Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Rusya Mağdurlarına Sahip Çıkılmalı...

Yayınlanma Tarihi : 02 - 12 - 2015 : 09:02
Rus savaş uçağının düşülmesinden sonraki gelişmeler, büyük komşumuzun akla gelen her türlü yaptırımı uygulamaya koyması ile devam ederken, aslında o vurulan uçağın Suriye dağlarına değil, ülkemizin turizm, sebze ve meyve üretim merkezlerine düştüğü ağır bir gerçekle karşı karşıyayız.
 
Olayın yüzeysel bakıcıları ve ülkemizi yönetenlerin her yaptığını kayıtsız şartsız alkışlama alışkanlığı kazandırılmış kesimi, Rusya sınır kapılarından dönen ihraç sebze ve meyvelerin iç pazara sürüleceğini, dolayısıyla çarşı-pazarda bu ürünlerin ucuzlayacağı ile teselli bulurken, bu tsunami dalgalarının gün gelip kendilerine de yansıyacağından habersiz.
 
Ürünü, Türk pazarlarında, manavlarında yok pahasına giden üreticinin, masraflarını karşılamayan, borçlarını kapatmayan sebze ve meyveyi önümüzdeki dönemde ekmeyeceği, dolayısıyla bugün “Rus ambargosu ucuzluğu” yaşayan tüketicilerimizin, seneye aynı domatesi, biberi ve dahasını kat kat yüksek fiyata almak ya da alamamak zorunda kalacağı gerçeği önümüzde kapı gibi duruyor.
 
 
Yangın, Tüm Sektörleri Saracak...
Sebze ve meyve üretim merkezleri Antalya’dan, Kumluca’dan, Finike’den, Fethiye’den, Ortaca’dan gelen haberler hiç de iç açıcı değil. Yüzlerce tır, Rus sınır kapılarında bekletilirken, yükleme merkezlerindeki tüccarların da kepenklerini indirdiği, ambalaj tesislerinin çalışanlarını evlerine gönderdiği bildiriliyor.
Turizmcinin hali ise daha da kötü... Tam da yeni sezon için rezervasyon yaptıkları dönemde, turizm gelirlerimizin aşağı yukarı yüzde 25’ini oluşturan Rus turistlerin “vazgeçtik” haberleri, Ege ve Akdeniz bölgelerinde geçimini turizme bağlamış yüz binlerce işletmeci, çalışan ve aileleri kara kara düşündürmeye başladı.
Her iki ülkenin zirvesinde halen devam eden “atışmalar”ın içinde ise, olayın asıl kaybedenlerin akla bile getirilmemesi, olayın ve daha da yaşayacaklarımızın vahametini daha da artırıyor.
 
 
“Afet Desteği” Verilmeli...
Bunca tespitten sonra önerim sudur; Türk üreticisi ve turizmcisi bir “suni afetle” karşı karşıya kalmış veya bırakılmıştır. Her iki sektörün mağdurlarının da bu ağır yıkımdan kendi olanaklarıyla kurtulması olanaksızdır. Ege ve Akdeniz bölgelerinden başlayıp, tüm ülke sathına hızla yayılmakta olan bu “Rus uçağı yangını”nı, söndürmek, yaraları sarmak, Türkiye’yi yöneten kadrolara düşüyor. Vakit geçirilmeden, turizm ve tarım sektörü için ayrı ayrı komisyonların kurulması, yapılacak değerlendirmeler sonrasında, banka borçlarının ertelenmesi, doğrudan afet desteği sağlanması da dahil tüm tedbirlerin alınması lazım...
 
Görülüyor ki; Büyük pazarımız Rusya’yı yönetenlerin öfkelerinin kolay kolay geçmeyeceği, bunun yıllarca süreceği gün gibi ortada. Bizimkilerin de, öfkeyi yatıştıracak, milli gururunun yanına ekonomik çıkarları, vatandaşların refah ve mutluluğunu da yerleştirecek her hangi bir eylem ve söylemde bulunmamaya kararlı duruş sergilemeleri, bu alandaki umutsuzluğu daha da artırıyor.
O halde yaraları kendi kendimize sarmak zamanıdır, tedavi masraflarını sadece mağdurlara yüklemek de “milli duruş”la çelişkilidir. Bu insanların mağduriyetinin devlet katkısı ile asgariye indirilmesinin zamanıdır.
“Bu Rus uçağını düşürmeseydik ne kaybederdik?” diye söylenmek faydasız ama, işin içinde bizim bilemeyeceğimiz bir “hesap” aramak da hakkımız...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN