Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kadınların Milletvekili Olması

Yayınlanma Tarihi : 07 - 12 - 2015 : 09:11
Kadınların Millet Meclisi’ne seçilebilme hakkının verilmesi, öyle iddia edildiği gibi uzun ve ısrarlı bir kadın mücadele hakkı olarak gelişmedi.
Bir süreç olarak da gelişmedi.
 
Kadınların TBMM’ne seçilme hakkının verilmesinin 81. yılı kutlamasında, İzmir Büyükşehir Belediyesi, siyaset geleneği içinde üst üste iki tören düzenledi.
Birincisi Havagazı Fabrikası’nda kapalı salon toplantısıydı. 
Diğeri Cumhuriyet Meydanı’nda açık hava mitingi olarak gerçekleştirildi.
İkisinin de, seçkin iki konuşmacısı vardı: Aziz Kocaoğlu ve Selin Sayek Böke...
Selin Hanım, İzmir birinci bölge, birinci sıra milletvekilidir.
Bu iki toplantı da, Selin Hanım’ın ailevi siyaset geçmişinin ve geleceğinin değer yargılarını tanımamıza fırsat verdi.
Her iki konuşmacı da, kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilişini, “milletvekili olma hakkı olarak” değerlendirdiler.
Neden?
Evet! Neden?
Yoksa belediye reisi seçilmeyi siyaset ve oy hakkı saymıyorlar mıydı?
 
Kadınlara ilk kez belediye meclislerinde ve muhtar seçimlerinde oy kullanma (yani seçme ve seçilme hakkı) 1930 yılında verildi. Bunun bir deneme olduğu söylenir; ama bu seçim, yerel yönetimlerin etkinliğinde, kadınların önem ve değerinin öne çıkarılmasını amaçlıyordu.
Örneğin, 1930 yılı belediye seçimlerine Hasane Nalan ve Benal Nevzat Hanımlar İzmir Belediye Meclisi üyeliklerine seçildiler... Çok başarılı oldular...
Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ilk siyasi olay budur.
Kutlanması gereken olay da budur...
Önceki gün kutladığımız ise, kadınlara sadece milletvekili seçme ve seçilme hakkının verilmesidir... Bu ikincil iltifat uygulamasıdır...
 
İzmir’de kadınların siyaset merakı, Mustafa Kemal’in Serbest Fırka lideri olarak Fethi Okyar’ı tayin edip, işe İzmir’den başlaması talimatını vermesiyle gündeme geldi.
O tarihte CHP Genel Başkanı İnönü, Sivas’ta Cer Atölyesi’nin açılışını yapmaktaydı. Fethi Okyar’ın Serbest Fırka girişiminden rahatsız olmuştu. 
Cumhuriyet; ilk kez iki siyasi parti, iki lider ve iki ihtilafla karşılaştı. İzmir’de elektrikler (her nasılsa) kesildiğinden mikrofonlar ve hoparlörler çalışmıyordu. İsmet Paşa’nın Sivas’tan verdiği talimat ile kesildiği söylendi.
Fethi Bey’in sesi ve karakteri sakindi. Mikrofonsuz duyulması mümkün değildi. Konak Meydanı’nı tıka basa dolduran halk, Fethi Bey’in demokrasi nutkunu dinlemek istiyordu.
İşte bu sırada İzmirli kadınlar devreye girdi. Konak Meydanı’nın çeşitli yerlerine kürsüler kurdular. Gür sesli kadınlar ve erkekler bu kürsülere çıktılar.
Serbest Fırka Başkanı Fethi Bey konuşmaya başlayınca, Atatürk’ün en yakın arkadaşı Nuri Conker, bu konuşmayı gür sesiyle meydana bağırarak tekrarlıyordu.
Değişik kürsülere çıkmış bulunan kadınlar ve erkekler bu cümleleri yüksek sesle halka tekrarlıyorlardı.
Böylece, Serbest Fırka’nın demokrasi idealini anlattığı konuşması, Konak Meydanı’nı dolduran dinleyicilere ulaştırılmıştı.
Kadınların bu yaratıcı müdahalesi karşısında, o zaman Alsancak Fransız Hastanesi’nin Başhekimi Dr. Ekrem Hayri Üstündağ ile Aydın Serbest Fırka Başkanı Adnan Menderes bu zarif siyasi mes’uliyet idrakini meydanda tebrik etmişlerdi.
 
Selin Hanım, İzmir’de siyaset vesilelerini kullanırken daha önce CHP’den aday olup seçilemeyen annesi merhume Dr. Füsun Hanım’ı örnek göstermişti.
Selin Hanım, önceki gün açık hava toplantısında da iki oğlunu kürsüde İzmirli seçmenlerine tanıtmış...
Sanırım bu toplantının en ilginç yanı Selin Hanım’ın iki oğlunun her cümlede annelerini alkışlamalarıdır. CHP’de malum, babadan oğula, dededen toruna milletvekili olma hakkının devri usuldendir...
İşin latifesi olarak yazıyorum: Selin Hanım çocuklarını bu işe çok erken yaşta başlattı...
Kutlarım...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN