Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Darius’u Atı Kral Yaptı...

Yayınlanma Tarihi : 06 - 12 - 2015 : 09:21
Pers Kralı Magus’un öldürülmesinden sonra, yerine geçecek 7 suikastçıdan birisi olan Otan’ın, krallık yerine demokratik bir yönetim kurulması önerisi ve gerekçelerine karşın, krallığı savunan Darius’un krallığı savunan bir konuşma yaptığını, ancak ona krallık yolunu açanın bu etkili konuşma olmadığını geçen hafta anlatmış, bu tarihi masal ya da hikayenin devamını bu güne bırakmıştık.
Devam ediyoruz...
 
Kral Magus’u öldüren 7 suikastçı, aralarından birinin kral seçilmesi için bir anlaşma yaparlar. 7 kral adayı atlarına binip kent dışında bir ovaya giderler ve “güneş doğduktan sonra atı kişneyenin tahta oturması”nı kararlaştırırlar.
 
Adaylardan Darius’un çok akıllı bir seyisi vardı. Toplantı biter bitmez Darius onu buldu ve arkadaşlarıyla varılan anlaşmayı anlatarak “Eğer bir hile yapabilirsen yap ve tahta benim geçmemi sağla” dedi.
 
“Efendimiz, eğer tahta geçmeniz buna bağlıysa, hiç kuşku duymayın. Şimdiden kendinizi kral sayın” diyen seyis Darius’u rahatlatmaya çalıştı.
 
Hemen işe koyulan seyis, Darius’un atanın hoşlandığı bir kısrağı aldı ve yarışmanın yapılacağı yere getirdi. Kısrağı atın çevresinde önce dolaştırdı, sonra çiftleşmelerine izin verdi. Ertesi günü yarış yerine gelindi, güneş doğmuştu.
 
Bir gece önce kısrağın bağlandığı noktaya geldiklerinde Darius’un atı şaha kalktı ve kişnemeye başladı. Yeni kral tartışmasız belli olmuştu. Diğerleri hemen Darius’un yanına koşup ona biat ettiler. Böylece Darius, yeni kral olarak Pers tahtına oturdu.
Yeni kral iyice güçlendikten sonra bir anıt yaptırdı ve altına şöyle yazdırdı:
Hystaspes’in oğlu Darius, atı ve seyisi sayesinde Pers kralı oldu...
 
Eşler Dönene Kadar...
 
Darius Pers Kralı olduktan sonra tüm gücünü Karadeniz çevresinde yaşayan İskitler’e yöneltmişti. Zira İskitler zamanında ki adıyla Media, bu günkü adıyla İran’ı işgal etmişlerdi. Onlara air bir rivayet şöyledir:
 
İskitler, esirlerinin gözlerini kör ederek onları çoban olarak kullanıyorlardı. Çok savaşçı olan İskitler, büyük bir ordu halinde Asya’nın içlerine doğru gidince, eşlerinin uzun süren yokluğundan usanan kadınlar, kör esirlerle evlenmişler ve onlardan yeni bir nesil peydahlamışlardı.
 
İskit Orduları Media’da 28 yıl kalmıştır. Yeni doğan nesilin erkekleri, soylarının kör esirlerden geldiğini öğrenince, Media’dan gelen İskit ordularına karşı kör babaları ve “günahkar” anneleriyle birlikte savaşma kararı aldılar.
Savaştan dönen askerler ateşli bir karşılama beklerken, karşılarında yaşlanmış eşlerini ve kim olduklarını anlamadıkları yeni bir ordu bulurlar.
 
İki tarafın da çok kayıplar verdiği şiddetli çarpışmalar olur.
Mahal veya değil... Ama tarihin derinliklerinde böyle hikayeler de vardır. Uzuzun süren savaşlar, askerlerin gidip dönmemesi, yıllar sonra dönünce de geride bıraktıkları eşlerinin çocuklarıyla savaşmak gibi.
Hepinize sağlık içinde mutlu pazarlar dilerim...
 
NOT: İki günlüğüne İzmir dışına çıkacağımdan, Pazartesi yazamayacağım... Çarşamba’ya buluşmak üzere.
Konuşma Sonu
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN