Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Rus Hiddeti ve NATO

Yayınlanma Tarihi : 11 - 12 - 2015 : 09:23
Türkiye’nin gelecekteki enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla harekete geçirdiği, iki ciddi ve hacimli yatırım programı var.
Biri, Akdeniz sahillerinde Mersin’de yapımı sürdürülen, NGS Mersin Akkuyu Nükleer Santrali...
İki hafta önce Rus uçağının sınır ihlali gerekçesiyle düşürülmesinden sonra, yüklenici Rus firması, Akkuyu projesinin saha çalışmalarını durdurdu. 
Bu karar, projeyi durdurma girişimi olarak algılanabilir mi?
Hayır! Çünkü Rusya’nın böyle bir girişimde bulunmasının getireceği ağır tazminat koşulları, kolayca üstlenilecek gibi değil...
Bu nedenle Rusya tedbirli davranıp, sessizlik içinde projeyi askıya almayı deniyor...
Ama belli ki, Türkiye’nin en önemli enerji yatırımını üstlenen firma, on beş günden beri ülkemizin en önemli düşmanı olarak algılanıyor...
 
Bu koşullarda Rusya’nın göze alacağı risk, sadece bir sayısal değerden ibaret: yani cezai, (parasal) hükümle sınırlı.
Putin ölçüyü kaçırırsa, bu riski yüklenip projeyi yarım bırakabilir mi? Artık anlaşıldı ki, Putin aklına gelen her şeyi yapabilir.
Ya Tayyip Bey?
Putin’e karşılık Tayyip Bey de, “ağız payı vermeye heveslenmiş”, bir asabiyet içinde davranıyor. Yani, makulü bırakıp, ağır içerikli ve hatta nahoş sayılabilecek bir lisan ile cevap verebiliyor...
Rus yetkililer, projeyi feshetmenin riskini yüklenmeyi göze alacak kadar cesur (akıl dışı) değiller. Kremlin sözcüsü, “Yaşanan olaydan sonra mevcut tüm projeler, yakından incelenecektir” diyor. 
Sonra abartılı ve tehditkâr lisan kullanarak “Santralin 2022’de devreye alınması, artık kolay olmayabilir” dedi.
 
Rusya tehdit ediyor diye, Türkiye’nin gelecekteki endüstriyel hedeflerini tehlikeye sokacak bir ihtimali kimse hatırına getirmez.
Rusya böyle bir ihtimal ile Türkiye üzerindeki baskıyı artırarak, kozları elinde tutmayı da sürdüremez.
Rusya, Akkuyu projesine devam etmezse, ne olur?
Bu koşullarda hemen gündeme getirilecek soru, elbette ki bu değildir. Önümüzdeki yedi yıl “lak lakayla” geçirilecek keyfilik gösterisi de değildir.Önce itiraf edelim: Ülkemizin ekonomik koşulları öyle güllük gülistanlık bir manzara sergilemiyor. Aksine acilen düzgün, etkin, yararlı ve cevval önlemlere ve yatırımlara ihtiyacımız olduğu aşikârdır.
Rusya ekonomisindeki topallayan ve ayağa kalkma ihtimali bulunmayan aksaklık da ortadadır. Rusya’nın da semereli, seçkin ve başarılı ispatlara ihtiyacı vardır.
Akkuyu kaçırılmayacak fırsat olarak en ön sırada yer almaktadır.
Üstelik unutulmamalıdır ki; Fransız ve Japon işbirliğinde yürütülmekte olan Sinop Projesi yatırım stratejisinde en etkin ve öncelikli konumunu korumaktadır.
Bir de sırada üçüncü bir nükleer enerji projesinin gündemde olduğunu hatırlarsak, bu bahisteki endişelerin abartılmamasının anlamını ve değerini kolayca kavrarız...
 
Türkiye’nin Rusya ile savaş anında kullanabileceği en önemli silahlı güç olarak NATO’yu akla getirip kendimiz için teselli üretmeyi meziyet biliriz.
Türkiye’nin herhangi bir vesileyle ve herhangi bir ülkeyle ortak davranış içinde savaş aşamasına gelince, NATO’nun nasıl bir tavır takınacağını Genel Sekreter Stoltenberg dünya kamuoyuna açıkladı: Diyor ki: “Nato’nun gücünü ve kaynaklarını Müslümanlar için kullanmayacağız...”
Bu aşamada bu sözler, ahlak açısından tam bir mahiyet ve siyaset zaafı içeriyor.
Ama bir de imada bulunuyor... Türkiye bize güvenme demenin bir yeni üslubu da bu olsa gerek...
Bekleyeceğiz ve göreceğiz...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN