Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İşsizlik ve Suriyeliler...

Yayınlanma Tarihi : 21 - 11 - 2015 : 08:59
G20 Zirvesi’nin liderleri gitti, biz yine 2.5 milyon mültecimizle, “Esed’li Suriye ile baş başa kaldık. Avrupa Birliği seyahatinden dönen İzmir Heyeti üyelerinin anlattıklarına göre, Avrupalılar kendilerini çok iyi ağırlamışlar, İzmir’i öve öve bitiremezken, “laf sokuşturmayı” da ihmal etmemişler “Şu Suriyeli mültecileri ülkenize kabul etmekle dünyaya insanlık örneği gösterdiniz. Bu uğurda büyük paralar harcadınız. Ancak şu misafirlerinizi kendi sınırlarınız içinde tutsanız da bizim kapımıza dayanıp bizi de rahatsız etmesinin önüne geçseniz, sizi daha çok seveceğiz...”
Devamı da var...
Biz Avrupa Birliği üyeleri olarak mültecilerden her ülkenin cüssesine göre 5’er 10’ar bin kişi alacağız ama, bunları sizin misafir ettikleriniz arasından özenle seçerek... Geri kalanı sınırlarınız içinde tutun...
 
Arkasında vaatler de var... “Tabii ki bu iyiliğinizi karşılıksız bırakmayacağız. Para vereceğiz. Avrupa ülkeleri konsolosluklarında vize için süründürdüğümüz Türk vatandaşlarına kolaylık getireceğiz...”
 
Her Suriye mevzuu açıldığında “Esed”siz cümle kurmayan bizimkilerin, süper güçlerin yeni savaş canavarlarını deneme alanı haline getirdiği Suriye’nin daha başımıza ne işler açacağı konusunda, bilinen en küçük bir tedbiri yok....
Ne Esatmış be... Güzel güzel kardeşken, nasıl oldu da birden bire “mutlaka başı ezilecek haşere” haline gelebildin?...
 
Onlar İş Bulurken...
 
Geçenlerde bir hoparlör tamir işim oldu... Bilmediğim bir konu olduğu için, Gazi Bulvarı’nda bunların satışını yapan bir mağazaya girip, “tamirci tavsiyesi” rica ettim... “Az ileride pasajın bodrum katında şu isme git” dediler... Kapıdan girince yüzüme gülümseyen 40-45 yaşlarındaki adama sorunu anlatıyorum, o ise hemen yanı başındaki 10 yaşlarındaki çocuğun yüzüne bakıyor.
Biraz sonra çocuktan ses çıktı... Tamam tamir ederiz...
Merak ettim;
Senin usta sağır ve dilsiz mi?
Değil ama Türkçe bilmiyor... Biz Suriyeliyiz...
Usta senin neyin oluyor?
Babam...
Sen Türkçe’yi öğrendin de baban neden öğrenemedi?
Ben buraya gelmeden önce bazı mahalle arkadaşlarımdan öğrenmiştim...
Çocuğun tercümanlığı ile Suriyeli hoparlör tamircisi ile bayağı sohbet ettik.
Yaptığı işi o kadar iyi biliyormuş ki; sıfırdan bile yapabilirmiş. Tamir edeceği hoparlörü orijinalinden kimse ayıramazmış. Bir Türk’e ait bu dükkanda oğlu ile birlikte çalışıyormuş.
“Tercüman” aracılığıyla, “Esat gidince mi ülkenize döneceksiniz?” dedim, sadece gülümsedi...
Bu Suriyeli konuk, vaktiyle bu iş yerinde çalışan bir Türk işçiyi ekmeğinden etti mi, bilemem...
Anlaşılıyor ki; Suriyelilerimizle daha uzun yıllar birlikteyiz... En az 1.5 milyonuyla da aynı ülkenin vatandaşları olacağız... Kendi işsizlerimizle birlikte onlara iş bulacağız...
Gün gelecek; açamadığımız açılımlara bir de “Suriyeli açılımı” ekleyeceğiz...
 
Haksız Tayinler Olmasın...
 
Hükümetimiz, ardı arkası gelmeyen “paralelci” tayinlerine devam ederken, “hak arama peşine düşen mağdurlar”ın mahkemelerden aldıkları “eski görevine iade kararları” bir işe yaramazken, Eshot’ta görev yerleri değiştirilen bir grup çalışan için ilgili bakanlıktan müfettiş görevlendirmiş.
 
Bir işçi emeklisi olarak, hiç bir işçinin, memurun, çalışanın hukuk dışı, hatta keyfi bir zorlama ile karşı karşıya bırakılmasına, çalışma azminin şu veya bu şekilde kırılmasına elbet de gönlüm razı olamaz. Ama, ilgili sendika yönetimlerinin mahkemeye taşıdığı bir olayla ilgili olarak, alel acele müfettiş görevlendirilmesi insanın, “memurların, işçilerin, polislerin her haksız tayine uğradığı kuruma da müfettiş gönderin” diyesi geliyor.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN