Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Şehit Kubilay’ı Anmasak mı?

Yayınlanma Tarihi : 10 - 12 - 2015 : 08:55
Tarih; 23 Aralık 1930... Atatürk devrimlerinin yeni yeni oturtulmaya çalışıldığı yıllar... Manisa yöresinden gelen bir grup, ellerinde yeşil bayraklarla geldikleri Menemen sokaklarında Cumhuriyet karşıtı gösteri yapmakta, “şeriat isteriz” diye bağırmaktadır.
Askerliğini Menemen’de yedek subay olarak yapmakta olan Mustafa Fehmi Kubilay, yanına eğitimden henüz dönmüş, tüfekleri boş bir manga erle “olayın mahiyetini öğrenmek ve bastırmakla” görevlendirilir. Ancak şeriatçılar, genç öğretmen ile birlikte Bekçi Şevki ve Hasan’ı katleder... Kubilay’ın gövdesinden ayırdıkları kanlı başını bir sırığa geçiren gözü dönmüş şeriatçılar, gösterilerine devam etmektedir. Sonrasında olay bastırılır, failler idam dahil çeşitli cezalara çarptırılır.
Bu kanlı ve menfur olayın her yıldönümünde, Menemen’de Devrim Şehidi Kubilay ve arkadaşları adına dikilen anıt önünde “devlet töreni” düzenlenir, Cumhuriyet ve getirilerine sahip çıkma adına çeşitli söylemlerde bulunulur. 
Devletimizi diri, vatandaşımızı bir arada, milli değer ve duyguların ayakta tutma adına önemli bir törendir.
Ancak her nedense, Devrim Şehitleri anma törenlerine son yıllarda dozu gittikçe artan bir “şaşı bakma” olayı baş göstermeye başladı. Örneğin devletin valileri, valilik makamına sadece 28 kilometre uzakta yapılan “devlet töreni”ne katılmamaya başladı. Bundan önceki İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç görev süresi içinde hiç katılmadı. Şimdiki Vali Mustafa Toprak’ın da henüz siftahı yok.
 
Devletsiz Devlet Töreni
 
Devlet adına “en büyük mülki amir” sıfatıyla donatılmış valilerin, görev yaptıkları il sınırları içindeki bir devlet törenine katılmamış olmalarına akıl erdirmek son derece zor. Gerçek sebebi bilsek, ya da “Kubilay ve arkadaşlarının anılmasının devlet töreni olmaktan çıkarıldığını” duysak, bilsek, hiç de kafa yormayacağız.
Örneğin;
Devletin anayasal düzenine karşı çıkan ve yıkma gayreti içine giren, kendilerine engel olmaya çalışan üç devlet görevlisini boğazlayacak kadar ileri giden grubun bu eyleminin, aslında bize tarih kitaplarında ve resmi belgelerde anlatıldığı gibi olmadığını ortaya koyan bir takım “gerçekler” ortaya çıkmışsa, devlet netliği adına açıklanmasını istiyoruz.
 
3 Yıl Sonra Anlaşılan Yönetmelik
 
Geldiğimiz noktada, Kubilay Olayı’na “şaşı bakma”nın yeni bir versiyonuya karşı karşıyayız: 85 yıl önceki olayın yaşandığı Menemen’in Belediye Başkanı Tahir Şahin törende konuşmayacak...
 
İzmir Valiliği karar alıyor, Menemen Kaymakamlığı aracılığıyla muhatabına tebliğ ediliyor.
Gerekçe ise, 3 yıl önce çıkan “Bayram ve Anma Törenleri Yönetmeliği”nde gizli:
- Mahalli kurtuluş günleri, Atatürk günleri ve diğer tarihi günlerin kutlama faaliyetleri; Başkentte Ankara Valiliği, Başkent dışında valilikler ve kaymakamlıklarca oluşturulacak kutlama komiteleri tarafından belirlenir. Programda, günün anlam ve önemine uygun olarak yapılacak bilimsel toplantı, konferans, sergi, yarışma, tiyatro, halk oyunları, gösteriler ve konser gibi faaliyetler yer alır. Programda tören geçişi ve tebrikata yer verilmez.
 
Ben bu metinden “Devrim Şehidi Kubilay ve arkadaşlarını anma töreninde, belediye başkanı günün anlam ve önemini belirten konuşma yapamaz” gibi bir yasağı çıkaramadım ama, çıkaranları da kutlamak isterim.
Sözün burasında; acaba devlet görevlilerinin “örtülü protestoları”na hedef olan bu  anmayı, devlet töreni olmaktan çıkarsak da, devlet görevlilerini çeşitli varsayımlara hedef olmaktan kurtarsak, daha samimi olmaz mı?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN