt’a toplu konut şaşkınlığımı gören Eren Güneş, bu konuda Deha Gazetesi’nin Araştırmacı Yazar’ı Seval Uysal’ın yaptığı uzun bir haberi önüme koydu.
Baştan sona dikkatle okuduğum haberin giriş bölümünü sizlerle paylaşayım;
- Hatırlarsanız 2010-2012 arasını Karahayıt tartışmalarıyla geçirmiştik. Beldedeki pansiyonlar bölgesi, fay hatları üzerinde bulunması ve kötü görüntüsü nedeniyle kentsel dönüşüm kapsamına alınmış, belediye ile TOKİ arasında 2010 yılında varılan anlaşmaya göre 250’yi aşkın konut, 4 işyeri ve 700’e yakın oda içeren 20 pansiyon bloku ile 19 ticari binanın inşaatının yapımı kararlaştırılmıştı. Bölgedeki 100’ü aşkın pansiyon sahibi de bu duruma itiraz ederek aralarında imza toplamışlardı. 
Aradan 5 yıl geçtikten sonra TOKİ tarafından yapılan bir duyuru dikkatlerin yeniden Karahayıt’a çevrilmesine neden oldu. “Kentsel dönüşüm” kapsamında inşa edilen 258 konutu satışa çıkardığını duyurdu. Peki bu konutlar neden yapıldı, kime yapıldı? TOKİ’den yapılan açıklamada “Karahayıt kentsel dönüşüm kapsamında inşa edilen konutlar” deniyor. Ancak kentsel dönüşüme konu olan alan ve eski pansiyonlar öylece duruyor. Peki o zaman söz konusu kentsel dönüşüm nerede başlıyor nerede bitiyor? Pansiyoncular ise “TOKİ evleri kime satarsa satsın” diyor. Neden? Çünkü bir anlaşma sağlanamamış. İyi de TOKİ bu konutları kime satacak? Bu konudaki görüşlerden biri bölgede “soylulaştırma” yapılacağı, diğeri de yapılanın kentsel dönüşümle alakasız olduğu yönünde...
 
“Yap-Satçı Müteahhit” Benzetmesi
Konunun devamında Denizli İnşaat Mühendisleri Odası Eski Başkanı Hayri Ün, Karahayıt’ta yapılanın kentsel dönüşümle alakası olmadığını önü sürüyor ve kendi teşhisini açık biçimde koyuyor: “TOKİ, normal müteahhitler gibi ev yapmış satıyor, o kadar...”
Projenin mimarlarından Erkay Ercan ise bizzat gidip inşaat kalitesini incelemiş:
Biz avam projeyi hazırlayıp TOKİ’ye devrettik. Ancak ortaya amacından sapmış bir durum çıktı. Açıklanan konut fiyatları, yerli halkı yaklaştırmayacak kadar uçuk. İnşaat kalitesine gelince; “bir inşaat bu kadar mı kötü yapılır” dedirten cinsten. Gidip baktım, Karahayıt TOKİ konutları hem malzemeden, hem işçilikten sınıfta kaldı. Alacak insanlar baştan yaptırmalı.
TOKİ’nin Karahayıt macerası böyle... 6 tipte inşa edilen konutlar için 14 Aralık 2015-15 Ocak 2016 tarihleri arasında başvuru yapılabilecek.
Bakalım yeni sahipleri, projenin amacına uygun olarak Karahayıtlılar mı olacak, yoksa Karahayıt’a yeni sakinler mi gelecek?
İlahi TOKİ yöneticileri... Kentsel dönüşüm için Karahayıt’tan başka yer mi bulamadınız?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN