Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Tarihten Ders Alınsaydı...

Yayınlanma Tarihi : 22 - 11 - 2015 : 09:51
“Tarihten ders alınsaydı, bir daha tekerrür eder miydi?”
Bugün “sistem”den atıla atıla, söküle söküle, sürüle sürüle, hapishanelere tıkıla tıkıla bitirilemeyen “paralel yapı”nın, bir zamanlar devlet kurumları içinde özenle filizlendiği, bazı kesimlere duyulan kin, nefret ve intikam alma aracı olarak kullanıldığı, aklı başında her Türk vatandaşının malumudur. Tabii ki sonrası da...
Her sonun bir gün mutlaka geleceğine bakarak, devlet içindeki “yeni oluşumlar”ın da bir gün sonunun geleceği gerçeği, akıtılan masum kanlarını, alınan masum canlarını geri getiremedikten sonra basit bir “intikam rahatlaması”nın ötesinde neye yarar?.. “Edenlerin bulmuş olması”, götürdüklerini getiremedikten sonra...
 
Dedik ya “tarihten ders alınsaydı...”
Bu köşenin “pazar ruhu”na uygun olarak bugün size, bu topraklar üzerinde yaşanmış, yüz yılları devire devire gelen tarihsel hikaye aktaracağım.
Milattan önce 500’lerde Persler (İranlılar) sanatın, felsefenin, bilimin, heykelciliğin, şehirciliğin zirve yaptığı Anadolu topraklarına doğru ilerlemektedir.
Ege’nin en görkemli devleti Lidya’nın Kralı Krezüs, Persler’e karşı savaşıp savaşmamakta kararsızdır.
Sonunda Atina’nın batısında yer alan ve devrin en ünlü kahinlerini barındıran Delfi Tapınağı’na haber göndererek kendisine yakın geleceği söylemelerini ister.
 
 
“Tarihten Bir İmparatorluk Silinecek!..”
Kresüs, Apollon Tanrısı’nın ve kahinlerin lütfunu kazanmak için, 235 kilo ağırlığında altın bir aslan heykeli ile saf altından çok değerli süs eşyası gönderir.
Hediyeleri ihtişamı ile gözü kamaşan Delfi kahinlerinden gelen yanıt “Bir ordu ile Persler’in üzerine yüründüğü taktirde, bir imparatorluğun tarihten silineceği” şeklindedir.
Krezüs, gelen bu habere çok sevinir ve Pers Kralı Kiros’un kudretli ordusunu ve krallığını yok edeceğine inanır. Ayrıca ordusunu paralı askerlerle takviye eder. Ege’ye doğru ilerleyen Kiros’un ordusu ile M.Ö 545 yılında Kızılırmak boyunda karşı karşıya gelir. Her iki taraf da çok büyük kayıplar verir. Gece olunca iki taraf, nehrin iki yakasına çekilir. Krezüs o kışı Sard (Salihli) geçirip, ilkbaharda Perler’e yeniden saldırmak üzere paralı askerlerini izne çıkarır. Kiros’un da ülkesine döneceğini, artık saldırmayacağını düşünür.
Pers Kralı ise, Lidya kuvvetlerinin toparlanmasına fırsat vermeden süratle Sard’a saldırmanın en uygun yol olduğunu düşünerek harekete geçer.
Tarihçiler bu durumu şöyle ifade eder:
“-Kiros o kadar hızlı hareket etti ki; habercisi kendisi oldu ve Krezüs, Persler’in Sard’a yürüdüğünü asla önceden öğrenemedi....”
Acaba hediyeye boğulan Delfi kahinleri doğruyu söylemişler miydi?
Hiç şüphesiz Lidya Kralı, kahinlerin ince sözcüklerinin kurbanı olmuştur. Delfili kurnaz kahinler, “bir imparatorluk tarihten silinecek” derken, bu imparatorluğun Pers İmparatorluğu olduğunu kastetmemişlerdi ama Krezüs bunu yanlış yorumlamıştı.
Kiros, önüne çıkan Lidya kuvvetlerini yok ederek Sard kapılarını dayanır. Devrin en güçlü Lidya süvarileri bile kentin surları içine çekilir.
 
Kaleden Düşen Asker Miğferi...
Pers kuşatması 14 gün sürer... Persler bir türlü kalenin fetih yolunu bulamaz. 14. günün sonunda bir Lidyalı asker, tepenin güney yamacında miğferini düşürür ve dimdik uçurumdan inerek miğferini alıp kaleye tırmanır. Bu durum, kaleye taarruz yolu konusunda Persler’e ilham verir. Kiros, kaleye ilk çıkacak askeri armağana boğacağını, kale ele geçtiği taktirde Krezüs hariç herkesin öldürülmesini emreder. Persler, miğferini düşüren askeri yolundan kaleye tırmanır ve kısa ve kanlı bir çatışmadan sonra Sard’ı ele geçirir. Böylece M.Ö. 547 yılında görkemli Lidya Krallığı sone erer.
 
Acaba günümüzün ikrama, imkana boğulmuş “kahinleri- müritleri”, efendilerinin egosunu okşayacak şeyler söylerken, ileride kendilerini kurtaracak kelime oyunlarına sapmış olmasın...
Hepinize sağlık içinde mutlu pazarlar dilerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN