Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmirli AB Ziyaretçileri...

Yayınlanma Tarihi : 19 - 11 - 2015 : 08:48
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu başkanlığında, İzmir iş dünyası ve yerel yönetim temsilcilerinden oluşan İzmir Heyeti’nin, Avrupa Birliği’nin Başkenti Brüksel temaslarını basından izliyorum. Avrupa Bölgeler Komitesi Genişleme Günü’ne katılan heyetimizin görüşme trafiği bir yana, Türkiye’nin en çağdaş, yüzü batıya dönük kenti İzmir ve İzmirlilik sıfatına gösterilen ilgiyi, Avrupa Birliği yöneticilerinin, “Şu siyasileriniz beklenen AB reformlarını yapsa, insanlarını AB’nin evrensel hukuk kurallarına, insan hak ve hürriyetlerine yaklaştıran kanunlara imza atsa, sizlerle ne güzel bir bütün olabiliriz” mesajı olarak yorumluyorum.
Nitekim; Başkan Aziz Kocaoğlu’nun bir toplantıda yaptığı şu cümlelerin içinde, son yılların kanun ve uygulamalarıyla, yarım asırdır kapısında bekletildiğimiz AB’den ne kadar uzaklaştırıldığımızın en açık ifadesidir.
- İnsanoğlu daha iyi yaşamak, daha iyi yönetilmek istiyor. Bu hedefe giden en kestirme yol, sanırım inisiyatif kullanabilen, mali yönden güçlü, kendi yatırım kararlarında son imzayı yine kendisi atabilen, şeffaf ve paylaşımcı yönetim anlayışına sahip, kentinin huzuru için proje üreten demokratik yerel yönetimlerden geçiyor. Sağlıklı, mutlu ve yüksek refah düzeyine ulaşmış bir toplum ideali, daha iyi yaşam ve daha iyi yönetim hedefi ancak ‘yerinden yönetim’ kavramının güç kazanmasıyla hayat buluyor...”
 
AB Yolundaki Kanun Duvarları...
 
Şimdi bu cümlenin içeriğini analiz edelim:
* Türkiye’deki yerel yönetimler, son yıllarda çıkarılan kanunlarla, kendi göbeğini kendisi kesemez, yerel inisiyatifi ve gücü kullanamaz, kendi yatırım kararlarını alamaz, en küçük bir yerel projede bile merkezi hükümetin, bürokratlarının inisiyatif ve insafına bırakılmışlardır.
* Medeni ülkelerin benimsediği ve yıldan yıla geliştirdiği “yerinden yönetim kavramı”, yine “özenle ve bir sonraki yönetim düzenine hazırlık amacıyla” çıkarılan kanunların gereği olarak yok edilmiş, belediye başkanları, belediye meclislerinin alacağı tüm kararlar, onayladığı tüm projeler, merkezi hükümetin atanmış kollarının emirle şekillenen iki dudağı arasına sıkıştırılmıştır.
Dahası da var... Merkezi hükümetlerin kentlere projeler hazırlayıp gönderdiği, yükselebilecek yerel itirazların önünü kesmek amacıyla “15 gün içinde onaylarsanız onaylarsınız, onaylamazsanız, söz konusu proje 15 gün sonra onaylanmış sayılır” içerikli bir kanun maddesi, hangi Avrupa kentinin, başkanının, belediye meclisinin üzerinde sallandırılmaktadır.
 
“Aramıza Yakışmazsınız...”
 
Örneğin; bir kentin en büyük meydanına (Konak Meydanı), yerel yönetimlerin, yerel sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin ve bu kentin sakinlerinin görüşü alınmadan, dinlenmeden, merkezi hükümet dayatması ile “otoyol” indirmek, bir kentin en yoğun yerleşim merkezlerinin göbeğine, yine yerel inisiyatifin “i”sini bile dikkate almadan, merkezi hükümet dayatmasıyla15’er bin kişilik iki stadyum dayatılabilen hangi Avrupa kenti vardır?
 
Bir de çıkıp AB yönetimine sitem etmeyiz mi; “50 küsur yıldır bizi kapıdan baktırıyorsunuz. Siz olsa olsa Hristiyan kulübüsünüz, bizim Müslümanlığımızı ortaklık engeli olarak görüyorsunuz...”
Bir de AB’ye içten içe karşı olan “din ve ahlak bekçileri” var; “Biz dinimizi, dini kurallarımızı, ahlak anlayışımızı, milli ve dini kültürümüzü ayaklar altına aldırmayız...”
 
Eyyy AB düşmanları... Terör kurbanlarına saygı duruşunu bile reddetmek, onların katliamlarını içinizde özenle biriktirilmiş, kin ve nefret duygularınızın tatmini sayıyorsanız, bir de o “kanlı cennet yolcuları”nın ruhuna Fatiha gönderiyorsanız, yeriniz de, canınız onların yanı...
Sizin çağdaş medeniyet, evrensel hukuk, insan hak ve özgürlüklerinin üzerine temellendirilmiş bir ortaklıkta ne işiniz var?
Nitekim; bizi kapıda bekletenler de aynen böyle diyor?
Hiç de haksız değiller...
..........................
Bizim İzmirli AB ziyaretçilerinin içinden neler geçiyor, kim bilir...
 
 
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN