Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Maraza Başka Şeydir Arıza Başka Şey

Yayınlanma Tarihi : 21 - 11 - 2015 : 09:00
Leyla Zana, HDP hiyerarşisinde farklı bir konum kazanma örnekleriyle, kamuoyunun dikkatine sunulan bir Kürt siyaset motifidir.
HDP işine gelince, bu motifi bir siyaset zenginliğinin işaret fişeği gibi kullanır.
Örneğin ihtilaflı konular tartışmasında, asıl kararın nasıl olması gerektiğine karar verenler, bu eğilimlerini ve niyet modellerini Leyla Zana lisanıyla Meclis kürsüsünden aktarırlar.
Böylece Leyla Zana, HDP içinde özgün siyaset modeliyle, şahsiyeti etrafında bir hürmet halesi (ay parçasını çevreleyen ışık dairesi) yaratan politikacı imtiyazı kazanır.
Geçerli temsilci şemsiyesi hangi partide ise; Leyla Zana, o parti listesinden seçilir... Kimsenin söz söyleyemeyeceği, kimsenin diş geçiremeyeceği ve pek tabii kimsenin de eylemleri üzerinde fazla kafa yormayacağı, bir özgün teşhir simgesi olur.
Zana, Meclis’te yemin ederken, yine değişik bir manzara sergiledi.
 
Tiyatro sahnesinde bazen, derin bir nefes alıp, hiçbir şey söylemeden bekleyen ve bu sessiz manzarasıyla sahnede özgün görünüm ve tesir yaratan ustalar vardır.
Bu tür “pandomim” ustalığı her meslekte olur.
Bu tür manzara teşhirlerinin, tam aksi de her meslekte olur...
TBMM yemin töreni ve hitabet kürsüsü, Leyla Zana’nın sıklıkla kullandığı ve tesir ölçeğini arttırdığına inandığı bir teşhir zeminidir.
Örneğin; Meclis kürsüsünde yemin töreni sırasında diğer 549 milletvekilinin anayasada yazılı metni okuyarak yemin ederken, Leyla Zana, kendi tertip ettiği bir yemin metnini okuyup, Meclis geçici Başkanı Deniz Baykal ile ihtilaf yarattı.
Meclis Başkanı’nın düzeltme talebini de dikkate almayarak, (halk arasında bu tavır için sallamayarak denilir) kürsüden inip gitti...
Geçici Başkan Baykal diyor ki: “Meclisin 549 üyesi (ki buna HDP milletvekilleri dahil) yemin metnini, hiç tartışmaya kalkışmadan, şova alet etme gereğini duymadan, Anayasa’da yazıldığı şekliyle yemin metnini aynen okudu.”
 
HDP ara sıra şov yapmayı sever. Üstelik siyaset, ara sıra şov yapmaya hem müsait, hem meraklı bir meslektir.
Leyla Zana şov bahsinde, geçmişi olan bir siyasetçidir. 
Yine buna benzer bir Kürtçe yemin gösterisiyle gündeme gelmiş ve bu gösteri kendisine çok pahalıya mal olmuştu.
Bu nedenle hapse konulduğunda herkesin yüreğinin cız ettiğini kendimden biliyorum...
Ama Leyla Zana daha sonra yeniden seçilip, Meclise geldiği önceki dönem milletvekilliklerinde kürsüye çıkıp, anayasada yazılı yemin metnini aynen okumuş ve milletvekili sıfatına, dokunulmazlık hakkına, maaş ve ödeneklerine hak kazanmıştı.
Yemin etmeyince bu hak ve imtiyazlardan hiçbirini kazanamayacaktır.
Peki, aynı davanın hak ve iddiasını sergileyen, diğer HDP milletvekillerinin eksiği ne?
Ne yani, diğer HDP milletvekilleri, anayasadaki yemin metnini aynen okudukları için, HDP ideallerinden, emel ve niyetlerinden uzak bir kadro mu oldular?
Leyla Zana’nın 59’da bir oranla yemin farklılığı yaratarak, geri kalan 58 milletvekiline nispet yapar gibi, konum imtiyazı kazanmak istemesini savunmak mümkün müdür?
HDP, Meclis’e girerek, mücadelesine siyasi şahsiyeti kazandırmak isterken, Leyla Zana’nın bu çok tekilci merakıyla kendi milletvekili arkadaşlarını ne kadar küçümsediğinin farkında mıdır?
 
Eğer diğer HDP milletvekilleri, Leyla Zana’yı sessiz kalarak savunma anlamı yaratan tavrına bigâne kalırlarsa, Leyla Hanımdan ferda fert korktuklarına hükmedilebilir.
Yakında göreceğiz: Bakalım, HDP siyasi idrak ve hedefi mi; yoksa Leyla Hanım’ın tekil siyaset uygulaması mı daha önemli olacaktır? HDP grubu bu olayda susarsa bilin ki, önümüzdeki beş yılı siyaseten kaybetmiş olacaktır...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN